היטאצ'י: ענן אקטיבי

בעוד אגף התקשוב של צה"ל טרם החליט איך יראה הענן הצבאי, חברות האחסון הגדולות בעולם מנהלות מאחורי הקלעים מאבק על התודעה של מקבלי ההחלטות. ביניהן גם היטאצ'י שמציגה פתרון Active-Active עובד המספק המשכיות עסקית ליישומים קריטיים

דניאל קרבונר, סגן נשיא אזורי ב-HDS

בעולם ה-IT, מערכת שיודעת לעבוד בצורת Active-Active נחשבת ל"גביע הקדוש". למה? כי מדובר במערכת שלא נופלת. בהקשר הצבאי, מדובר בצורך קיומי. בעוד עתיד הענן הצה"לי עדיין לא ברור, מאחרי הקלעים חברות האחסון המובילות בעולם מתחילות לחשוף שרירים, ביניהן גם היטאצ'י היפנית שמציגה פתרון כזה עובד.

היטאצי דאטה סיסטמס (HDS), יחידת ה-IT של היטאצ'י, היא חברה יפנית הפועלת כבר שנים בתחום מערכות מידע. עבור אלו שלא מכירים, נגלה כי היטאצ'י פועלת בעיקר ביפן, והיא ממוקדת בפיתוח טכנולוגיות לטובת חברה טובה יותר (hitachi social infrastructure). מדובר בפתרונות כוללים, כמו למשל כאלו לערים חכמות המשלבים תחומים כמו תחבורה, בריאות, אנרגיה וביטחון. בהקשר זה, HDS אחראית בהיטאצ'י לספק תשתית IT לפתרונות הללו.

"חשוב לציין שהיטאצ'י עוסקת בפתרונות. מערכות לעיר חכמה היא דוגמא לכך. ההתעסקות בכל כך הרבה תחומים, לא כולם בעולם ה-IT, נותנת לנו נקודת השקפה הוליסטית שעוזרת בפיתוח מוצרים טובים יותר", אומר דניאל קרבונר, סגן נשיא אזורי ב-HDS שהגיע לביקור בישראל. קרבונר מגיע לארץ אחת לחודש בממוצע, והוא מרעיף שבחים על הלקוחות הישראלים. "הידע של הלקוח הישראלי בעולם הטכנולוגי גבוה ביחס לאזורים אחרים בעולם, ולרוב, הוא ראשון לאמץ טכנולוגיות חדשות".

פתרון Active-Active

בהיבט האחסון, היטאצ'י פיתחה פלטפורמה בשם G1000 המאפשרת פתרון לתצורת Active-Active סימטרי (symmetric active-active). מדובר בתצורה שבה תשתית האחסון זמינה בכל עת - אם התקן אחד נופל, אחר ממשיך בפעולה בצורה שקופה למשתמש. הפלטפורמה תומכת גם בהתקני אחסון של יצרנים אחרים. קרבונר מסביר שמדובר בפתרון שיכול לתמוך במספר התקני אחסון, ובמידע מובנה ולא מובנה. בהיטאצ'י יודעים לומר שיש לקוחות בעולם שמנהלים פטות-בייטים של מידע בתצורה כזו.

עבור המגזר הביטחוני, פתרון Active-Active הוא צורך קיומי. בצבא, תשתית ה-IT תומכות בתהליכים מבצעיים, כאשר עבור כל תהליך מבצעי מתכננים תשתית IT שתתמוך בו. היות ותשתית ה-IT מציעה כמות משאבים סופית, צריך לחלק אותה בין כל התהליכים. אם לוקחים בחשבון שבסביבה צבאית התהליכים המבצעיים עובדים בקבועי זמן קרוב לזמן אמת (NRT), צריך לקבוע עדיפות לכל תהליך. המערכת של היטאצ'י תומכת בהקצאת SLA לכל רכיב מידע.

אם מחברים את יכולת ה-Active-Active יחד עם יכולת הניהול הדינאמית של המשאבים, מקבלים תשתית מתאימה לתמיכה בתהליכים מבצעיים. צריך לציין כי HDS מתחרה בחברות ענק כמו EMC ונטאפ, שגם הן מספקות פתרונות כאלו. "זה נכון שהמתחרות שלנו מצהירות על יכולו כאלו, אבל רק ל-HDS יש פתרון סינכרוני של Active-Active. זו גם הסיבה ש-90 אחוזים מהבנקים בישראל עובדים איתנו", אומר אלי משה, מנהל HDS ישראל.

שירותים מנוהלים?

"אנחנו כרגע מרוכזים בפתרונות ענן פרטי ללקוחות עסקיים או ממשלתיים", מדגיש קרבונר. לשאלה האם הוא רואה בעתיד את היטאצ'י מתחרה בחברות שירותי ענן ציבורי כמו אמזון או גוגל, הוא עונה: "אני לא רואה תחרות כזו בזמן הקרוב". למרות דבריו של קרבונר, תכנית של היטאצ'י העולמית בשם Hitachi Cloud Services Connection program מציעה שירותי ענן ציבוריים ללקוחות עסקיים. זאת, על בסיס שיתוף פעולה עם חברות תקשורת מקומיות. שירותים כאלו כבר קיימים בהודו ואוסטרליה על בסיס טכנולוגיה ומוצרים של היטאצ'י.

הדיון ביכולות ה-IT של כל חברה בתחום, וההתאמה שלהן לצה"ל הוא קריטי. בעיקר בתקופה שבה הצבא מתכנן את המעבר דרומה בממד הפיזי, ואת המעבר לענן בממד הוירטואלי. תהליך הכולל, בין היתר, בנייה של חוות שרתים חדשות וארכיטקטורה תומכת ענן. גם הדיון ביכולות של החברות השונות להציע פתרונות ענן פרטי או ציבורי הוא קריטי, במקרה וצה"ל יחליט ללכת על ענן היברידי. "האתגר המרכזי היום בעיינים שלנו, טמון בכך שהלקוח לא רוצה להוריד את המערכת, אפילו לא לדקה. גם לא לעדכונים. הפתרון שלנו יודע לענות על דרישה זו", מסכם משה.

You might be interested also