היחידות של המלחמה: סטי"לים

לוחמי הים צדים משגרי רקטות

סטי"ל בלחימה. צילום: דו"צ

לפעמים היא צריכה להמתין שעות וימים מול קו החוף, בדממה חשוכה. חשאיותה, בשילוב יכולתה לשהייה ממושכת, הופכות את ספינת הטילים למכונת מלחמה מושלמת לתקיפת מטרות זמניות - שחלון ההזדמנות להשמדתן נפתח לזמן קצר בלבד. באמצעות הסטי"ל צה"ל יכול לתקוף חוליית שיגור רקטות שתשוב עוד דקה אל מתחת לפני הקרקע, או מפקדת טרור שבין רגע תתמלא מחדש באזרחים. "לספינות יש יכולת הרתעה ממושכת, וזמן שהייה שהוא כמעט בלתי מוגבל", העיד סגן מפקד אח"י חרב וראש מחלקת נשק, סרן עמרי. "הלוחמים מאומנים בשהייה ממושכת גם בתנאים קשים ובגאות", הבהיר.

בטרם הכניסה הקרקעית, השתתפו ספינות הטילים בהתקפות על תשתית הטרור, כשלאחריה נוספה להן משימת הסיוע לכוחות הקרקע. חלק נכבד מהתקיפות מתבצע על ידי תותח ה-76, שיורה פגזים. "התותח מיוצב באופן מדויק על הספינה למרות הגלים, יודע לפגוע במבנים ספציפיים ולתת מענה לחוליות משגרים ומטרות", סיפר סרן עמרי. 
 

לוחמי הסטי"לים הוקפצו לפעילות בגזרת עזה זמן קצר לאחר שסיימו אימון גדול בשיתוף עם צבא יוון, שכלל גם הפגזות חוף. "ידענו שיש מתיחות, אבל אף אחד לא תיאר לעצמו שאיך שניקשר בחזרה לרציף בישראל כבר יקפיצו אותנו לעזה", שחזר נשק בכיר באח"י כידון, סמ"ר שלמה. "תוך שעות עשינו סוויץ' מנטלי בין הרגשה של אימון להרגשה של קרב. יש הבדל עצום בין ירי אמת לבין אימונים. מול עזה אתה מבין שאין מקום לטעויות, וזה מגדיל את תחושת האחריות", הדגיש.
 

לדבריו של סמ"ר שלמה, בעת המבצע מתחזקת תחושת הסיפוק של הלוחמים מתפקידם ומפעילותם. "על רוב המבצעים שלנו אסור לדבר, ופתאום הציבור שומע ויודע מה אנחנו באמת עושים. למרות שהוקרה זו אינה המטרה שלנו, עדיין יש הבדל עצום", סיפר. אותה הוקרה היא מנת חלקם של הלוחמים, למרות שרוב פעילותם עדיין מסווגת, גם לאורך המבצע. "רק קצה הקרחון של הפעילות שלנו מתפרסם", חידד סמ"ר שלמה. "אנחנו מרגישים את זה כשאנחנו נמצאים ממש בנקודה אסטרטגית - בים".

You might be interested also