היחידות של הלחימה: סנפיר

רימונים תת מימיים נגד צוללני חמאס

יחידת סנפיר. צילום: צה"ל

יחידת סנפיר הופקדה על מגוון משימות מיוחדות במהלך מבצע "צוק איתן". כשידיהם של הלוחמים עמוסות ברימונים תת-מימיים נגד אדם, ובנשק יעודי לטווח קרוב, יצאו לוחמי ה'יחידה הימית ללוחמה בטרור' למשימת ההגנה החשובה מעין כמוה: "המשימה שלנו היא לעצור אותם במים, לפני שהם עולים לחוף", העיד סמל-ראשון ארי אברמוב, לוחם ביחידה. "אין ספק שמאז שקיבלנו את המשימה הזו, המוטיבציה רק עלתה. זו משימה שאפשר להרגיש באופן ישיר שהיא למען המשפחות שלנו", הוסיף סמל-ראשון עידן שטר.

בתחילה, הוקפצו הלוחמים לים בשל התראה, אולם המשימה הורחבה לאחר ניסיון החדירה בזיקים. לכל אורך 'צוק איתן' הם סיירו אל מול החוף הישראלי והגבול הימי, 24 שעות ביממה. "לעיתים היינו יוצאים להפלגות של 15-16 שעות ביום, כל הזמן בעמדות קרב", סיפר סמל ניר אילון. הוא מציין את עמדות הקרב - שהותאמו במיוחד למשימה. "מפקד היחידה שלנו הרכיב לנו מבנה מותאם עם קבלת משימת הסיור", ביאר רב-טוראי רונן בבוצ'קין, גם הוא מצוות סנפיר.

לוחמי היחידה יצאו לסיורים אלו בסירות ה'צרעה', שנמצאו מתאימות במיוחד למשימה שהוטלה עליהם. בזכות גודלן הקטן, סירות ה'צרעה' יכולות לשוט גם במים רדודים. "אלו גם הטווחים שבהם נמצאים צוללנים", הסביר סמל איילון. "יתרון נוסף שלנו הוא שאנחנו יכולים להגיע מאפס למאה, לשיא המהירות שלנו, תוך כמה שניות. הכלי מאוד גמיש ויכול לבצע תנועות חדות, מה שמאפשר לנו להגיב מהר לכל איום".

You might be interested also