היה בין מקימי המוסד ורפאל

אשר בן נתן שנפטר ביום שלישי האחרון היה בין מייסדי תשתית המודיעין ותעשיית הטילים של ישראל. צפו בראיון עימו

אשר בן-נתן הקדיש את חייו לתקומת ישראל: בכל לבנה מלבני הבית השלישי – התיישבות, עלייה, מודיעין, ביטחון, דיפלומטיה, מדע, תרבות, השכלה – יש טיפה מחלבו ומדמו. קורות-חייו מגלמות את גורלה של היהדות הדוברת-גרמנית במרכז-אירופה, שנכחדה בשואה אך ששרידיה מצאו בית ומשמעות במאבק הקיום של מדינת היהודים. יליד וינה ב-1921, חווה כנער בן שבע-עשרה את מוראות הפוגרומים הנאציים בעקבות ה"אנשלוס" של אוסטריה.

בשנת 1938 עלה לארץ-ישראל והצטרף לגרעין הכשרה חלוצי של פועלים חקלאיים שלימים עלה להתיישבות כקיבוץ דברת; שם פגש את רעייתו במשך 71 שנות נישואין, אריקה (ז"ל). שפעלה כאקונומית של הקיבוץ בשעה שהוא נבחר למזכירו. בשליחות ה"הגנה" חזר ב-1945 לעיר-נעוריו וינה כפעיל ה"בריחה" וניהל בה את המרכז המקומי של רשת ההעפלה החשאית של המוסד לעלייה ב' [לימים המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים]. בקום המדינה נמנה על עוזריו הצעירים של דוד בן-גוריון וניהל, תוך הרפתקאות סודיות רבות, את אגף המבצעים של שירות הביון הישראלי הראשון, המחלקה המדינית במשרד החוץ. כראש משלחת משרד-הביטחון בצרפת היה מאדריכלי הברית הצרפתית-הישראלית וחתם, בין השאר, על ההסכם החשאי שהבטיח את הקמת הכור הגרעיני בדימונה.

ב-1957 הניח, בפגישה משולשת חשאית עם שמעון פרס ושר-ההגנה המערב-גרמני פראנץ-יוזף שטראוס, את היסודות לשיתוף-הפעולה הביטחוני בין ישראל לגרמניה. כמנכ"ל משרד הביטחון (59-65) פעל לביסוס התעשיות הביטחוניות וביצע את תכנית הטילים הישראלית שממנה התפתחה רפאל.

*הקטע נלקח מתוך אתר אגודת ישראל - גרמניה שבן נתן נבחר להיות נשיאה ב-1988 ( pdf ).

צפו בראיון עם אשר בן נתן

הריאיון הוא חלק מפעילות עמותת "תולדות ישראל" שמטרתה תיעוד דור תש"ח שייסד את המדינה. מראיין: מודי שניר צלם: פלג לוי 

You might be interested also