היאחונט הסיני

אתגר חדש לטיל הברק 8? בעוד השיח בישראל נסוב סביב טיל היאחונט הרוסי שעל פי מקורות זרים נמצא בידי חיזבאללה, התעשייה הסינית תציג השבוע טיל שיוט חדש לזירה הימית בשם CX-1 המבוסס על אותה טכנולוגיה. טיל כזה נמצא גם בשירות צבא הודו תחת המותג BrahMos. כנראה שהטיל הסיני וגם ההודי, מבוססים על אותה טכנולוגיה רוסית

Zhuhai Airshow, הסלון האווירי של סין, יפתח בשבוע הבא בפעם ה-10, אבל החשיפות מתחילות מהיום. אחד הכוכבים החדשים שיוצגו בתערוכה הוא טיל על קולי חדש בשם CX-1 או Long Patrol -1. מדובר בטיל שיוט נגד ספינות (ASCM) שפותח על ידי מכון טכנולוגי סיני בשם Launch Vehicle Technology או בקיצור CALT.

תמונות של דגם של הטיל שהגיעו לרשת, מזכירות באופן מופלא את טיל השיוט של חברת BrahMos המשותפת להודו ורוסיה. למרות זאת, אין עדיין נתונים רשמיים על הטיל, ולא ברור אם יש גרסה מותאמת לצבא הסיני.

דיווחים סיניים אומרים כי הטווח שלו הוא בין 40 - 280 קילומטרים. זה אומר שהוא כנראה מיועד לייצוא כי הוא עומד בתנאי MTCR. הטיל ישווק תחילה כטיל שיוט שישוגר מקרקע נגד אניות, ויהיה ניתן להשתמש בו עם מוצרי CALT אחרים כמו הטיל הבליסטי 20-M קצר הטווח וכמה רקטות ארטילריות. נרמז גם כי קיימת גרסה שלו עבור מל"טים. גרסאות מאוחרות יותר צפויות להיות משוגרת אנכית מספינות ואולי אף מצוללות.

אמנם אין אישור רשמי לכך שחברת NPO Mashinostroyenia מרוסיה [יצרנית טיל היאחונט] מכרה את הטכנולוגיה ל-CALT, כפי שהיא עשתה עם הודו כבסיס לטילי BrahMos, אבל פרסום כזה לא יפתיע כנראה אף אחד. בהודו וברוסיה יש טילי שיוט מתוצרת רוסית ה- 3M-54 וה-Zvezda Kh-31 נגד מכ"מ וספינות.

לפי הערכות, גם סין רכשה או השיגה את הטכנולוגיה לייצר גרסאות משלה על בסיס טכנולוגיות אלו. לפי אותן הערכות, טיל ה-YJ-12, עכשיו בשירות צבא סין, מבוסס על טכנולוגית Zvezda והYJ-18 כנראה מבוסס ה-3M-54. אז יש סיכוי שה-CALT CX-1 הוא טיל שיוט על קולי "רוסי" השלישי של סין.

אתר news.qq.com מפרט את תפיסת הלחימה הסינית, כאשר טיל ה-CX-1 הוא חלק ממנה:

חדי העין, יבחינו בפלטפורמות השונות מהן ניתן לשגר גרסאות שונות של הטיל. בהמשך הכתבה, מפורטת מערכת הלוחמה הקרקעית המשולבת, GATSS של צבא סין,  הכוללת שימוש באמצעי מודיעין חזותי וטילים לטווחים שונים.  טיל ה-CX-1 הוא חלק ממערכת זו.


תמונות נוספות של הטיל:

תמונות ומידע נוסף אפשר למצוא באתרים : guancha.cn | news.qq.com

You might be interested also