הטנק הטורקי, קטאר וארדואן

מבצע "צוק איתן" חשף את הקשרים החמים בין קטאר וטורקיה ושל שתי המדינות עם חמאס, קשרים שכנראה לא התחילו החודש. פרסום באתר טורקי hurriyetdailynews חושף צד נוסף לקשרים החמים בין ארדואן לקטאר, וגם את הניצול של הרכש הביטחוני הטורקי בידי ארדואן לטובת המירוץ לנשיאות. מבט מעניין לבריתות שמתדלקות את הטרור במזרח התיכון

טנק ה-Altay הטורקי. מקור:trdefence.com

מה הקשר בין מבצע "צוק איתן" לטנק הטורקי החדש - ה-Altay? ובכן, קטאר וטורקיה עומדות מאחרי החמאס, זה ידוע. על ייצור הטנק החדש, עסקה ששווה מיליארדים, מתמודדת חברת BMC בבעלות חבר של ארדואן, Ethem Sancak. אותו Ethem Sancak, הציע לקטאר שותפות בחברת BMC. במילים אחרות, אם ארדואן יבחר לנשיא (וזה כנראה בהסתברות גבוהה), ואם חברת BMC תזכה במכרז של הטנק (שוב, אם ארדואן, אז..), קטאר צפויה להנות מחלקה בעסקה. יד רוחצת יד. 

חוזה ממשלתי של מיליארדי דולרים לייצור טנק המערכה העתידי של טורקיה, ה-Altay, יהיה מבחן לתאגיד Koç Holding. Koç הוא היצרן של המשוריין הקל Otokar. כך לפי פרסום באתר hurriyetdailynews. הוא גם זה שתכנן ופיתח ארבעה אבות טיפוס של ה-Altay תחת חוזה ממשלתי של חצי מיליארד דולרים. אבל החוזה לייצור סדרתי הרבה יותר גדול מזה. ההחלטה של טורקיה ללכת על טנק בייצור מקומי נפלה כנראה לאחר אירוע המרמרה וביטול החוזה לרכישת 1000 טנקי מרכבה סימן 3 מישראל (מקור/מקור). עסקה שהוערכה בהיקף של 5 מיליארדי דולרים. ישראל גם הייתה אמורה לשדרג את טנקי ה-M-60 של טורקיה בהיקף של 50 מליוני דולרים.

נקמה קרה

כמה חודשים לאחר תקרית פוליטית בין Koç והממשלה הטורקית, המספנות של הקבוצה איבדו עסקה בשווי של 2 מליארד דולרים שבה זכו ב-2013. המתחרה של Koç היא חברה בשם BMC ששייכת ל-Ethem Sancak, אחד מאנשי העסקים האהובים על ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן וגם חבר קרוב שלו. זה לא סוד ש-Koç אף פעם לא הייתה הקבוצה העסקית האהובה על ארדואן. הבעלים שלה אינו שמרן מספיק לטעמו ולעתים קרובות מתואר כ"אליטה של איסטנבול", בניגוד לעסקים השמרניים המועדפים על ארדואן.

המתח הציבורי הגדול הראשון בין Koç וממשלתו של ארדואן התרחש בקיץ שעבר. בתקרית אחת במהלך הפגנות בחודש יוני, מפגינים ניסו לברוח מירי של גז מדמיע ופלפל שביצעה המשטרה ומצאו מקלט במלון יוקרתי באיסטנבול, the Divan, שבבעלות Koç. הנהלת המלון אפשרה למפגינים להיכנס לתוך הלובי, שהפך במהירות לחדר עזרה ראשון מאולתר.

המשטרה ירתה גז מדמיע פלפל לתוך הלובי של המלון, למרות שזה לא חוקי לירות את הכימיקלים האלה לתוך חללים פנימיים. נמסר כי חבר מועצת המנהלים ודור שלישי למשפחה, Ali Koç, הורה למלון לסייע למפגינים. כמה ימים לאחר מכן, ארדואן זעם באסיפה פומבית: "אנחנו יודעים שבעלי המלונות סייעו למחבלים [מפגינים]. זה פשע לסייע לטרוריסטים. והפשעים אלה לא יישארו ללא עונש".

זמן קצר לאחר המקרה, משטרת המס של טורקיה פשטה על בית הזיקוק של חברה בת Koç, Tüpraş. גורמים רשמיים אמרו שזו הייתה בדיקה רגילה. אבל בספטמבר הוועד הפועל של הממשלה שמפקח על הרכש הביטחוני ביטל עסקה של 2 מיליארדי דולרים עם המספנות של Koç בשם RMK Marine, ופתח את הפרויקט לתחרות מחדש. מדובר על עסקה שנחתמה בינואר 2013 לבניית שש ספינות מלחמה במסגרת התכנית המכונה MİLGEM.

היות ו-Koç הוא היצרן של ה-Otokar, הוא נתפס כיצרן "הגיוני" של טנק ה-Altay שאותו עיצב ופיתח. אבל פקידי רכש ביטחוני נערכים להשיק תחרות לייצור סדרתי של הטנק. המירוץ לייצור סדרתי יהיה כרוך בייצור ראשוני של 250 טנקים שאחריו יהיו עוד שלוש הזמנות המשך, כל אחת תכלול 250 טנקים או יותר.

במערכת הביטחון של טורקיה אומרים שהמכרז יפורסם לאחר הבחירות לנשיאות ב-10 לחודש בהן ארדואן מתמודד על הנשיאות (הערה: שימו לב שארדואן משתמש במשאבי המדינה, קרי - רכש צבאי, כדי לקדם את בחירתו לנשיא. הוא עושה זאת עם הטנק ועם מערכת ההגנה בפני טילים עליה כתבנו בעבר - כתבה). לדברי פקיד טורקי בכיר, התחרות סביר להניח שתתחיל בין מועד כינונה של הממשלה החדשה וסוף השנה. Otokar צפוי להתחרות עם שני יריבים מקומיים אחרים BMC ו-FNSS.

חבר של ראש הממשלה

מקורות בתעשייה הביטחונית בטורקיה, אומרים לאתר כי למרות ש-Otokar הוא המועמד המוביל ההגיוני, הוא צפוי לעמוד בפני אתגר מיוחד מכיוון BMC. רק בתחילת השנה BMC, חברה שנכשלה בעבר, התגלתה כמתחרה רצינית בשוק כלי הרכב המשוריינים של טורקיה. קרן ההשקעות של Sancak תחת השם ES Mali Yatırım ve Danışmanlık A.Ş, רכשה את החברה ב-1 במאי השנה במחיר של 359 מליוני דולרים (ולמעשה הצילה אותה). הממשלה אישרה את המכירה ב-8 במאי. Sancak היה המציע היחיד עבור החברה.

Sancak, שנהג לפעול בעיקר במגזרי התרופות והבריאות, החליף לאחרונה את הפוקוס של העסקים שלו לכיוון "בניית נוכחות חזקה בתקשורת ובמגזר הביטחוני". אמצעי התקשורת שלו ידועים בכך שהם פרו ארדואן, כך לפי האתר. מוקדם יותר ב-2014, קרן המנוהלת על ידי הממשלה שמה את BMC למכירה. BMC נכנסה ב-2013 לקשיים בשל חובות כספיים של חברת האם שלה, Cukurova Holding, שלא הצליחה לתמוך בה. החובות של הקבוצה הסתכמו בסך של 455 מליוני דולרים.

BMC מייצרת את Kirpi, רכב ממוגן הראשון שתוכנן באופן מקומי ומפותח בטורקיה. Sancak אמר שהוא היה במשא ומתן "עם הסוכנות הרלוונטית" של ממשלת קטאר לשותפות פוטנציאלית בחברת BMC (מקור). לפי הפרסומים, קטאר מתכוונת להשקיע כ-70 מליוני דולרים ב-BMC. כסף קטן לחברה שאולי תזכה בקרוב בעסקה של מיליארדים.

מתנה מחבר?

ממשלת קטאר היא בעלת הברית האזורית הנחרצת של ארדואן. קטאר היא המממנת העיקרית של החמאס, אותו ארגון שאליו ארדואן שולח אספקה דרך המרמרה בעבר וכיום דרך האוויר. חלק מהדיווחים בתקשורת טענו כי באותו משלוח טורקי שנשלח דרך האוויר לעזה במהלך מבצע "צוק איתן" היו גולות המשמשות להכנת מטען של רקטות ומטענים (מקור).

ובכן, את הקשרים עם קטאר צריך לתחזק, וקטאר כנראה רוצה החזר על ההשקעה בחמאס ובמקומות אחרים בעולם - השקעה שבחלקה מקדמת אינטרסים טורקיים. בסופו של יום, טרור זו תעשייה כלכלית. אז איך ראש ממשלה שהוא עוד מעט כנראה נשיא, מחזיר כסף לקטאר? צדקתם, דרך עסקאות ביטחוניות.

תרחיש אפשרי (דמיוני לחלוטין) למהלכים של ארדואן יכול להיות כזה: חברת BMC פשטה את הרגל, הוא כראש ממשלה מכר אותה לחבר שלו Ethem Sancak במחיר נמוך מחובותיה של החברה. למעשה ארדואן מכר חברה עם חובות של 455 מליוני דולרים במחיר של 359 מליוני דולרים, שזו מחיקת חובות של 100 מליוני דולרים על הגב של משלם המיסים הטורקי. אבל למה ש-Sancak יקנה חברה ביטחונית כושלת? ובכן, אם ארדואן הבטיח לו את העסקה של הטנק אם יבחר לנשיא, זה שווה. אבל ארדואן הציב תנאי, להכניס את קטאר כשותף ל-BMC טרם הזכיה במכרז. הוא, ארדואן, כבר ידאג לאשר את ההשקעה של קטאר בחברה הביטחונית.

אבל איך ארדואן יבטיח לעצמו את כס הנשיא? אחרי ששם את אובמה בכיס עם עסקת ההגנה האווירית , הוא קשר את עצמו עם Sancak בעסקת הטנק. במילים אחרות, ארדואן מנצל את השליטה שלו ברכש הביטחוני כדי לקדם את עצמו לנשיא. Sancak מצידו צריך להשקיע כסף בהטיית דעת הקהל הטורקית לטובת ארדואן, אחרת הוא לא יבחר לנשיא, וזה לא יזכה במכרז של הטנק וישאר עם חברה ביטחונית כושלת והפסד של מאות מליוני דולרים.

You might be interested also