הטילים הבליסטים בסעודיה: "מהלך דרמטי"

טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, אומר כי הצגת הטילים הם בבחינת מסר הרתעתי כלפי איראן. "זוהי 'יציאה מהארון' הטילי", אמר ענבר

לאחר סיום התמרון הצבאי הגדול ביותר בתולדות סעודיה, שכונה "חרבו של עבדאללה", בו לקחו חלק כל זרועות הצבא שנערך במזרח המדינה - קרוב לאיראן, התקיים מצעד צבאי, שנערך בפני הפיקוד הסעודי הבכיר, אורחים זרים ונסיך הכתר סלמאן.

במסגרת המצעד הוצגו שני טילים בליסטיים מסוג "דונג פנג 3", שנרכשו מסין בשנת 1988. טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, התייחס לחשיפת הטילים במצעד הצבאי: "הצגתם הפומבית של הטילים שולחת מספר מסרים: כלפי איראן, מסר של הרתעה. כלפי מדינות המפרץ הפרסי, בנות בריתה של סעודיה, מסר של עידוד ותמיכה, ואילו כלפי ארה"ב, שאת מדיניות המו"מ עם איראן בנושא הגרעיני סעודיה רואה בחשש רב, מסר המראה את יכולת ההסתמכות העצמית של הממלכה אל מול איום איראני".

לטילים טווח של מעל 3000 ק"מ, והם מצויידים ברש"ק גדול, במשקל מוערך של שתי טונות. בסין צוידו טילים אלה בראש קרב גרעיני. "כוח הטילים האסטרטגי של סעודיה נחשב ליהלום שבכתר הכוחות המזויינים של הממלכה", אמר ענבר.
 
"המהלך שבוצא הינו "יציאה מהארון" הטילי, הוא דרמטי".

במכון פישר מתקיים מעקב רציף אחר תוכניות טילים במזרח התיכון, ולמרות שנושא הטילים הסעודיים מוכר מזה שנים רבות, חשיפתם התקבלה על ידי אנשי המכון בהפתעה רבה. תא"ל אסף אגמון, ראש המכון, ציין עוד כי בנוסף לטילים הבליסטיים, אפשר היה להתרשם ממיטב אמצעי הלחימה המערביים שהוצגו על ידי הסעודים, לרבות מטוסי קרב מסוג טייפון, F-15, מטוסי תדלוק חדישים של חברת איירבאס, וכלים יבשתיים שונים.

"צריך לזכור שהיתרון האיכותי הישראלי חייב להישמר לא רק מול אמל"ח מיושן כמותו אנו רואים בזירות שונות, אלא גם מול מיטב התוצרת של תעשיות הנשק במערב", אמר.

You might be interested also