החמאס ישלם ביוקר על פיגוע החטיפה

מסתמן: מלחמה עזה תהיה עוד ארוכה וכואבת. החמאס מנהל מלחמה "עד הסוף". הקבינט מבין זאת באיחור, ועומדות בפניו החלטות בעלות משמעויות היסטוריות. פרשנות

החמאס ישלם מחיר כואב על החטיפה של קצין צה"ל סגן משנה הדר גולדין, ועל שני הרוגי הפיגוע שבו נחטף, בזמן ששני הצדדים היו בעיצומה של הפסקת אש מוכרזת. ההחלטה שתעמוד בפני ישראל בעקבות החטיפה תהיה האם ללכת לעימות "עד הסוף", שיעדו יהיה הפלת שלטון החמאס בעזה, לא פחות.

בכל מקרה, התגובה של ישראל תהיה חזקה. ונראה, כי גם אם לא יוחלט על כך באופן מידי, ישראל תמשיך להיגרר לתוך עימות הרבה יותר משמעותי וכואב מאשר תכננה מלכתחילה.

בדיעבד, נראה כי בזמן שהמודיעין הישראלי הצטיין באיסוף מטרות לתקיפה בעזה, הוא פספס בגדול את תמונת המאבק הרחבה. מן הזווית של החמאס, מדובר היה לא ב"סיבוב לחימה" אלא במלחמת שחרור שיעדה פתיחת המצור מעל רצועת עזה. הכול או לא כלום. זאת, לפחות על פי גישתו של מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של החמאס, שעשה צחוק מהמתווכים הבינלאומיים שהכריזו על הפסקת באש שנכנסה לתוקפה ביום שישי בשעה 8 בבוקר, והפך את משלחת הפלגים הפלסטיניים שהגיעו לשיחות על הסדר בקהיר, למגוחכת.

על פניו, נראה, כי מלחמת ישראל-עזה, הופכת מיום ליום לחלק בלתי נפרד ממלחמת מצרים כנגד תנועת האחים המוסלמים במצרית, שהחמאס העזתי הוא חלק בלתי נפרד ממנה. מבחינה מבצעית, הרוגי הימים האחרונים וגם האסון הכבד היום נובעים במידה רבה בגלל שהיוזמה נמצאת בצד השני, החמאסי. צה"ל עסוק במגננה ופעילות כנגד מנהרות, ולא במתקפה רבתי על החמאס, שאנשיו מגיחים שוב ושוב מהפירים ותוקפים את לוחמי צה"ל במקומות מפתיעים.

אחרי אינספור ניסיונות חטיפה, כמעט בלתי נמנע שניסיון אחד יצליח. בקודים הבינלאומיים, מה שעשה החמאס ביום שישי הוא התרסה חסרת תקדים. גם במלחמות יש כללים, ובעבר חמאס ואפילו חיזבאללה נהגו לכבד הפסקות אש והסכמים בינלאומיים. לא כאשר מדובר במוחמד דף. מבחינתו, כל הפוגה הומניטרית נוצלה עד עכשיו רק כדי לשפר עמדות ולתכנן עוד מתקפה על חיילי צה"ל.

מבחינת לוחמי צה"ל עצמם, ירידות מתח שמלוות כל הפוגה, שלאחריה מגיעה גל חדש של לחימה, הן בעלות השלכות קשות על המוראל. למרות זאת, הכוחות נחושים וסביר להניח שכעת גם בדרג המיני מחלחלת ההכרה: ללא סילוקו של מוחמד דף בדרך זו או אחרת, לא יהיה סוף למלחמת עזה, וישראל לא תוכל להכריז על ניצחון. בעקבות אירועי יום שישי השחור, תעדכן ישראל את יעדי המלחמה שלה, וצה"ל יכין תכניות מבצעיות בהתאם להנחיות הדרג המדיני.

לאחר גיוס המילואים הנוסף של הימים האחרונים, כבר יש לצה"ל כוח שעשוי לאפשר ביצוע כל תכנית ברצועה: לא פחות מ-86 אלף חיילי מילואים גויסו לגזרות השונות, כולל זירת עזה, וגם הכוח הסדיר, לאחר שלושה שבועות של לחימה קרקעית - ערוך להמשך המלחמה.

You might be interested also

President Joe Biden walks through an Honor Guard Cordon at the conclusion of the Coast Guard Academy Commencement on Wednesday, May 19, 2021, at the Coast Guard Academy Cadet Memorial Field in New London, Connecticut. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Biden against ransomware: increased threat in the short term, great potential for the future

Commentary: The White House has formulated a four-stage plan for dealing with ransomware attacks that could potentially be an effective means of dealing with the global problem, writes Ram Levi, founder and CEO of Konfidas