החיים הטובים על פי חאלד משעל

תחקירן המודיעין רונן סולומון על בכיר החמאס שמבלה בקטאר. האם הוא יהיה היעד לחיסול? והאם ניתן לפגוע בו שם?

חאלד משעל בארוחה בטיסה. צילום מתוך הטלוויזיה

בתחילת שנת 2012, בעקבות המצב הביטחוני בסוריה, החליט ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, לעזוב את דמשק. מאוחר יותר באותה שנה הסכימה קטאר לארח את הנהגת החמאס, שכללה את חברי הלשכה המדינית ובהם  חוסאם בדראן ועיזאת א-רישק, אך הגבילה את שהייתם של בכירי הזרוע הצבאית של הארגון.
 
בזמן שחאלד משעל ובני משפחתו עסקו בחיפוש מתחם פרטי שיתאים לצרכיו האישיים והביטחוניים, שהו בני משפחתו ומרבית מבכירי הארגון  בדוחא במלונות חמישה כוכבים כדוגמת מלון ארבע העונות ומלון ריץ' קרלטון על שפת המרינה המפוארת.  זו הסיבה שמאז משתמשים בישראל במיתוס על כך שמשעל מתגורר במלון חמישה כוכבים , טענה שנכונה רק לגבי תנאי מחייתו החדשים בביתו החדש, אחוזה מפוארת בת שלוש קומות, הכוללת חדרי משרדים,חדרי פנאי וקומת מגורים.

בפברואר 2013 , קיבלה צלמת אוסטרלית הזדמנות נדירה לבלות יום שלם לצידו של חאלד משעל. היא תיעדה אותו במספר "לוקיישנים" ברחבי דוחא: בביתו , בוילה המשמשת את לשכתו, ובבית חברו. צילומיה מאפשרים לנו להציץ לראשונה לוילה הסודית של משעל, תנאי חייו, אופי עבודתו ובעיקר מלמדים הרבה על סדורי האבטחה במקום.

סדרת הצילומים שנותחה על ידי כותב שורות אלה, תחקירן המודיעין, רונן סולומון (תחקיר " האבטחה של נסראללה" ופרופיל "המתווך מעומאן") חושפת  כי הוילה של משעל נמצאת בשכונת וילות במחוז אל ראיין בפאתיה של עיר הבירה דוחא, מרחק קילומטרים בודדים מבתי המלון החביבים על הנהגת החמאס השוהה בדוחא, ובהם מלון ריץ' קרלטון ומלון ארבע העונות.

מהמלון עושים האורחים את דרכם לפגישות עבודה במבנה מאובטח שהותאם לשמש את משרדי הלשכה המדינית.

הכניסה למבנה עוברת דרך לובי המאוייש 24 שעות ביממה על ידי מוקדנים וצוותי אבטחה . קומת הקרקע מעוצבת כמשרד מפואר ובה מצויה גם לשכתו של משעל ממנה הוא ויועציו מנהלים את הלשכה המדינית ואת התקשורת עם החוץ. אפשר לומר שרוב ההצעות שזורמות בשעות אלו לגבי הסדרים להפסקת אש בעזה עושים דרכם אל משעל דרך מכשיר הפקס הממוקם בקומה זו.

 משעל לא נע לבד. לצידו תמיד שלושת מאבטחיו הצמודים החמושים באקדח ועוטים אוזניה המקושרת למוקד השליטה של ראש מערך האבטחה.

 לשיחות הטלפון המגיעות אל הנייד של משעל ,עונה מאבטח המזהה את הפונה ורק אז מעבירו למשעל, לקח מההתנקשות של השב"כ בחייו של יחיא עיאש מהנדס הפיגועים של גדודי עז א-דין אל-קסאם באמצעות טלפון סלולרי ממולכד בשנת בינואר 1996 בביתו שבבית להיה שברצועת עזה. כשנה וחצי לפני שהפך גם משעל עצמו יעד לחיסול המוסד בעת שיצא מלשכת החמאס בעמאן, ירדן.

מוחמד אבו סייף , מאבטח האישים שהציל את חאלד משעל בספטמבר 1997, סיפר כי חלק מההכשרה של מאבטחיו הצמודים של חאלד משעל כולל קריאה אובססיבית(תשוקה שאינה יודעת שובע" כהגדרתו) של כל מה שנכתב על המוסד הישראלי ועלילות יחידת החיסולים כידון כדג' הספר " המרדף אחרי הנסיך האדום "- הספר עוסק בניסיון של מדינת ישראל, באמצעות "המוסד", לחסל במסגרת מבצע זעם האל את עלי חסן סלאמה. בנוסף, ועל רקע ניסיון החיסול בעמאן, לומד כל מאבטח מספר אומנויות לחימה כדוגמת טאקוונדו, אגרוף וג'ודו.

משעל מתגורר עם ילדיו ונכדיו בוילה פרטית המועצבת בסגנון ביתי מזרחי טיפוסי הכולל פינות אוכל, פינות ישיבה הכוללות ספריה וטלויזיה ואת חדרי השינה.

משעל, אבא לשלוש בנות וארבעה בנים, מעביר את שעות הפנאי על טרנינג' כשהוא עסוק בקריאת ספר או עיתון, תפילה או צפיה בטלויזיה באחת מפינות הטלויזיה. לצדיו ילדיו:פטימה ווליד ונכדיו: שרה, ברא, סלים וסעד המתרוצצים בין חדרי המגורים.

אחד מהאתרים האהובים על משעל הוא בית חברו (איראני כנראה) המתגורר בסמיכות ומחזיק בביתו קומה העליונה מיועדת כולה לחדר כושר ולספורט הפנאי. את השירות להליכונים מתוצרת חברת "פריקור" מספקת חברה מקומית בשם "סאפרי מארקט" המשווקת בדוחא את מתקני הכושר של "פריקור" . החברה ממוקמת על דרך סאלווה הסמוכה לשכונת מגוריו .

למשעל גם שותפים עסקיים מקומיים הקשורים לחברת הנדל"ן של קטאר שמנהלים עבורו פרויקט הכולל ארבעה מגדלים ומרכז מסחרי 2.5 דונם שבבעלותו ובבעלות אשתו ובנו.

רכב ממוגן בשווי 200 אלף דולר

את היציאות מהבית אל בית חבריו בדוחא , עושה משעל באמצעות רכב שרד יוקרתי בעל לוחית חדשה של נסיכות קטאר מס' 425454 מתוצרת מרצדס בנץ S550 המשווק באיחוד האמרויות ,חברה מהמובילות בעולם למיגון רכב. מדובר ברכב בעלות של כ-200 אלף דולר הכולל מיגון בליסטי ברמה B6/B7 שהיא הרמה הגבוהה ביותר בהגנה על מכוניות נוסעים אזרחיות. הגרסה שבה נעים משעל ומאבטחיו מסוגלת להתמודד עם ירי קליעים בקוטר 7.62 ופגיעת רימונים. לרכב גם גחון משוריין נגד מטעני גחון.משעל נעזר בנהג מקומי(קאטרי) מה שמרמז על כך ששרותי האבטחה כוללים גם מעטפת אבטחה משירותי הביטחון המקומיים.

 

You might be interested also

M1117 armored vehicles in Kosovo. Photo: U.S. Embassy Pristina

US donates M1117 armored vehicles to Kosovo's Army

According to the defense minister of Kosovo, it was not the last delivery of the vehicles. The Southeastern European country reportedly intends to purchase weapons from the U.S. under the American military sales program