החזית הימית

מבצע “צוק איתן” ייצר לחיל הים משימות רבות אל מול האויב. חזית לחימה בה עובדים 24/7, החל מתקיפות אש סימולטניות עם מאמצי האוויר והארטילריה, דרך ייצור מודיעין ותצפיות, ועד הפעלת הקומנדו הימי בשורת מבצעים עלומים ברצועה

"תקיפה אופקית”, מכנים בחיל הים את תרומתם המרכזית במבצע "צוק איתן". הניסיון במהלך הזה, הוא להביא מימד נוסף של חזית ימית, אופקית, אש שהיא ים-יבשה-ים. מאז פתיחת מבצע צוק איתן, במקביל לאש מנגד שמפעיל חיל האוויר, חיל הים לא הפסיק בלחץ על חמאס מהתווך הימי.

“ספינות טילים, דבורות, שייטת 13, אנחנו משתדלים להביא כמעט את כל היכולות האפשרויות לביזנס הזה של הלחימה, ליצר זעזוע בצד השני, לייצר חדירות, בקיעות, שינוי בהגיון המהלכתי שלהם וזה מה שאנחנו מביאים בצורה סימולטנית בכפוף למאמציי האש, המודיעין והלחימה הנוספים”, אמר קצין בכיר בחיל הים על מאמציו החייל שלו במבצע "צוק איתן". “האש שחיל הים מפעיל בעזה היא יום יום, שעה שעה, לילה יום לילה יום, אין הפסקה. אנחנו מתעסקים בלייצר מודיעין נוסף וכמובן תצפית, יורים עם הכול: תמוזים, גילים, מה שיש".

מי שניהל את המערכה זה בסיס חיל הים באשדוד. הבסיס בדרום ניהל קשרים עם החטיבה הרלוונטית, פיקוד הדרום ואוגדת עזה, האוגדה ומנהל המערכה מהים. “החדירה האופקית היא שונה מהחדירה הקינטית, היא שונה מכיוון ההסתכלות שלה ומייצרת אצלם פגיעות אחרת, ראינו את זה”, אומר הבכיר מחיל הים.

חלק מתרומת חיל הים ל"צוק איתן" היא הפעלה רצופה של שייטת 13, הקומנדו הימי, בשורה של מבצעים עלומים בעזה, מביניהם נחשף רק מבצע אחד של השייטת בסודניא, מהסיבה שנפצעו בו ארבעה לוחמי קומנדו ימי באורח קל. מטרת המבצע הייתה לשבש את מערכי התלול מסלול, לנסות לנתח מערך מסוים ולאחר מכן לייצר בו את החיכוך שמייצר טעויות או שגיאות בחמאס. “הלכנו לאתר שיגורים. זה אזור סודניא, לא אזור שלא מוכר, ראינו שיגורים מסוימים ויודעים מאיפה כל רקטה יוצאת. לא שווה לזרוק פצצות אם הם לא ישיגו את המטרה. כל כוח שהלך קדימה, היה מאוד חזק. המגע איתם קרה כשאנחנו רואים אותם והם אותנו. אנחנו רואים שמסתכלים עלינו, רואים אותם, מסתכלים עליהם. "קורים דברים במקום הזה, בדיוק כמו שרצינו, המגע קורה כמו שרצינו, פוגעים במחבלים”, אומר הקצין הבכיר מחיל הים. “במצב התקיפה האופקית הזו – זה פחד, חדירות, זעזוע, מסוגלות. רצים למקום שלא רצו. פתאום מבינים תקיפה קרקעית, זה בלבול, זה שובר את ההיגיון שהם נערכים אליו".

בחיל הים דחו את הביקורת על מבצע השייטת בסודניא: "אני לא שולח מישהו לייצר פגיעות אישית שלו. יש סיכונים שלוקחים אותם כמו הבנה שלוקחים לתמרון, יש שיקול לכל דבר מה הערך שלו", אמר הקצין. בחיל הים נערכו בין היתר במאמץ ההגנה, להגן על אסדות הגז בהן ים תטיס. באחד מימי ההפוגה במהלך המבצע הזמין חיל הים את הכתבים הצבאיים לשייט עם שייטת 13 ואז בספינת הבט”ש שלדג: “חלק מהתפקיד שלנו זה לעשות סגר ימי על עזה, על מנת לוודא שאין אף כלי שייט במרחב. הם עכשיו בסגר מלא, מכיוון שהם מהווים איום”, אומר קצין בחיל הים, “ובתפיסות כאלה שיביאו אותם להבנה שהם נתקפים ומעורערים בחזית הימית. אנחנו סוגרים מעגלים בצורה עצמאית בחה”י וביחד עם פיקוד דרום, חה”א, מודיעין. הם 360 מעלות צריכים להרגיש חדירות".

חיל הים ערוך ומתנהל במבצע כאילו כל כלי שיט שלו, מהכי קטן עד הכי גדול, ערוך לטילים קצרים, נ.א, נ.ט, לנק”ל, כמובן גם טח”י (טילי חוף ים). האם מבחן התוצאה מביא אפשרויות של הברחות של ספינות כמו ה- KLOS C שלא סיכלתם?

“ממה שאני יודע, לא חושב שהיו עוד אוניות שהביאו אמל”ח כזה, לא חושב שהיו הברחות כאלה, יש הברחות קטנות שקורות במצרים למטה, ממש על הגבול על רפיח- ים". זה מה שקרה בצה”ל: שייטת 13 מדברים על השו”ב של היבשה. הכלי בדבורה מדבר עם המ”פ עם המג”ד. זה שאני יורה טיל על פי בקשה של חה”א או של היבשה, זה מראה על המון בגרות, פתיחות, ושיתוף במידע, באינפורמציה".

האם המכ”מים והסטי”לים מתעסקים בגילוי והתרעה של ירי רקטות?
 
“מכ”מים של סטי”לים תלויים בפרמטרים שיש להם ובסוג התדר ומול מה הוא מכוון. יש מערכות אחרות שמגלות את השיגורים האלה, לא מכ”מים של סטי”ל".

חיל הים לא איתר הברחות נשק חדשות לרצועת עזה במהלך המבצע. האם חמאס מנסים לבצע חדירה דרך הים מטאבה לאילת?
 
"הגיוני שמנסים. אני לא יודע, אם הייתי יודע הייתי נערך לזה”, אמר הקצין הבכיר מחיל הים.

אחד משיתופי הפעולה המרכזיים של חיל הים מרגע הכניסה הקרקעית היה התיאום עם חטיבת הנחל וחטיבת הטנקים 401 שפעלו בצפון הרצועה באזור העיירה בית חנון. פלגת 916, שייטת הבט”ש של בסיס אשדוד, הובילה את המאמץ הימי יחד עם שייטת 3 שייטת הסטי"לים. "הספינות מצוידות כיום בחמ”מ, חימוש מונחה מדויק, שמאפשר לירות מהים טילים מדויקים שיכולים לרדוף אחרי המחבל גם דרך חלון", הסביר מפקד הפלגה, סא”ל א’. “מבחינת סיוע לכוחות היבשה, חיל הים עמל כל הזמן על פיתוח אמצעים מתאימים, אימונים ויכולות”.

You might be interested also