"החזון לנגב - לא רק על הממשלה"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, עו"ד הראל לוקר, אמר כי יש לשתף פעולה במאמץ לפיתוח הנגב. "החזון של בן גוריון מתממש בזכות המגזר העסקי, ראשי הרשויות והאקדמיה"

"הדרום בלב של ראש הממשלה", כך אמר הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, בנאומו בכנס "צה"ל עובר לנגב - אתגרים והזדמנויות" שארגן מגזין "ישראל דיפנס" באוניברסיטת בן גוריון. "זה פרויקט לאומי. אירוע שקורה פעם במאה שנים. כך תופסים את המהלך במשרד ראש הממשלה. אנו פועלים לכך שלצד מעבר צה"ל לנגב, ימומש הפוטנציאל האזרחי של המעבר.

"בשלושת החודשים האחרונים הייתי הרבה בנגב. בזמן 'צוק איתן' הבנתי מדוע המעבר דרומה יצליח. יש כאן ראש רשויות מצויינים. בנוסף לעשרות המיליארדים שכבר הוחלט להשקיע בדרום, בראש השנה האחרון התקבלו החלטות בהיקף של 4 מיליארד ש"ח. הכסף נועד לפיתוח כלכלי של הנגב. כל התושבים בנגב. "היום בבוקר קיבלתי פניה מחברה יפנית לעבור לפארק היי-טק לבאר שבע. התאמת המפעלים לשימוש בגז יאיץ את התעשייה ויהפוך את האזור ליותר נקי. יש עוד הרבה החלטות לקידום החקלאות והתיירות. מצפה רמון תהפוך לאתר תיירות עולמי.

"החלטנו בסוכות לתת הטבות מס ל-13 יישובים בנגב. זה כדי לעודד אנשים לעבור לדרום. המטרה שלנו לתת מניפת השקעות בכל התחומים. זה אקו סיסטם שלהם. החזון של פיתוח הנגב לא יכול לרבוץ רק על הממשלה. החזון של בן גוריון מתממש בזכות המגזר העסקי, ראשי הרשויות והאקדמיה. זה מאמץ משותף".

אחריו נאמה פרופסור ברכה שפירא, ראש המחלקה להדסת מערכות מידע באוניברסיטת בן גוריון, שאמרה כי "תחום הסייבר הוא תחום מחקר צעיר. בארץ הוא לא מוכר כתחום מחקר עצמאי. יש מעט חוקרים שקמים בבוקר ונושמים וחיים סייבר. מרביתם נמצאים בבאר שבע.

"בבאר שבע מדובר במחקר יישומי בשילוב עם תעשיות. המטרה היא לעסוק במחקר שפותר בעיות אמתיות. יש היום חמישה חוקרים בתחום הסייבר. זו קבוצה חדשה יחסית. יש עוד 20 חוקרים שקרובים לסייבר. יש 30 תלמידי מחקר שעוסקים רק בסייבר. ועוד כמה עשרות בתחומים קרובים.

"המעבדה של מטה הסייבר הלאומי נמצאת בשלבי הקמה. יש מעבדה מסווגת לפרוייקטים סודיים. מתוכננות גם מעבדות סימולציה, ניתוח קוד זדוני ועוד. אנחנו מייצרים בממוצע פטנט אחד בחודש בתחום הסייבר. שיתוף הפעולה עם דוייטשה טלקום, EMC, לוקהיד מרטין ו-IBM מקפיץ את המחקר קדימה. חינוך לסייבר הוא מטרה בפני עצמה עבורנו. פתחנו לאחרונה תואר שני טכנולוגי בסייבר. יש התמחות במסגרת תואר ראשון.

"בהקשר מעבר צה"ל לנגב, אנו מצפים לשיתוף פעולה בין הגורמים. אנו רוצים לשלב קצינים וחיילים בתכנית הלימודים שלנו, אולי לפתח עבור הצבא תכניות ייחודיות. רוצים גם לשתף את הידע בין האקדמיה לצבא. צריך להיערך למעבר הזה. המרכיב הראשון הוא סנכרון מחקר. לצה"ל ולאקדמיה יש אינטרסים שונים וצריך לפעול יחד. אלו לרוב פרויקטים מסווגים. צריך גם נתונים למחקר, וזו בעיה בסביבה צבאית. צריך גם לגייס עוד חברי סגל בתחום הסייבר".

You might be interested also