"החברות הקטנות והבינוניות חשובות למערכת הביטחון"

משרד הביטחון יבחר חמש חברות ביטחוניות קטנות ובינוניות ל"חממת יצוא חדשה". שחר חורב, ראש החטיבה לתעשיות קטנות ובינוניות באגף סיב"ט, חושפת את פעילותה ומכריזה על מוצרים חדשים

במהלך השבועות הקרובים יפרסם משרד הביטחון הודעה יצאת דופן: הוא יזמין חברות קטנות ובינוניות להגיש מועמדות לפרויקט שבמסגרתו "יאומצו" חמש חברות ביטחוניות קטנות או בינוניות, שייבחרו מתוך מטרה לפתוח להן את השוק בארצות הברית. לצורך העניין כבר שכר משרד הביטחון את שירותיה של חברה אמריקאית שמתמחה בקידום חברות זרות בשוק המקומי. כמו כן יעמדו לרשות החברות שייבחרו שורה של יועצים ישראליים ומאגרי מידע בינלאומיים.

מדוע משרד הביטחון החליט "לאמץ" חברות ולפתוח להן שווקים בארה"ב? היוזמה החדשה היא חלק מפעילותה של החטיבה לתעשיות קטנות ובינוניות באגף הסיוע הביטחוני של משרד הביטחון (אגף סיב"ט). ככלל, תפקידו של אגף סיב"ט הוא למכור עודפי ציוד של צה"ל ובעיקר לקדם את היצוא הביטחוני של ישראל, מתוך תפיסה שככל שהיצוא יהיה גדול יותר, כך התעשיות הביטחוניות ומשרד הביטחון יוכלו להרשות לעצמן להשקיע הוצאות מחקר ופיתוח בפרויקטים רבים יותר ובנוסף מחירי אמצעי הלחימה שצה"ל רוכש יוכלו לרדת.

החטיבה לתעשיות קטנות ובינוניות לא הייתה קיימת מאז ומעולם. למעשה, היא הוקמה לפני שנתיים בדיוק מתוך כוונה להגביר את הסיוע לייצוא דווקא בחברות שאין להן מנגנוני שיווק בינלאומיים ענקיים ומשומנים. בראיון ראשון חושפת מנהלת החטיבה, שחר חורב, את הפעילות: החטיבה ממקדת את פעילותה בקידום היצוא של מאות חברות שאינן נמנות על 20 החברות הביטחוניות הגדולות ביותר בישראל (ובראשן תאגידי הענק - התעשייה האווירית, אלביט מערכות, רפאל ותעש).

לדבריה, "על הקמת החטיבה הוחלט למרות שכל החברות הקטנות והבינוניות (כ-600 במספר) אחראיות ביחד על חמישה אחוזים בלבד מתוך סך היצוא הביטחוני של ישראל, משום שיש ערך עצום לפעילות שלהן.

"התרומה של החברות הקטנות והביטחוניות היא עצומה למרות המספרים הנמוכים יחסית, משום שמדובר במקרים רבים בחברות רעבות וחדשניות. בחברות האלה יש לא מעט אנשים שמחוברים לצרכים המבצעיים של צה"ל ויש להם רעיונות טכנולוגיים מצוינים. חלק מהחברות צומחות עם הזמן להיות חברות גדולות בפני עצמן או שהן משתלבות בחברות הגדולות יותר, אבל אנחנו מאמינים שהתפקיד שלנו הוא לעזור גם לחברות האלה ולא רק לחברות הגדולות שנמצאות במוקד תשומת הלב של סיב"ט כבר הרבה שנים, באופן טבעי".

לדברי שחר חורב, "כאשר הוחלט על הקמת החטיבה למדנו את הצרכים של החברות הקטנות יותר ובנינו סל של מוצרים ושירותים, החל מהכשרה והכוונה שתסביר מה קורה בשווקים הגלובליים ועד לימוד התהליכים בתוך משרד הביטחון כדי להקל את היצוא".

במרכז ללימודי יצוא ביטחוני מלמדים את היצואנים הקטנים תהליכים של ייצוא לאזורים מיוחדים כמו אפריקה ודרום אמריקה. יועצים שנשכרים על ידי משרד הביטחון מלווים אנשי חברות קטנות ובינוניות ובנוסף הוקם פורום בראשות ראש סיב"ט, שמעיה אביאלי, שבמסגרתו הוא פוגש פעם בחודש כחמש חברות ועורך איתן שיחות עומק ממוקדות שנמשכות שעות אחדות. בנוסף רוכש משרד הביטחון שירותי מידע עסקי עבור החברות הקטנות והבינוניות.

האם הפעילות כבר מניבה פירות?

באחרונה דיווחו מספר חברות על עסקאות באסיה ובדרום אמריקה בזכות הפעילות הממוקדת. לדברי שחר חורב, "בנוסף לקידום היצוא אנחנו פונים גם למשקיעים בחו"ל ומעניינים אותם לגבי אפשרויות השקעה בחברות ישראליות קטנות. מעבר לכך, אנחנו מסייעים לחברות ליצור שיתופי פעולה מקומיים עם חברות מובילות בשוקי יעד מרכזיים".

ומה לגבי חממת הייצוא לארה"ב? 

"אנחנו מאוד מאמינים גם בכיוון הזה. כבר בקרוב נבחר את החברות הראשונות שיצורפו לחממה".

You might be interested also