הזרוע האווירית של ארגוני הטרור

הצטיידות ברחפנים הפכה לתופעה בקרב ארגוני טרור במזרח התיכון שרוצים, כמו כל ארגון צבאי, לרכוש יכולות אוויריות. בצה"ל אומרים שהכל ידוע ומבוקר, אך המציאות הטכנולוגית מראה שניתן לרכוש היום בשוק האזרחי כלים מקצועיים שיכולים להפריע אפילו לצבא הכי טוב במזרח התיכון

האם מל"טים הם יתרון השמור רק למדינות ריבוניות? ובכן, למרות שעד היום קיים קונצנזוס כי השימוש במל"טים שמור לצבא של מדינה, בזירה המזרח תיכונית מתפתחת מגמה חדשה של שימוש ברחפנים וטיסנים בידי ארגוני טרור. אמנם מקרים שונים אירעו כבר בשנות ה-2000 המוקדמות, אך לאחרונה מבינים הארגונים השונים כי בהשקעה של כמה אלפי דולרים בודדים, הם יכולים לרכוש באתרי מסחר מקוונים כלים ואמצעים שיאפשרו להם לפתח זרוע אווירית מסודרת.

ואכן, חיפוש פשוט ברשת האינטרנט אחרי טיסנים או רחפנים יפתח בפני כל גולש את האפשרות לרכוש מגוון רחב מאד של כלים בטווחי מחיר שמתחילים בכמה מאות דולרים ליחידה. חיפוש נוסף יאפשר לגולש לרכוש מצלמות באיכות שונה (כולל HD ומצלמות אינפרא אדום), רשמקולים להקלטה, מייצבים וכדי להשלים את סט הציוד, גם תוכנות לניתוח תמונה. כל מה שצריך כדי להקים זרוע אווירית בסיסית.

למה זה צריך להטריד את גופי הביטחון בישראל? תשובה לכך אפשר למצוא בסרטון הזה  שבוא רואים כיצד במהלך עצרת שבה השתתפה אנג'לה מרקל, קנצלרית גרמניה, מצליח מפעיל רחפן להביא אותו עד לשולחן בו היא ישבה. לא צריך הרבה דימיון כדי להבין שזה היה יכול להיגמר אחרת.

לא אירוע נקודתי - מגמה

"מדובר בתופעה חדשה אשר מתפשטת במזרח התיכון. רואים את השימוש ברחפנים וטיסנים בעזה, סוריה, לבנון, סיני ועירק", אומר צחי גנור, ראש צוות איומים פיזיים בחברת טרוג'נס הישראלית שעוסקת באיסוף מודיעין בסייבר. "אמנם בעזה עדיין אין עדויות לשימוש באלמנטים אלו על ידי ג'יהדיסטים, אלא על ידי חברות מדיה, אבל בעירק ובסוריה כבר ראינו עדויות לשימוש כזה בידי ארגוני טרור. כמו כן, אנו מזהים הרבה דיבורים ברשת האינטרנט סביב הנושא".

בפלוג'ה שבעיראק ערכו ארגוני הטרור בחודש מרץ האחרון מפגן ראווה של הפעלת רחפנים. עדות קודמת לכך הייתה בסוריה בשימוש המורדים. ניתן לשער בסבירות גבוהה כי קבוצות נוספות בין המיליציות השיעיות שפועלות בסוריה עושות גם הן שימוש ברחפנים או טיסנים. דוגמא לקלות ההרכבה וההפעלה של כלים אלו אפשר למצוא בקישור הזה . באחד הפורומים הגי'האדיטים אפשר למצוא דיונים סביב שימוש ברחפנים כאלו לצורך שינוע מטעני נפץ ליעד.

 

 

[צילומי רחפנים מפאלוג'ה - עירק]

"הדיונים ברשת סביב השימוש בכלי טיס אלו עוסקים בשלושה היבטים עיקריים - איסוף מל"מ, רחפנים מתאבדים ושימוש לצרכי מדיה. כבר היו עדויות להתקנת מצלמה על כלי טיס כזה. ברשת יש דיונים סביב העמסת מטען נפץ על 'רחפן מתאבד'. צריך להבין שדיונים על שימוש בטיסנים ממונעים קיימים כבר מ-2012", אומר גנור.

בחודש יוני 2012 השמיד חיל האוויר הישראלי מזל"ט שעל פי החשד חדר מכיוון סיני . עדות נוספת לפעילות האווירית של ארגוני הטרור בסיני הגיעה השנה לאחר שצבא מצרים עצר חוליית טרור שהשתמשה ברחפנים במטרה לפוצץ אותם מרחוק על כוחות הביטחון. בסוריה המורדים משתמשים ברחפנים לסקירה מודיעינית  של בסיסים שהם תופסים. בעירק ארגון ISIS עשה הפגנת תכלית של שימוש ברחפנים בפלוג'ה .

בישראל, החמאס ניסה לעשות פיגוע באמצעות טיסן מתאבד כבר בשנת 2008.  באותו אירוע, השב"כ והמשטרה עצרו שני ערבים ישראלים תושבי הכפר עיסאויה, פעילי חמאס. השניים דנו באפשרות לחמש בחומר נפץ טיסן, אשר היה ברשותו של עבדאללה (אחד העצורים), ולהטיסו לעבר בסיס משמר הגבול הנמצא בסמוך לכפר. מקרה נוסף ארע בחודש מרץ האחרון, כאשר איש, יהודי בן 43, שלט במצלמה מרחפת סמוך לשער הרחמים  בירושלים. בחקירתו טען כי הוא "חובב צילום והוא רק תיעד את הנוף".  בחודש אפריל האחרון נתפס סטודנט מרוקאי בשם Mehdi Semlali Fahti בארה"ב על ידי ה-FBI לאחר שתכנן לבצע פיגוע עם רחפן בבית ספר ובבניין ממשלתי.

אנטי מל"טים

מעבר למאמצים שמשקיעים ארגוני הטרור בשימוש בכלים אוויריים לצרכי תקיפה ומודיעין, הם משקיעים לא פחות מאמצים מהתחמקות מאלו של האויבים שלהם - קרי, מדינות המערב. מסמכים שהדליף אדוארד סנואדן שהגיעו ל-washingtonpost מגלים כי ארגון אל-קעידה פרסם כבר ב-2010 מסמך תחת השם "אסטרטגיית לחימת-נגד מל"טים".

מתוך הכתבה: "מנהיגות אל קאעידה הקצתה תאים של מהנדסים למצוא דרכים להפיל, לחסום או לחטוף מרחוק מל"טים אמריקאים, בתקווה לנצל את נקודות התורפה הטכנולוגיות של מערכת נשק שהסבו אבדות עצומות לרשת הטרור, כך על פי מסמכים סודיים של המודיעין האמריקאי".

בכתבה פורסמו ממצאים מתוך דו"ח של סוכנות ה-DIA, ממנו עולה כי הארגון השקיע בפרויקטי מחקר שמטרתם ייצור משבשי אותות GPS ותגי אינפרא-אדום , כאלו שעוזרים למפעילי המל"טים לרכוש מטרות לצורך ירי. פרויקטים אחרים כללו פיתוח של בלוני תצפית וטיסני רדיו קטנים, או מטוסי תחביב, שהארגון ראה בהם פוטנציאל לניטור דפוסי הטיסה של מל"טים אמריקאים. לפי הדו"ח, מנהלי הפרויקטים בארגון עקבו אחר הפיתוחים ואף דאגו להעביר משאבים מאחד לשני בהתאם לצורך.

דו"ח של חיל האוויר האמריקאי הזהיר בעבר מפני יכולות השיבוש של ארגוני הטרור את הפעילות המבצעית של המל"טים במדינות רלוונטיות. יש להם מומחים בתחום? "בארגונים יותר מסודרים, יש נטיה לייצר תחומי התמחות ולהעביר את האחראיות על הפעילות האווירית למומחים. זאת במטרה לצור יחידות כאלו. אותן יחידות אמורות לעסוק ברכש והפעלה של הכלים. מדובר בכלים שהם רוכשים ברשת (מוצרי COTS). למה צריך להמציא ולפתח אם אפשר לרכוש רחפן או טיסן בכמה מאות דולרים? בארגונים פחות מסודרים אין יחידות מתמחות. בסוריה למשל לא ראינו קבוצות התמחות בין המורדים", אומר גנור.

בחינה של ההיסטוריה של ארגוני טרור מסודרים, כמו אל-קעידה או חיזבאללה, מראה כי הם להוטים לגייס בוגרי אוניברסיטאות בתחומי ההנדסה השונים. בפיגוע במגדלי התאומים בארה"ב בספטמבר 2001, גייס הארגון לשורותיו את Khalid Sheik Mohammed שהחזיק בתואר מהנדס מכונות ומאוחר יותר הואשם כאדריכל הפיגוע.

ב-2010 ה-CIA קיבל דיווחים שהארגון עושה מאמצים לגייס מומחים בתחום המל"טים. באותה שנה, טורקיה עצרה פעיל של הארגון, סטודנט למתמטיקה, שהשתמש בתוכנה כדי לעשות חישובים בליסטיים לצורך התקפת מל"טים. המטרה שלו, על פי החשד, הייתה פגיעה במל"טים של נאט"ו באפגניסטן. ב-2013, פרסם המגזין הגי'הדיסטי Azan כתבה בגנות המל"טים ובה הוא מציין פעולות שונות שהארגונים השונים עושים כדי לשבש את הפעילות שלהם.

מוצר נוסף שאפשר לארגוני טרור להתמודד עם מל"טים הוא חליפות "אנטי אינפרא אדום". מדובר ב'לבוש התגנבות' שמגן נגד הדמיה תרמית, אותו אפשר לקנות ברשת האינטרנט. אינפרא-אדום היא טכנולוגיית מעקב הנמצאות בשימוש נרחב על ידי מל"טים צבאיים במגוון צבאות בעולם. "מה שרואים במגזין ובפורומים השונים זו מצוקה של ארגוני הטרור בשל התקפות המל"טים בתימן, אפגניסטן ועירק. הם מנסים להתמודד עם האיום הן באמצעות מציאת סייענים שמטמינים אמצעי מעקב בכפרים, והן באמצעות אמצעי סייבר ול"א. במרבית המקרים מדובר באמצעים לא מפותחים. הם מחפשים יכולות כמו של האויב", מסביר גנור.

האם יש אינדיקציה לכך שמומחים שלמדו במערב חוזרים ללמד ארגוני טרור? "רואים זאת בתחומים כמו בניית רקטות וייצור חומר דלק הודף לרקטות. יש אנשים שבנו מערכי הדרכה שלמים בנושאים הללו ופרסמו אותם בפורומים השונים. סביר להניח שזה קיים גם במל"טים, אך טרם ראינו זאת. יש מגמה בקרב ארגוני הטרור לשלוח אנשים צעירים ללמוד מקצועות כמו הנדסה (תחומים שונים), כימיה, פיזיקה. הם רוצים לפתח מומחי תוכן. פיזיקה. ראינו גם כאלו שלמדו ביולוגיה ורפואה. הם רוצים להשיג יכולת פיתוח נשק ביולוגי", מסביר גנור..

רואים מעורבות של גורמים מדינתיים בפורומים של ארגוני הטרור? "גם כאן, רואים את זה בעולמות תוכן אחרים. ב-2010 יש ארגונים שניסו להשתיל מטען בתוך בטן אנושית. שם ראינו אדם שבהכשרתו הוא רופא לפי התשובות שלו. בדרך כלל מומחים ברמה כזו לא מסגירים את הזהות שלהם. אתה מבין זאת לפי התשובות. מדובר במומחי תוכן 'ממשיים'. במל"טים עדיין לא ראינו, אבל סביר להניח שמומחי התוכן שלהם לא מדברים בפורומים. הם מודעים לכך שחברות כמונו ושירותי מודיעין עוקבים אחריהם".

מה אפשר לעשות עם רחפנים?

עד עכשיו דיברנו על מגמת עליה בשימוש ברחפנים וטיסנים בקרב ארגוני טרור, ובמקביל עליה גם בניסיונות הארגונים לפתח אמצעי הגנה בפני מל"טים של מדינות רלוונטיות. אולם, פלוני יכול לשאול מה הסכנה בשימוש בכלי טיס קטנים כאלו?

ובכן, נתחיל מההיבט התקשורתי. מדובר במנעד האפשרויות שבין פיגועי ראווה בקצה אחד, לדה-לגיטימציה של ישראל מצד שני. כפי שחזינו במבצעים קודמים של צה"ל, התקשורת הבינלאומית מכתיבה את פעולות הצבא בשטח. רחפנים עם מצלמה שמשדרת אחורה בזמן אמת הם כלי נשק תקשורתי ראשון במעלה. אחת מחברות התקשורת הפועלות בעזה, Media Town, כבר העלתה לדף הפייסבוק שלה מגוון דוגמאות ליכולות צילום אוויריות. דוגמאות נוספות אפשר לראות בערוץ היו-טיוב של החברה. גם אלג'זירה התייחסו לנושא באתר שלהם.


[ Anti-Drone Burqa ]

בהיבט המבצעי, הרחפנים מספקים לארגוני הטרור מגוון יכולות. למשל, תצפית מודיעין על גבולות עזה. כל רחפן כזה יכול לשמש כמעין 'מגדל שמירה'. בהינתן שכל יחידה עולה כמה מאות דולרים באינטרנט (הכלי כולל המצלמה), אין בעיה תקציבית לחמאס (או לאלו המספקים לו מימון) לרכוש עשרות יחידות כאלו ולייצר מגדלי שמירה כאלו על גבולות עזה 24*7.

זיהוי אמצעי ראיית לילה. כיום ניתן לרכוש פילטרים אינפרא אדום למצלמות באתרים בסין או קוריאה. מדובר בפילטרים שמסננים את טווח התדרים הנראה. כמו כן, אפשר לרכוש באינטרנט גם מצלמות IR מתחת ל-9 הרץ שאינן מוגבלות על ידי הסכמי Wassenaar Arrangement. מאותו רגע, ארגון הטרור רוכש יכולת לזהות אמצעי ראיית לילה אחרים, כולל אלו של צה"ל. עכשיו, מה קורה כאשר סיירת של צה"ל תפעל בשטח עזה בלילה ? הבנתם נכון.

הרחפן הזה יכול גם להיות מתאבד. כלומר , אפשר לשים עליו מטען נפיץ / מיכל גז ולהטיס אותו לכוחות צה"ל בבט"ש או בשטחי התכנסות. אוסיף שמדובר בכלי שנשלט מרחוק ("חכם"), יש לו חתך מכ"מ/חתימה אופטית אפסי (קשה לגלות אותו) וגם קשה ליירט אותו. דוגמא נוספת לכך, מעבר הניסיון שצוין קודם לכן בכתבה, היא הניסיון של ארגון אל-קעידה בשנת 2012 לפוצץ קניון בג'יברלטר באמצעות טיסן מלא בחומר נפץ.

אמצעי נגד של צה"ל

ובכן, נכון להיום אמצעי הנגד של צה"ל נחלקים למבצעיים, מודיעניים ומנהליים. בהיבט המבצעי, נגד כלי טיס כה קטנים הפתרון היחיד הוא טיל הפיתון 5 שפיתחה רפאל אי שם בשנת 2003. מדובר בטיל אוויר-אוויר מתקדם שיודע לרכוש מטרות בעלות חתימה אופטית קטנה. הטיל, שמצויד בראש ביות חדשני המספק הדמאה של המטרה, מהווה פריצת דרך בהגנה בפני כלי טיס קטנים.

"לשימוש בראש–ביות הדמאתי יתרון נוסף והוא ביכולתו לאתר מטרות שטילים בעלי ראש–ביות רגיל יתקשו לאתר ולהינעל עליהן. מטרות כאלה יכולות להיות כלי–טיס בעלי חתימת חום נמוכה דוגמת מסוקים, כלי–טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) ואפילו טילי שיוט". (כתבה מאתר חיל האוויר המתארת את יכולות טיל הפיתון 5 של רפאל).

עוד מאותה כתבה: "במסגרת הניסוי הראשון טס מל"ט המטרה קרוב לקרקע כשהמטוס המשגר נמצא 15,000 רגל מעליו. הבעיה כאן הייתה רכישת המטרה - כל הפרמטרים היו נגדנו - המל"ט קטן מאוד יחסית למטוס קרב ממוצע ובניגוד לניסויים קודמים בפיתון–4 בו צוייד המל"ט בנור הרי שהפעם לא עשינו כן, כך שמדובר במטרה בעלת חתימת חום נמוכה במיוחד. לכך יש להוסיף את העובדה שהמל"ט טס נמוך מאוד כשהרקע שסובב אותו הוא מדברי וחם.

[צילום נמל עזה מרחפן]

"ובאמת, כשמסתכלים בסרט שמראה את המטרה כפי שרואה אותה ראש–הביות של הטיל קשה מאוד ברגעים הראשונים לזהות את המטרה שכן היא הולכת לאיבוד ברקע המדברי. למעשה, תוך כדי הניסוי עצמו אמרו אנשי חיל–האוויר שרמת הסיכון גבוהה מדי וכי הטיל לא יצליח לאתר את המטרה. אנחנו אמרנו להם שעשינו את כל מה שיכולנו וכי עשינו אין ספור ניסויים ובדיקות לפני זה ושעכשיו הגיע רגע האמת. אנשי חיל–האוויר אמרו לנו שאנחנו פשוט משוגעים".

את הופעת הבכורה המבצעית שלו, עשה הפיתון 5 במלחמת לבנון השנייה כאשר הוא הפיל שני מזל"טים של החיזבאללה שחדרו למרחב האווירי של מדינת ישראל. מי שרוצה תזכורת יוכל לצפות בסרטון ששחרר חיל האוויר מאותו אירוע (כאן). למרות זאת, הפיתון 5 טרם נוסה כנגד רחפנים או טיסנים קטנים כמו אלו אליהם מתייחסת הכתבה.

בהיבטים אחרים, צה"ל יכול לנסות למנוע כניסה של ציוד כזה לרצועת עזה. הן באמצעות יכולות מודיעיניות שימנעו כניסה לא מורשית דרך המנהרות מהצד המצרי, דרך הים, ובמעברים הנמצאים בשליטה ישראלית. דרך נוספת להתמודד עם כלים כאלו היא באמצעות יכולות ל"א ייעודיות לסוג כלים אלו.

עוד דרך היא לחסל את השדרה הטכונלוגית של הארגון, כמו שקרה ב-2012 עם חסאן אללקיס שהחזיק בתואר של האחראי על הטכנולוגיה והתקשורת בארגון החיזבאללה. פעולה אותה מייחסים מקורות שונים לישראל. דוגמא נוספת היא מעצרו של דיראר אבו-סיסי באוקראינה ב-2011, אשר על פי החשד היה ראש מערך פיתוח הרקטות של חמאס.

אין ספק כי מדובר באיום חדש על כוחות צה"ל הפועלים בגזרות השונות של מדינת ישראל. מחד מדובר במוצרים אזרחיים, אותם ניתן לרכוש בסכום זהום בכל אתר קניות באינטרנט והם אינם נמצאים תחת פיקוח של אמנות בינלאומיות לסחר בנשק. מאידך, הם מאפשרים לארגוני הטרור לפתח יכולות אוויריות טקטיות שיש להן פוטנציאל הפרעה לפעילות צה"ל.

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל מצוי כל העת בכוננות מודיעינית ומבצעית גבוהה בכלל הגזרות וערוך להתמודדות עם האיומים המשתנים. מטבע הדברים, לא נפרט אודות היערכות מבצעית."

למידע נוסף בנושא שימוש ארגוני טרור ברחפנים וטיסנים, אפשר לצפות במצגת של חברת טרוג'נס באינטרנט בקישור הזה.


מאמר זה נכתב בשיתוף:
 
חברת Cybermoon. המתמחה בפתרונות לאיומים פיזיים של העולם הקיברנטי. בנוסף, החברה מספקת שירותי מודיעין שונים, שירותי הדמיית אויב רב מערכתי ,הכשרת כוחות לבימוי אויב טכנולוגי.

חברת טרוג'נס - מתמחה באיסוף מודיעין גלוי ברשת, ומספקת שירותים לכל גופי המודיעין בישראל ולגופים ממשלתיים רבים. http://www.terrogence.com

You might be interested also

An example of what currently appears on the landing pages of the blocked Iranian sites. Screenshot from the Press TV website  

US blocks dozens of Iranian media websites 

Against the backdrop of the faltering nuclear negotiations and the election of a new Iranian president, the Department of State announced that the websites' operation constitutes a violation of American sanctions, and accused Iran of carrying out disinformation campaigns