הדרך להשמדת מנהרות שצה"ל "שכח"

חשיפה: יממה לפני סיום מבצע "צוק איתן" צה"ל "גילה" תרגולת להשמדה יעילה של מנהרות טרור. ישראל דיפנס חושף כי מדובר בדרך שפותחה לבקשת משהב"ט כבר לפני 12 שנה, ונשכחה עם הזמן

פיר מנהרה שנחשף במהלך המבצע (צילום:דו"צ)

חשיפה: יום לפני סיום מבצע "צוק איתן" "גילה" צה"ל דרך יעילה להשמדה של מנהרות התקפיות מרצועת עזה, אך מדובר בדרך שהייתה קיימת כבר 12 שנה, ונשכחה. התרגולת פותחה במקור לבקשת משרד הביטחון כבר בשנת 2002 בעלות של מאות אלפי שקלים מכספי תקציב הביטחון, אך 29 עותקים המתארים כיצד להפעיל אותה אבדו ואנשי חיל ההנדסה לא הכירו את השיטה.

גורמים במערכת הביטחון מעלים אפשרות כי אם הדרך לא הייתה נשכחת,,ניתן היה להשמיד את המנהרות ההתקפיות שאיימו על כוחות צה"ל ויישובי עוטף עזה, וזאת מבלי להיגרר למלך קרקעי בתוך הרצועה, שלקח יותר משבועיים וגבה הרוגים רבים. נודע, כי התרגולת שבה מדובר הוגדרה על ידי מפקד זרוע היבשה, אלוף גיא צור, ב-24 באוגוסט, יום לפני שהפסקת האש נכנסה לתוקפה, כ"בכלי אפקטיבי להרס מנהרה קיימת". זו התרגולת היחידה שנמצאה יעילה מבין עשרות דרכים להתמודדות עם איום מנהרות, שנבחנו תוך כדי הלחימה.

התרגולת שבה מדובר הוצגה על ידי גורמים במערכת הביטחון גם לראש הממשלה, במהלך הימים האחרונים של "צוק איתן", ובעקבות כך הביע בנימין נתניהו אופטימיות שישראל תמצא דרך להתמודד עם איום המנהרות, מבלי לפרט מה הדרך שבה מדובר. אלא שעכשיו מתגלה כי התרגולת הוכנה בשנת 2002 לבקשת המנהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות במשרד הביטחון, מפא"ת. התרגולת הוכנה על בסיס שורה של מחקרים ועשרות ניסויים, על ידי מנכ"ל חברת "תמר", שנחשבת חברת הכרייה והפיצוצים הגדולה בישראל (שאחראית בין היתר לפיצוצים שבוצעו לצורך כריית מנהרת הכרמל ומנהרות הרכבת בדרך לירושלים), ביחד עם אנשי תמר, שלמה לוין, שהיה במשך שנים רבות יו"ר ועדת חומרי הנפץ של משרד העבודה, ורונן עמית, שהיה מנהל המחלקה ההנדסית במון הגיאופיסי.

במהלך מבצע "צוק איתן" בחנה מערכת הביטחון עשרות הצעות להתמודדות מהירה עם איום המנהרות ההתקפיות, וכך גילתה מחדש את השיטה שפותחה בתחילת העשור שעבר והוגדרה כבר אז כיעילה. מטעמים של ביטחון מידע לא ניתן לפרט מהי התרגולת, אך מפקד זרוע היבשה קבע כי על סמך מהלכים שנעשו בשבוע האחרון של "צוק איתן" ניתן להרוס באמצעותה מנהרות קיימות.

התרגולת מאופיינת בכך שהיא מסוגלת להרוס מנהרות קיימות גם אם לא יודעים מראש באופן מדויק מהו הנתיב שלהן, בזמן שעיקר מאמצי מערכת הביטחון הושקעו בעשור האחרון באיתור המנהרות (בעיקר על ידי גלאי רעש).

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy