הגשר בין העבר לעתיד

העולם מציין בסוף השבוע 70 שנה לפלישה בנורמנדי, המבצע הצבאי המורכב ביותר בהיסטוריה. בחברת דסאו סיסמטס עמלו במשך חודשים על שחזור תלת מימדי של הנמל הצף שהוקם מול חופי צרפת ושל כמה מכלי הלחימה בהם נעשה שימוש בקרב

כשדמותו של טוראי ראיין המבוגר עצמה את עיניה, בסצינת הפתיחה של אותו סרט הוליוודי מוכר (שנעשה ב-1998), וניסתה להיזכר בבוקר הסגרירי מול חופי נורמנדי בשנת 1944, היא לבטח לא תיארה לעצמה שכ-16 שנה לאחר מכן תפותח הטכנולוגיה שתצליח לשחזר באופן וירטואלי את הפרטים הקטנים ביותר ותסייע בשימור אחד מהאירועים הצבאיים החשובים ביותר בהיסטוריה, לדור חדש שלא חווה את המלחמה ההיא.
 

בעוד העולם מתכנס בימים אלה בנורמנדי שבצרפת לציין 70 שנה לפלישה לנורמנדי שהובילה בסופו של דבר לניצחון בעלות הברית במלחמת העולם השנייה, בחברת דסאו סיסטמס החליטו ללכת צעד אחד קדימה ולבצע שחזור תלת מימד ייחודי של כלי הלחימה בהם עשו שימוש בפלישה ושל נמל האספקה הצף בארומאנש שהוקם כדי לתחזק את הכוחות בעוד מתקדמים על פני אדמת צרפת הכבושה.

צוות מיוחד של מהנדסי חברת דסאו סיסטמס עסק במטרה לשחזר את כלי הנחיתה בו עשו שימוש במבצע, את הדאונים בהם עשו שימוש בהצנחת הכוחות בשעות שלפני הפלישה עצמה וה"יהלום שבכתר" – שחזור תלת מימדי וירטואלי של נמל האספקה הצף שהוקם מול חופי נורמנדי, הידוע בכינויו "מאלברי B".

הנמל הצף סייע בהעברת למעלה משני מיליון חיילים לאדמת צרפת, מאות אלפים של טונות של ציוד ואספקה – כלי רכב כבדים וקלים, תחמושת וכדומה.  הפרויקט, נחשף לציון 70 שנה לפלישה שהחלה בשחר יום ה-6 ביוני 1944. "מדובר בפרויקט שמטרתו לשמור על מורשתם של המהנדסים שעמלו על המבצע למען הדורות הבאים", אמרו בחברה. 

הנמל המלאכותי "מאלברי B", שהיה תחת אחריות הצבא הבריטי, הוקם בשלושה שבועות שלאחר פתיחת המבצע, ושימש כפתח האספקה הגדול של כוחות בעלות הברית עד לכיבוש ערי נמל גדולות ברחבי צרפת ואירופה. לאחר המלחמה פורק הנמל ומי שמגיע כיום לחוף ארומאנש, מולו הוקם הנמל יכול רק לראות מספר פריטים שהושארו כדי להעניק גל זיכרון לאחד הפרויקטים ההנדסיים הגדולים של ההיסטוריה. בנוסף לנמל המלאכותי, בדסאו סיסטמס החליטו לבצע שחזור גם של הנחתת בה עשו שימוש הכוחות ושל הדאון שנשא עליו כוחות וציוד במהלך הצניחה בשעות שלפני הפלישה עצמה.

מדובר היה בפרויקט שאפתני בהתחשב בעובדה שכמעט ולא נותרו נחתות ודאונים מימי המלחמה וכי תוכניות הפיתוח של אותם כלים היו כמעט בלתי קריאות ושכבו שנים מאובקות בארכיונים שונים ברחבי העולם. המטרה הייתה לשחזר, לרמת המסמר, את אותו נמל ואותם כלים – וכשרואים את התוצאה, מבינים – המשימה הושלמה בהצלחה. "השחזור התלת מימדי בונה גשר בין המהנדסים של העבר לאלו של ההווה והעתיד", אומר מהדי טיובי, מנהל פרויקט ה"Passion for Innovation" של דסאו סיסטמס. טיובי גם מכהן כסמנכ"ל אסטרטגיה בדסאו סיסטמס.

הוא מוסיף ואומר כי "היכולת להפיח חיים בנמל הצף, בדאון ובנחתת, מאפשרת לנו לשמר על החלק החשוב והמיוחד של מורשת המהנדסים. מדובר במורשת שהולכת ואובדת בשל פערי הזמן והטכנולוגיה".

דסאו סיסטמס נוסדה בשנת 1981 כחטיבת תוכנה של ענקית התעופה הצרפתית דסאו. היא התמחתה בתכנון תלת מימדי של מוצרים כגון כלי טיס, כלי רכב וכדומה. בעקבות הצלחתה המסחרית היא החלה לפעול ביחידה נפרדת ועצמאית מדסאו תעופה וכיום מספקת שירותים של תכנון תלת מימדי לעשרות לקוחות ברחבי העולם. בין היתר עוסקת החברה בתכנון של מוצרים, בחינה וירטואלית של מוצרים לקראת יציאתם לשוק ואף סיוע בתכנון חנויות ורשתות שיווק. מלבד שחזור הנמל בנורמנדי, עוסקת החברה גם בשחזור הפירמידות בגיזה שבמצרים, במטרה לפענח את סוד בנייתן, בסיור וירטואלי של פריז בתחילת המאה ה-20 ואף מתכננת פרויקטים תרבותיים נוספים.

ובחזרה לצוות של דסאו סיסטמס, אשר עמל במשך שמונה חודשים ואסף כל תוכנית שרטוט, כל פריט מידע על אופן הבנייה של הנמל המלאכותי. רס"ן אלן בקט, מהנדס ימי שהיה אחראי לפיתוח הכבישים הצפים של הנמל, היה פורץ דרך בזמנו. בנו, טים, סייע לצוות של דסאו סיסטמס בעבודת השחזור. בקט הצעיר, בעצמו מהנדס, אמר לצוות לאחר שצפה בתוצאה הסופית כי מדובר "במבצע מדהים. אתה ממש מרגיש כאילו אתה פוסע על הכביש הצוף שהוביל את האספקה לחוף".

הצוות גם הגיע עד לניו אורלינס שבארה"ב – שם פיתחו את הנחתת ששימשה את הכוחות במבצע הפלישה כדי ללמוד על דרך בנייתה של הנחתת LCVP. כל שרטוט נבדק, כל מסמר נבחן. והתוצאה - מדברת בפני עצמה

גם שחזורו של הדאון "WACO" בו נעשה שימוש כאמור בלילה שלפני הנחיתה היווה אתגר לא פשוט. מדובר בדאון שנבנה במיוחד למבצע. רובו היה עשוי מבד, עץ ומעט פלדה. לא נשארו דאונים שכאלה היום כדי לבחון אותם וכל השחזור נעשה תוך שימוש בשרטוטים משנות ה-40 של המאה שעברה.

צפו בסרטון המתעד את העבודה הקשה של צוות דסאו סיסטמס

You might be interested also