"הגדר הטובה" ומבצע ליטני

אפרים לפיד חוזר לסוף שנות ה-70 ולהקמת אזור דרום לבנון אחרי מבצע ליטני

באזור הבופור ב-1982 (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

המעבר של מפקדות המחבלים מירדן ללבנון בעקבות "ספטמבר השחור" 1970 פתח לישראל זירת התמודדות חדשה. המחבלים פעלו מלבנון כנגד ישובי הצפון. קרית שמונה ויישובי אצבע הגליל בגזרה המזרחית של הגבול, ובמערב - נהריה ויישובי הגליל המערבי היו נתונים לאיום שוטף של ירי קטיושות.

ב- 1975החלה מלחמת אזרחים בין הנוצרים והמוסלמים במדינה. שנה אחר כך הכניסה סוריה עשרות אלפי חיילי צבאה לסיוע לנוצרים בלבנון. הנוכחות הסורית בלבנון עד שנת 2005 הפכה את המדינה לנשלטת על ידי סוריה עם כל התהפוכות בשנים אלה. כבר בשנים 1974-75 החלו גורמי מודיעין ישראלים לחמש את הנוצרים בדרום לבנון ובביירות בדרכי הים והיבשה.

הדבר נעשה על בסיס קשרי עבר עם הנוצרים בלבנון. השלב הבא היה הקמת "הגדר הטובה" כאשר רב סמל נוצרי מדרום לבנון התייצב בשער פאטמה שליד מטולה וביקש באופן דחוף סיוע בנשק וסיוע אזרחי. קציני מודיעין באישור אלוף הפיקוד רפול הפעילו את הסיוע למקומיים. בתהליך דומה הוקמה תחנת מעבר של הגדר הטובה באבן גבול 14 ושירתה את כפריי רמיש דבל עין אבל ונוספים.

עתה עברה האחריות למח"ט 300 אל"מ פואד בן אליעזר. המפקד הראשון של צבא לבנון החופשית, מייג'ור (רס"ן) סעד חדאד, יליד מרג' עיון, היה איש הקשר בלבנון לשיתוף הפעולה עם ישראל. מדיניות "הגדר הטובה" שפותחה אז נועדה לסכל את ההיערכות החדשה של מחבלים פלסטינים בדרום לבנון ולחזק את הנוצרים שתמכו בישראל. הממשלה החדשה בישראל, אחרי מהפך 1977, בראשות מנחם בגין המשיכה במדיניות זו.

בשבת 11 במרס 1978 חדרה חולייה של 13 מחבלים בעזרת ספינת אם ממנה ירדו בסירת גומי לחוף באזור קיבוץ מעגן מיכאל. הם השתלטו על אוטובוס עם נוסעים רבים שהיה בדרכו מהצפון לתל-אביב. האוטובוס נעצר בצומת הקאונטרי קלוב לאחר קרב של היחידה המבצעית של משמר הגבול (ימ"מ) בפיקודו של אסף חפץ. בפיגוע נהרגו 37 נוסעים ו-78 נפצעו. שני מחבלים טבעו בדרכם מהספינה, תשעה נהרגו מירי כוחותינו ושניים נתפסו. בתגובה החליטה הממשלה על פעולת גמול נרחבת, מבצע ליטני (בכינוי הצבאי "אבי החכמה"). היתה התלבטות מסויימת בהקשר לתגובה המצרית. ישראל היתה אז ארבעה חודשים אחרי ביקור סאדאת ותחילת המגעים עם המצרים. באותו שבוע שהתה בקהיר קבוצה ראשונה של קצינים ישראלים לדיונים על ההיבטים הצבאיים שיובילו להסכם המדיני שהתגבש.

ב-14 במרס נכנסו כוחות חי"ר ושריון בארבע גזרות עיקריות בדרום לבנון, כבשו רצועה ברוחב של כ-10 ק"מ ודחקו את מחבלי אש"ף מצפון לליטני. המפקד של אוגדת קצין צנחנים וחי"ר ראשי, תא"ל אורי שמחוני, פקד על כוחות שהורכבו מחטיבת הצנחנים, בית הספר למ"כים ונוספים. הפעולה נועדה להיות קצרה וסיומה לחזור לגבול הבינלאומי. במבצע נפלו 18 חיילי צה"ל. ב-19 במרס קבלה מועצת הביטחון של האו"ם החלטה 425 על הקמת כוח בינלאומי חדש בן 2000 אנשי צבא ממדינות שונות שנפרס בדרום לבנון, הכוח, שנקרא יוניפי"ל (United Nations Interim Force In Lebanon) החליף את משקיפי האו"ם של הסכם שביתת הנשק מ-1949. יוניפי"ל נחשב כוח זמני והמנדט שלו מחודש כל חצי שנה. בשנת 2006, בעקבות מלחמת לבנון השנייה קבלה מועצת הביטחון החלטה ( 1701) לתגבר את כוח יוניפי"ל.

אחרי מבצע ליטני נוצר אזור דרום לבנון (אד"ל) ללא נוכחות צבאית ישראלית קבועה, עד מלחמת לבנון הראשונה ב -1982, אך עם פעילות מבצעית שוטפת וקשרים הדוקים עם האוכלוסייה הנוצרית וצבא דרום לבנון (צד"ל). בעקבות המבצע העבירו הסורים את תמיכתם מהנוצרים למוסלמים במאבק הפנים-לבנוני. צה"ל החל בהוצאת הכוחות מלבנון ב-21 במרס וסיים ב-14 באפריל. יומיים לאחר מכן העביר הרמטכ"ל מוטה גור, לאחר ארבע שנות, כהונה את הפיקוד על צה"ל לרמטכ"ל החדש רפאל (רפול) איתן.

**
תא"ל (מיל') אפרים לפיד הוא איש תקשורת וחוקר היסטוריה של המודיעין באוניברסיטת בר-אילן. בעברו מילא שורה של תפקידים בכירים באגף המודיעין של צה"ל, היה דובר צה"ל, מפקד גלי צה"ל ודובר הסוכנות היהודית

You might be interested also