"האקרים איראנים ריגלו בפייסבוק"

דיווח: האקרים איראניים השתמשו בחשבונות פיקטיביים וריגלו אחר בכירים מארה"ב וישראל ברשתות החברתיות כגון פייסבוק ולינקדאין

פרשת ריגול חמורה ברשת נחשפה: על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס האקרים איראניים ריגלו אחר אישים אמריקאים וישראלים דרך חשבונות פיקטיביים ברשתות החברתיות כגון לינקדאין ופייסבוק. רויטרס מצטטת אתר אמריקאי לאבטחת מידע שטוען כי הריגול נמשך קרוב לשלוש שנים.

על פי הדיווח, האקרים איראניים פתחו חשבונות פיקטיביים ברשתות החברתיות והצליחו ליצור קשרים עם שלל מחוקקים, עיתונאים ואנשי ביטחון, וחשפו כתובות דואר אלקטרוני, שמות משתמשים ומידע נוסף שבעזרתו ניתן לאסוף מודיעין. על פי חברת iSight שחשפה את הפרשייה ההאקרים הקימו אתרי חדשות מזויפים, חשבונות מדיה כדי להערים על קורבנותיהם בארה"ב ובישראל. לא נסמר פירוט לגבי איזה מידע בדיוק הצליחו האיראנים לדלות תוך כדי שימוש בפרטים שאספו.

"מעולם לא ראינו ריגול סייבר מורכב כל כך, ומתמשך מצד האיראנים", אמר טיפאני ג'ונס, סגן נשיא בכיר לשירות הלקוחות ב-iSight. "אותם האקרים עשו עבודה מוצלחת בשנים האחרונות בלקיטת אלפי חיבורים ובסופו של דבר באמצעות רשתות מדיה החברתית הצליחו להפיל אנשים".

על פי הידוע ההאקרים גם יצרו סוכנות ידיעות חדשותית מזויפת בשם: NewsOnAir.org, שהופעלה על ידי איל תקשורת מזויף בשם יוסף נילסון. את הידיעות החדשותיות לקחו האקרים מאתרים קיימים כמו CNN ו-BBC וגם העלו הפניות לטוויטר ולחשבונות מדיה חברתית אחרות כדי שיראו לגיטימיים ואמתיים. האקרים האיראנים התמקדו ביוצאי צבא ארצות הברית, חברי קונגרס, עיתונאים, אנשי שירות הביטחון, וישראלים החברים בקבוצות שתדלנות אמריקאיות וישראליות.

"האקרים גנבו אישורים ביטחוניים וסיסמאות כדי לקבל גישה את חשבונות אחרים ועשויים לעשות נזק רחב במונחים של גניבת קניין רוחני וכמובן לקבל מידע מודיעיני צבאי", סיפר ג'ונס והוסיף כי "המרגלים הציגו תשתיות מתוחכמות במיוחד. חוקרי חברת האבטחה ספרו לפחות 2,000 קשרים דרך לינקדאין וחשבונות מידיה אחרים. באחד המקרים השתלטו על זהותה של עיתונאית רויטרס תוך שימוש בשמה האמתי אך בתמונה פיקטיבית במקרה אחר השתמשו בתמונה של עיתונאי פוקס ניוז אך בזהות בדויה. כמו כן השתמשו בתמונות של ידוענים". על פי הדיווח, על אף שקשה לייחס את הפרשייה לאיראן, מספר פרטים מעידים על כך שההוראות הגיעו ככל הנראה מטהרן והריגול בוצע בהוראת השלטונות.

You might be interested also