"האן.אס.איי טיפל בנתבי סיסקו"

ארגון ה-NSA השתיל דלתות אחוריות בציוד של סיסקו - כך חושף העיתונאי גלן גרינוולד בספרו בחדש. כיצד מידע זה ישפיע על עסקיה של ענקית התקשורת בעולם?

via futuristgerd.com

מנכ"ל סיסקו , ג'ון צ'יימברס, כתב מכתב לנשיא ארה"ב ברק אובמה שבו הוא מבקש את התערבותו כדי למנוע משבר אמון בין הלקוחות בעולם ליצרנים אמריקאים סביב הפרסומים אודות המעקבים שמבצע ארגון ה-NSA. כך לפי פרסום באתר pcworld. [להורדת המכתב לחץ כאן]

המכתב והחשיפה הגיעו בתזמון גרוע לאובמה. בעוד ארה"ב הזהירה בחודשים האחרונים את הצרכנים של ציוד תקשורת סיני בעולם כי הוא עשוי לשמש לריגול אחריהם, מגיעה החשיפה כי ה-NSA השתיל 'דלתות אחוריות' בציוד תקשורת של חברות אמריקאיות כולל נתבים של סיסקו, שרתים וציוד רשת אחר. למען האמת, הדיווח חשף כי ה-NSA היה מיירט משלוחים שנועדו ללקוחות מחוץ לארה"ב, פותח אותם, משתיל בהם שבבים/קושחה שנועדו למעקב, סוגר אותם, ושולח אותם ליעד. כל זאת, בלי שהיצרן או הצרכן יודעים מכך.

"אנחנו פשוט לא יכולים לפעול בדרך זו, הלקוחות שלנו סומכים עלינו להיות מסוגלים לספק מוצרים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של יושרה וביטחון", צ'יימברס כתב במכתב לאובמה. "אנחנו מבינים את האיומים האמיתיים והמשמעותיים שקיימים בעולם הזה, אבל עלינו גם לכבד את יחסי האמון עם הלקוחות שלנו בתעשייה". דובר סיסקו אישר כי המכתב נשלח לאובמה.

חלק מהחשיפה לגבי הפעילות של ה-NSA כללה תמונות מתוך הסדנאות של הסוכנות בהן היו מפרקים ומרכיבים את המוצרים בדרך ללקוח. התמונות נחשפו בספרו החדש של Glenn Greenwald בשם No Place to Hide. על פי הפרסום בספר, יחידה סודית של ה-NSA בשם TAO הייתה אחראית לפתוח את הציוד ולהשתיל בו גרסת קושחה מיוחדת הכוללת 'מצב טעינה' מיוחד המשרת את ה-NSA.

בהתייחסו לדיווחים, כולל תצלום של מה שנראה כמו חבילה של סיסקו שנפתחה שלא כדין, אמר צ'יימברס שאם הטענות נכונות, מדובר בפעולות שיחלישו את האמון ביכולתן של חברות טכנולוגיה אמריקאיות לספק מוצרים ברחבי העולם. צ'יימברס ביקש מממשל אובמה להראות מנהיגות ולהבטיח כי הנחיות ורפורמות יכנסו לתוקף.

למרות זאת, לפי 'חוק החופש' - Freedom Act - שעבר השבוע בקונגרס, נראה כי אובמה דווקא פועל בכיוון הפוך מזה שצ'יימברס ביקש, כאשר הוא פעל מאחורי הקלעים כדי להשאיר ל-NSA חופש פעולה כמעט מלא. במילים אחרות - הוא סירס את החוק שהיה אמור להטיל מגבלות על פעילות ארגון הביון.

בהתייחסו לדיווחים על כך שמוצרי ה-IT של סיסקו עברו 'טיפול' בדרכם ללקוחות, אמר היועץ המשפטי של סיסקו מארק צ'נדלר, כי החברה מצייתת לחוקי ארה"ב. "אנחנו צריכים להיות מסוגלים לסמוך על הממשלה שלא תפריע למסירת המוצרים שלנו", הוא הוסיף.

בחודש דצמבר האחרון, שמונה חברות טכנולוגיה מובילות, כולל מיקרוסופט , גוגל, פייסבוק ויאהו קראו לרפורמה בחוקי מעקב ממשלתיים בעולם, וביקשו מארה"ב ליטול את ההובלה. חלק מהחברות הללו הובכו לאחרונה בשל פרסומים מצידו של אדוארד סנואדן שגילה כי הן מסרו נתונים של לקוחות ל-NSA. היו גם דיווחים כי הסוכנות פעלה בתוך קישורי התקשורת בין מרכזי נתונים של יאהו וגוגל. סיסקו אמרה בחודש נובמבר כי חלק מההזמנות לסין הושפעו מחששות לגבי מעקב על ידי NSA . מעניין כיצד הגילויים האחרונים ישפיעו על לקוחות סיסקו באזורים אחרים בעולם - כולל אלו במזרח התיכון.