האמרים במקום תומ"תים

מדובר בתרגיל ראשון מסוגו בו נעשה שימוש בהאמרים ועליהם מערכת חדישה שמאפשרת לדמות תותחים מתנייעים

(צילום: דו"צ)

בתרגיל יחידתי של עוצבת עמוד האש בחיל התותחנים, אשר נערך לאחרונה באזור הגליל, נעשה לראשונה שימוש בהאמרים עליהם הורכבו אמצעים לדימוי תותחים מתנייעים (תומ"תים), כך מדווח אתר צה"ל.

על ההאמרים הותקנה מערכת תחקור ובקרת תרגילים (מתב"ת), בה נעשה שימוש בתרגילי שריון וחי"ר. המתב"ת אפשרה לדמות טנקים באמצעות ההאמרים, ולאחר תהליך הסבה שארך חצי שנה היא מסוגלת לדמות גם תומ"תים. ההסבה צפויה להוביל לחיסכון משמעותי, משום שהיא מאפשרת תרגול של סדרי כוחות גדולים מבלי לבזבז תחמושת. כמו כן, עלות השימוש בהאמרים נמוכה יחסית.

"תרגול באמצעות רק"ם הוא מאוד יקר, כי כל קילומטר שהתומ"ת עובר עולה הרבה", הסביר מפקד עוצבת עמוד האש, אל"ם אבירם סלע. "את התומ"ת צריך לאייש צוות מלא, ובאימוני מילואים זה גם דורש כסף", הוסיף. "בגלל שהאימון לא כולל ירי, אנחנו לא מחויבים לשטחי אש ויכולים להתאמן בשטח מאתגר יותר", הסביר קצין האג"ם של העוצבה, רס"ן עמית גיא. "מפקד הצוות מתמודד עם שטח סבוך, צירים הרריים וכפרים. הפלטפורמה לצד מחשבי הירי שהותקנו על ההאמרים, המערכת מאפשרת תרגול קרוב מאוד למציאות, כאילו היה מדובר בתומ"ת.
 
"אם יורים על מפקד צוות ירי ארטלירי ההאמר פולט עשן בצבע מסוים, ואם מדובר בפגיעת נ"ט מדובר בצבע אחר. כמו כן, המערכת מודיעה לו על כל פגיעה באוזניות", פירט אל"ם סלע. התרגיל דימה שליטה על מגוון כוחות רחב, ולא רק במספר תומ"תים מייצגים. "כמות המשתתפים בתרגיל הוא גורם שמשפיע על השליטה והבקרה", אמר אל"ם סלע. "כשמתרגלים בסד"כ מלא אנחנו יכולים לבחון את האפקטיביות של המערכת, שמספקת בזמן אמת תמונת מצב של התקדמות הכוחות, יכולות הגיבוי וכשירות כוח האדם", חידד.

עוצבת האש היא הראשונה שזכתה לתרגל במתכונת החדשה, אשר צפויה בעתיד להתרחב לשאר יחידות התותחנים. של המתב"ת מאפשרת לנו לדמות את האיומים במרחב, כמו ירי תלול מסלול, ולהשקיע בביום אויב ופירוטכניקה", קבע.

***
הכתבה הופיעה לראשונה באתר צה"ל

You might be interested also