האמל"ח של המלחמה: טירת אג"מ

שיפורים בשו"ב של המטכ"ל תוך כדי לחימה

במהלך מבצע "צוק איתן", מערכת "טירת אג"מ" שודרגה והוכנסה לפעילות באגף התקשוב. טירת אג"מ היא מערכת השו"ב המרכזית והיחידה של הצבא לדרגת הפיקוד הבכיר והמטכ"ל. המערכת תומכת בתהליכים מבצעיים מיציאת רקטה לכיוון ישראל ועד מלחמה כוללת.

השינויים כוללים מספר פונקציות חדשות המאפשרות שליטה מתקדמת למטה הכללי, וכן חיבור טוב יותר מבעבר לדרגים הנמוכים יותר בפיקוד.

מדובר במערכת לדרג מקבלי ההחלטות בבור שמטרתה לספק תמונת קרב עדכנית של כל צה"ל. פיתוח המערכת התחיל אי שם בסוף שנות ה-90 וניסיון ראשון מבצעי עם המערכת היה ב-2004. באותו ניסיון היה תרגיל גדול שהיה אמור להתבסס על המערכת והוא כשל. הניסיון הבא היה בהתנתקות בשנת 2005 עם גרסה יציבה יותר שזכתה להצלחה. מתחילת 2006 המערכת יצאה לפיתוח חיצוני של חברת NESS כאשר צה"ל נשאר בעמדת פיקוח.

בחודשים האחרונים נפלה החלטה בצה"ל להחזיר את פיתוח השו"ב הביתה. החלטה שטומנת בחובה את העברת רוב פעילות הפיתוח והתחזוקה של המערכת מחברת נס ליחידת 'מצפן' של אגף התקשוב. "אנחנו מנצלים את המהלך הזה לצורך שדרוג גדול של המערכת (גרסת NG). מהלך ההחזרה הביתה צפוי לקחת כשנתיים וחצי זה יעבור לידיים של צה"ל, כלומר ביולי 2016. גרסה ראשונה תצא בסוף שנה זו (מדרגה א') עם תמיכה בכ-40 אחוזים מהתהליכים המבצעיים שהוגדרו והשאר יושלמו עד 2016", הסביר בראיון לישראל דיפנס סא"ל עומר, רע"ן עוצמה אחראי על מערכות השו"ב לדרג הפיקוד והמטכ"ל ביחידת מצפן באגף התקשוב.

You might be interested also