האם רפאל כן תתמודד בפולין?

אחרי הדיווחים על ביטול ההתמודדות של רפאל עם מערכת 'שרביט קסמים' במכרז של פולין בשל לחץ אמריקאי, מגיעים דיווחים על שינוי תצורה - רפאל תתמודד עם טילי ה-Stunner עבור מערכת הפטריוט של רייתאון. זאת, תחת המטרייה של רייתאון ולא בצורה ישירה

המערכת של MEADS

האם בסופו של דבר חברת רפאל תשתתף בפרויקט ההגנה האווירית של פולין? ובכן, לפי דיווח באתר janes, רפאל במגעים עם חברת רייתאון האמריקאית לשלב את טיל ה-Stunner, המיירט של מערכת שרביט קסמים/קלע דויד, במערכת הפטריוט של רייתאון. נזכיר רק שעל פי פרסומים ברשת, המיירט הוא פרי פיתוח משותף של החברות בכסף אמריקאי.

למערכת ההגנה האווירית של פולין קוראים ויסלה (WISLA או Vistula) ומתודדות עליה החברות MEADS International, Raytheon (לוקהיד מרטין שותפה בפרויקט עם גרמניה ואיטליה) ו-Eurosam (תאלס, MDBA ו-PHO הפולנית). לאחר הלחץ האמריקאי על ישראל לסגת מהמכרז כמתמודדת רביעית כדי לשפר את סיכויי הזכיה של רייתאון (מכרז שמוערך ב-10 עד 15 מיליארדי דולרים), עולה מהדיווח שארה"ב וישראל לקראת הסכמה לשיתוף פעולה במכרז בכל זאת, אולם הפעם תחת המטרייה של רייתאון.

כחלק מההתמודדות על הפרויקט, הכריזה רייתאון החודש על שיתוף פעולה עם החברה הפולנית Bumar Elektronika לפיתוח אנטנה חדשה למכ"מ מערכת הפטריוט שאמורה להבחין בין אויב לידיד (Friend or Foe). האנטנה תהיה חלק מהמכ"מ של המערכת שמוצעת לפולין במכרז ההגנה האווירית שיספק ראייה של 360 מעלות למערכת הפטריוט (Patriot 360 degree radar). עד היום הפטריוט יודע 'להסתכל' על המרחב בכיוון אחד בלבד, כך בכתבה.

בנוסף, נכתב בכתבה כי אחד היתרונות במערכת המוצעת לפולין הוא מיירטים זולים יותר למערכת (LCI) , ייתכן וזהו כרטיס הכניסה של רפאל למשחק. לפי הדיווחים, כנראה שטיל ה-Stunner הישראלי זול יותר מטיל ה-PAC-3 של לוקהיד מרטין. שני שיקולים נוספים בהיבט הפולני הם ייצור מקומי והעברת טכנולוגיה. הצבא הפולני רוצה לנצל את הפרויקט להשלמת פער טכנולוגי בתחום הטילאות.

ארה"ב כבר הודיעה שפולין היא המדינה השניה בעולם אחרי יפן שתקבל היתר ליצר את טיל ה-PAC-3 בגרסת ה-CRI. מדובר בטיל 'זול' יותר, אך יש לו חלקים משותפים עם הגרסה המתקדמת יותר, ה-MSE, כמו ראש החיפוש (Seeker). לגבי רפאל, ניתן להניח כי היות ומדובר בפיתוח משותף עם ארה"ב של הטיל, ההחלטה על שיתוף הפעולה עם פולין היא של האמריקאים תחת ITAR. לפי ההצעה של רייתאון, אם תזכה, ייצור טיל ה-Stunner יהיה בחלקו על אדמת פולין.

צריך לזכור כי בפועל, הממשל האמריקאי נהנה גם אם רייתאון זוכה וגם עם MEADS זוכה. ב-MEADS יש לארה"ב כשליש מהמניות ולוקהיד מרטין היא גם זו שמפתחת את טילי ה-PAC-3 לסוללות הפטריוט. מכאן, שאם אחת החברות זוכה במכרז, התעשיות האמריקאיות נהנות. בקואופרטיב הזה הושקעו עד כה כ-4 מיליארדי דולרים מתוך הנחה שהוא עתיד להחליף את 60 סוללות הפטריוט של ארה"ב. בסופו של דבר ארה"ב לא אישרה ההחלפה. יחד עם זאת, לפי דיווח באתר dziennikzbrojny.pl, למערכת יש התעניינות מעשרות מדינות כולל סעודיה ורומניה, והצפי של החברה הוא להגיע למכירות של מאות סוללות.

לפי אתר החדשות הפולני tvn24.pl, ההכרעה בין המתמודדים צריכה להתקבל במחצית הראשונה של 2015. סך הכל הצבא הפולני רוצה לרכוש שש סוללות שיגנו על שמי פולין בפני טילים, מטוסים, מל"טים, מסוקים וטילי שיוט. על פי הדיווח, הסוללות צריכות להיות מבצעיות עד שנת 2022.

זווית גיאו-פוליטית

מעבר להיבט הכלכלי של העסקה הפולנית, עבור תעשיית הטילים האמריקאית מדובר באבן דרך קריטית. רק בספטמבר האחרון הודיעה טורקיה כי היא בוחרת ברכישה של מערכת הגנה אווירית מתוצרת סין בשם T-LORAMIDS (דיווח). החוזה צפוי להיחתם אחרי הבחירות הקרובות לנשיאות בטורקיה בחודש אוגוסט הקרוב. על פי אתר en.cihan.com.tr , טורקיה עוד יכולה לשנות את החלטתה וללכת על המערכת האירופאית או על פיתוח עצמי מלא בלי הסינים.

אם בכל זאת ההחלטה ללכת עם סין תצא לפועל, מדובר בייצור משותף של המדינות על בסיס מערכת FD-2000 של החברה הסינית Precision Machinery Import-Export Corp בשיתוף חברת Aselsan הטורקית כקבלן ראשי וחברת Roketsan כקבלן משנה. החברה הסינית גברה בספטמבר האחרון על Eurosam האירופאית ורייתאון האמריקאית שהגיעה למקום השלישי עם הפטריוט.

ההפסד של התעשיות האמריקאיות בטורקיה, והתחרות הגוברת מצד סין, אירופה וישראל בשוק מערכות ההגנה האווירית, כנראה הכניסו את הממשל האמריקאי ללחץ. אולי זו גם הסיבה ללחץ שהופעל על ישראל לסגת מהמכרז בפולין. אין ספק שהפסד נוסף לתעשיות האמריקאיות בתחום ההגנה האווירית היה מקשה עליהן במכרזים עתידיים.

נקודה נוספת היא המכ"מ של נאט"ו בטורקיה. לפי ההסכם בין טורקיה לנאט"ו (נזכיר רק כי בפועל ארה"ב היא הכוח הדומיננטי בנאט"ו), המערכת הסינית-טורקית לא תוכל להתחבר למכ"ם. גם כאן טורקיה בבעיה, היות ואם מערכת ההגנה האווירית לא תקבל מודיעין מהמכ"ם של נאט"ו, היא יכולה להפוך לפיל לבן וספק אם ארדואן רוצה להיזכר כאחראי על בזבוז 1-4 מיליארדי דולרים (היקף הרכישה של 12 סוללות) מכספי משלם המיסים הטורקי.

You might be interested also