האם צה"ל בדרכו למבצע נרחב?

ניסיון העבר מלמד שצה"ל בדרך כלל אינו יוצא למבצעים גדולים. הוא מתגלגל אליהם. לקראת יום השישי הראשון של חודש הרמדאן בהחלט אפשרי שצה"ל ימצא עצמו מרחיב את פעילותו באיזור עזה. עמיר רפפורט על ההסלמה בטורו השבועי

גבול עזה (צילום:AP)

ניסיון העבר מלמד שצה"ל בדרך כלל אינו יוצא למבצעים גדולים. הוא מתגלגל אליהם. לקראת יום השישי הראשון של חודש הרמדאן בהחלט אפשרי שצה"ל ימצא עצמו מרחיב את פעילותו באיזור רצועת עזה.

ההסלמה יכולה להביא להמשך ההגדלה של טווחי הירי מרצועת עזה, שאתמול הגיעו כבר עד אופקים. לא מן הנמנע שסבב ההסלמה יוביל אפילו לירי לעבר גוש דן, לראשונה מאז מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012.

48 שעות

אתמול בערב, אחרי עוד יום רווי אש בדרום, צה"ל עדיין היה רחוק ממהדורה מחודשת של "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן", למרות ריכוז של כוחות שריון וצנחנים באזור רצועת עזה. המבחן הגדול הראשון, שיקבע האם האש של אתמול היא אקורד הסיום של סבב האלימות שהתחיל עם חטיפת שלושת הנערים מהישיבה בגוש עציון או רק פתיחה של עימות נרחב הרבה יותר, יהיה כבר היום לקראת הצהריים: במסגדים בכל רחבי יהודה ושומרון ועזה (וגם בתחומי הקו הירוק ובירושלים המזרחית) תיערך התפילה שבה הרגשות הדתיים גואים במיוחד, ואירועי הימים האחרונים רק מלבים האש עוד יותר צה"ל, השב"כ והמשטרה בכוננות עליונה.

גם לפי הערכות מערכת הביטחון, יש קשר ברור בין גל האלימות ביהודה ושומרון ובין האירועים בדרום, אבל בהערכות המצב במערכת הביטחון אתמול (וגם בישיבת הקבינט) הוחלט להפריד ככל שניתן בין שתי הזירות. בגזרת יהודה ושומרון הכוונה היא לנסות להעביר את יום השישי עם כמה שפחות עימותים. בניסיון לפחית את המתיחות הנחה הרמטכ"ל לצמצם כוחות צבא בריכוזי אוכלוסייה שבהם צפוי "חיכוך".

בזירה האחרת, רצועת עזה, נכנסה אתמול מצרים עמוק לתמונה: במקביל לתקיפות חיל האוויר ולירי הכבד יחסית לעבר ישובי הדרום, העבירה ישראל מסר לחמאס, באמצעות התיווך המצרי, לפיו יש לארגון 48 שעות כדי להביא להפסקת הירי לדרום. שעון העצר כבר החל למנות את השעות. במקביל, צה"ל ריכז את הכוחות בדרום, ופרס סוללות "כיפת ברזל". המסר שהעביר צה"ל בצורה מוצהרת בתקשורת הוא שמדובר ב"פריסה הגנתית" וש"שקט ייענה בשקט", אבל הפריסה ההגנתית בהחלט יכולה להיות נקודת מוצא לפעולה קרקעית משמעותית ברצועת עזה.

מדיניות שר הביטחון משה יעלון היא "פחות דיבורים ויותר הפצצות", ולכן אם הירי לעבר הדרום יימשך עוד כמה ימים, גדולים הסיכויים ששיא ההסלמה נמצא עדיין לפנינו. חמאס באופן אירוני, למרות שעיקר האש והאיומים של צה"ל מופנים כנגד החמאס, מרבית האש לעבר ישראל נורתה בשבועיים האחרונים דווקא על ידי ארגונים אחרים, ובהם הג'יהאד האיסלאמי הפלשתיני וועדות ההתנגדות העממית.

החמאס נמצא במלכוד: לפי הערכות מערכת הביטחון, אילו הדבר היה תלוי רק בו, סיבוב הלחימה של הימים האחרונים היה כבר מאחורינו. הלחץ שמופעל על הארגון נועד להמריץ את החמאס לכפות הפסקת ירי גם על כלל הארגונים ברצועה. ברקע, קיימת גם ההערכה של כל הצדדים כי ייתכן שישראל עדיין לא סיימה לגבות את המחיר על רצח שלושת הנערים. בכירי כל הארגונים ברצועת עזה נמצאים עמוק במחרת כבר ימים אחדים מחשש לחיסולים. ואם אכן יבוצעו חיסולים, הם יכולים לשפוך שמן נוסף על מדורת ההסלמה.

חטיפה נוספת?
 
וכוננות גם בחו"ל במערכת הביטחון לא מוציאים מכלל אפשרות שהחמאס ינסה לבצע חטיפה נוספת.

במקביל, גם בנציגויות הישראליות בחו"ל ובתעופה לישראל וממנה נשמרת כוננות גבוהה, מחשש לפיגועים.

מבחינת מערכת הביטחון כל החזיתות במצב רגיש ונפיץ.

You might be interested also