האם עיראק רכשה נשק מאיראן?

דיווח: המדינות חתמו על הסכם רכישת נשק, בניגוד לאמברגו שהוטל על טהרן על ידי האו"ם

נשיא איראן ור"מ עיראק בפגישה (צילום:AP)

האם איראן בדרכה לפרוץ את אמברגו הנשק שהוטל עליה? סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי איראן סיכמה עם עיראק שתמכור לה נשק ותחמושת בשווי 195 מיליון דולר.

על פי הדיווח, ההסכם הושג בחודש נובמבר, על ידי ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאליכי. על פי רויטרס העיראקים פנו לאיראן לאחר שהסיוע הצפוי מארה"ב, במסגרת המאבק בארגון הטרור אל-קעידה, לא הוגדל על פי בקשת העיראקים.

העסקה, כך מדווח, כוללת נשקים בינוניים וקלים, מרגמות, תחמושת לטנקים, ארטילריה, אמצעים לראיית לילה וציוד להנחיית מרגמות.  בממשלת עיראק לא אישרו, אך גם לא הכחישו, את דבר העסקה ומסרו כי "אנחנו מצויים במלחמה נגד הטרור ומתכוונים לנצח בה. שום דבר לא ימנע מאיתנו לקנות נשק ותחמושת מגורם כלשהו, אם זה יעזור למלחמה בטרור". בטהרן הכחישו את העסקה.

בוושינגטון כבר התייחסו בדאגה לדיווחים. דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי, אמרה "ראינו את הדיווחים, ואם הם נכונים זה מעורר דאגות רציניות. כל העברה של כלי נשק מאיראן למדינה שלישית מהווה הפרה ישירה של החלטת מועצת הביטחון 1747. אנחנו דורשים הבהרות בנושא הזה מממשלת עיראק, וכן להסביר לעיראקים את המגבלות שהחוק הבינלאומי מציב על עסקאות נשק עם איראן".

You might be interested also