האם השלהבת האסלאמית אחזה גם בארזי הלבנון?

התקדמות כוחות דעא"ש אל תוך לבנון אמורה להדאיג גם את ישראל. בינתיים, העולם מתגייס לעצור את הארגון, אבל לא בטוח שזה לא מאוחר מדי

עוד בתחילת מלחמת האזרחים בסוריה איימו גורמי האופוזיציה הסורים, והגורמים האיסלאמיסטים הקיצונים שבה, כי לאחר שיסיימו את משימת הפלת המשטר בסוריה, יגיעו ללבנון כדי "לטפל" גם בה, ובעיקר בארגון החיזבאללה השיעי הפועל ממנה. זאת בעיקר כשנודע שהארגון שלח את לוחמיו להילחם בהם לצידם של כוחות המשטר.

מגמה זו גברה בעיקר לאחר נפילת העיר קוסייר ביוני 2013, השולטת על המעבר מסוריה ללבנון, בידי כוחות המשטר הסורי, ובסיוע מסיבי של כוחות החיזבאללה. מאז היינו עדים להתלקחויות מקומיות בין גורמים סונים מקומיים לגורמים שיעים בערים שונות בלבנון (בירות, טריפולי, צידון), כשצבא לבנון וגורמי ביטחון הפנים הלבנוניים מנסים להרגיע את המצב, ולמנוע התפרצויות חדשות לבקרים. הגורמים הסונים גם לא בחלו לפגוע בלב ליבו של מעוז החיזבאללה – בפרבר הדאחייה שהתפרסם אצלנו במלחמת לבנון השנייה, ופוצצו בו מכוניות תופת, שזעזעו אותו ופגעו באנשיו ובביטחונו.

נסראללה מצא את עצמו מול אויב חדש, ואיום שלא ציפה לו, ושיודע לעשות את המלאכה אף יותר טוב ממנו. מאז הלכו הגורמים הסונים באזור והתחזקו, תהליך שקיבל את ביטויו בחודשים האחרונים בהופעתו על הבימה האזורית של ארגון הנושא את השם "המדינה האסלאמית של עיראק והלבאנט (או סוריה)", המוכר בתקשורת העולמית כדאע"ש או ISIS - Syria Islamic State of Iraq and, או ISIL - Islamic State of Iraq and the Levant, שאף הקים לאחרונה שלטון (ח'ליפות) אסלאמי סוני בשטחים הנמצאים בשליטתו בצפון עיראק ובצפון-מזרח סוריה.

ארגון זה מטיל עתה את חיתתו על האזור כולו, כאשר גייסותיו פועלים במספר חזיתות בעת ובעונה אחת: בעיראק – זירת הלחימה העיקרית שלו, בה הוא מתכונן להסתערות הגדולה על בגדאד, ולמיטוט המשטר הנוכחי בה. במקביל אנו מדווחים גם על גזרת לחימה חדשה בעיראק נגד הכורדים בצפון, בה הוא נוחל גם כן הצלחות. בסוריה – בה נמשכת הלחימה נגד כוחות המשטר וכוחות חיזבאללה התומכים בו, כאשר בימים האחרונים אנו מדווחים על פתיחת גזרת לחימה חדשה הזולגת מסוריה לתוך שכנתה ממערב, לבנון.

המאבק על השליטה על המעבר החשוב בין סוריה ללבנון בצפון-מזרח לבנון, המאפשר כניסה ישירה לאזור הבקאע הלבנוני, לא הסתיים בנפילת קוסייר. המורדים הסורים העתיקו את לחימתם לאזור הרי קלמון, שמדרום לקוסייר, הגובלים בצידו המזרחי של הגבול עם לבנון, וממזרח לערסל, והקימו בהם מאחז ובסיס לפעילותם גם לתוך לבנון. מאזור זה ביצעו התקפות מזדמנות של שיגור רקטות לעבר יעדי חיזבאללה באזור, וגם החדירו ופוצצו בהם מכוניות תופת, זאת כדי לאלץ את חיזבאללה להשקיע את מאמציו בהגנה על לבנון, ולהסיג את כוחותיו מסוריה. העיירה ערסל שימשה מאז פרוץ המלחמה בסוריה כבסיס לוגיסטי חשוב של המורדים, ממנו הועברה/הוברחה אספקה לכוחותיהם בסוריה, ומנגד, פליטים סורים רבים ברחו אליה מסוריה. בשל כך הפכה ערסל איום מבחינת המשטר בסוריה, חיזבאללה וממשלת לבנון גם יחד.

חיזבאללה וצבא לבנון היו ערים להתפתחות איום זה כלפי לבנון והחלו להיערך לקראתו, כדי לבלום את זרימת האספקה, האמל"ח וחומרי החבלה משני צידי הגבול. גם הסורים פעלו נגד ערסל באמצעות מטוסיהם, שחדרו לשטח לבנון מספר פעמים והפציצו יעדים שונים באזור. הלחימה באזור הרי קלמון רק הגבירה את חשיבותו האסטרטגית של האזור מבחינת שני הצדדים, וכן את חשיבותה של ערסל, שהפכה בסיס החדירה המרכזי של הארגונים האסלאמיסטיים הנלחמים בסוריה, ובראשם דאע"ש, לתוך שטח לבנון, וללחימה נגד החיזבאללה, שנוא נפשם.

ההתקפה של כוחות האופוזיציה הסורים בהובלת דאע"ש בגזרת ערסל היוותה הפתעה לכל המעורבים במלחמה זו, ונתפסת כמהלך המסוכן ביותר מבחינת לבנון מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה. מהלך זה עשוי להצביע על תחילתו של שלב חדש במלחמה זו, בו היא זולגת בכל עוצמתה לתוך לבנון, כפי שהבטיחו גורמי האופוזיציה בעבר, וכפי שדאע"ש חרתו על דגלם – שגם לבנון, כחלק מהלבנט, תהיה חלק מן המדינה האסלאמית הגדולה אותם הם מתכננים להקים באזור.

הצלחותיהם המפתיעות בעיראק בתקופה האחרונה מעוררות כמובן חששות כבדים בלב השלטון בבירות, וכנראה גם אצל נסראללה ואנשיו, שהשקיעו חלק ניכר מכוחם בסוריה, וכנראה לא נערכו כראוי מול התפתחות זו. עכשיו יהיה זה מבחנם של צבא לבנון ולוחמי החיזבאללה, שיצטרכו להשקיע את כל יכולותיהם ומאמציהם, כדי למנוע את השתלטות כוחות האופוזיציה הסורית על ארצם, כפי שהבטיחו לעשות. גם הסורים עשויים להידרש להגביר את לחצם על כוחות המורדים בגזרת קלמון, ולהפעיל את חיל האוויר שלהם כנגד כוחותיהם הפועלים עתה בלבנון, כסיוע לצבא לבנון ולכוחות החיזבאללה. מנגד, אנשי דאע"ש נמצאים בתנופת לחימה באזור כולו, במורל גבוה ובנחישות להשיג את יעדיהם. אמנם ייתכן שבשלב זה כוונתם היא רק לשפר את שליטתם באזור הגבול עם לבנון, אך בהחלט ייתכן שכישלון הכוחות הלבנוניים לבלום מהלך זה, ולסלקם משטח לבנון, עשוי לעורר את תאבונם, כאשר הדרך להשתלטות על הבקאע הלבנוני תהיה פתוחה בפניהם, ומשם להמשך השתלטותם על ערי החוף הלבנוניות, ובירות בראשן.

הצלחה אפשרית בלבנון, יכולה להביא את הארגונים האסלאמיסטים הנלחמים כיום בסוריה לשנות זמנית את סדר העדיפויות שלהם באסטרטגיית המלחמה נגד המשטר בסוריה, ולהחליט להלום ישירות בחיזבאללה כדי "להוציאו מן המשחק", ורק לאחר מכן לחזור ל"טפל" באויב העיקרי – המשטר הסורי.

התפתחויות אפשריות אלה נוגעות גם לנו, שכן אותנו צריכה להדאיג התקרבותם האפשרית של גורמים אלה אל גבולנו הצפוני עם לבנון, בנוסף לשליטתם כבר היום על חלקים ניכרים מגבולנו עם סוריה בגולן, וכוונותיהם ביחס אלינו.

**
אל"מ (מיל') פסח מלובני שירת באמ"ן בתפקידים שונים בתחומי האיסוף והמחקר. עוסק כיום במחקר צבאות ערב כחוקר עצמאי. ב-2010 פרסם את הספר "מלחמות בבל החדשה" על צבא עיראק ומלחמותיו, וב-2014 את ספרו "מצפון תפתח הרעה", על צבא סוריה ומלחמותיו

You might be interested also