האיש השווה 5 מיליון

פרס ענק של המודיעין האמריקאי לכל המבייא מידע על סיני בעל קשרים ענפים עם איראן. התחקירן רונן סולומון מסביר מדוע

תמונה נדיירה של המבוקש

רוצים להרוויח 5 מליון דולר? הביאו פרטים על הסיני המשמש כספק  המרכזי של איראן בפיתוח פרויקט הטילים הבליסטיים שלה.

במשך כמעט עשור, מהתל סיני אחד ברשויות האוכפות את הסנקציות על איראן ומצליח לחמוק פעם אחר פעם מידיהם של הסוכנים הפדראליים  בארה"ב.

האדם, איש עסקים סיני המוכר בשם לי פאנג וואי ,המקפיד לא  להצטלם, מכונה "החייט" על שם הכיסויים הרבים שהוא מצליח לעטות על עצמו ועל חברות המדף שהקים כדי לחמוק מעין המודיעין המערבי  ולספק ללקוחותיו האיראניים, זה קרוב לעשור, טכנולוגיות וחומרים ממפעלים סיניים, חלקם צבאיים, המאפשרים להם לקדם את פיתוח תוכניות הגרעין והטילים במסלול הצבאי.

ביום חמישי  פרסמו הרשויות האמריקאיות (מחלקת האוצר, הרשות למלחמה בפשיעה מאורגנת, האף.בי.איי) רשימה מעודכנת של 8 חברות "כיסוי" המשמשות את לי לעסקים עם איראן וכרזת "מבוקש" ובה הצעה כספית  בסך 5 מיליון דולר למי שיספק מידע שיביא למעצרו של לי פאנג וואי הידוע גם כ"קרל לי"," צ'ארלס לי ","דויד לי" וגם "סאני באי".
 
המבוקש הסיני היה יעד של החוקרים בארה"ב במשך שנים. אבל בגלל העובדה שלארה"ב אין הסכם הסגרה עם סין ובגלל שהוא נמנע מלבקר במדינות שעלולות להסגיר אותו לרשויות אמריקאיות, הוא הצליח להמשיך ולפעול. לי נחשב כספק העיקרי לתכנית הטילים הבליסטית של איראן וכנראה מעסיק גם את סוכנויות המודיעין של ישראל, בריטניה, גרמניה ושותפות נוספות המוטרדות מתוכנית זו.

לי שולט ברשת גדולה של חברות "כיסוי" סיניות ומוקדים פיננסיים  בדובאי שבמרכז הפעלתם חברה סינית בשם "LIMMT". היקף פעילות הרשת של לי עם איראן הוא ברמת מדינה ויכול היה להתקיים בסין במשך שנים רק אם הצליח להונות חברות מקומיות ובהן גם מפעלים של צבא סין כדג זה בטיאנג'ין או שהרשויות הסיניות פשוט עוצמות עין מסיבות שלהן.

ב-2009 הוגש בארה"ב כנגד לי וחברת "דאליאן" הסינית, המשתייכת לחברת LIMMT , כתב אישום על 118 עבירות של רישום כוזב במסמכים במטרה להשתמש במוסדות פיננסיים בארה"ב כדי לקבל תשלומים עבור סחורות המשמשות לפיתוח נשק להשמדה המונית שהועברו לאיראן .

החוקרים גילו כי התכתובות שערך ומספרי הטלפון שעימם יצר קשר,  היו שייכים לחברות האיראניות "אבאן תעשיות ושות'" ו"אלקטרו סאנאם" ,המשמשות את משרד ההגנה האיראני והתעשיה הצבאית שלו באמצעות קבוצת "שהיד באקרי" תעשיות ( SBIG ) וקבוצת "שהיד האמט" תעשיות ( SHIG ).

לי עצמו, התראיין ב-2009 ל"וול סטריט ג'ורנל" וטען כי המוצרים  שהוא מוכר לאיראן נמכרים בכל מקום בעולם ואינם משמשים לייצור אמצעי לחימה אולם, רשימת המוצרים שמכר מעידה כי באמצעות החומרים שסיפק,הצליחה איראן לייצר כ-500 טילים בליסטיים. חלק  מהחומרים שסיפק כולל גם מתכות כדג' סגסוגות אלומיניום המשמשת לייצור צנטריפוגות להעשרת אורניום.

You might be interested also