האיום מדאעש: כימי וביולוגי

תחקירן המודיעין רונן סולומון מנתח את הפרסומים על איומי דאעש לפגוע ברכבת התחתית בפריז ובניו יורק. מה באמת מניע את המערב לפעול כנגד ארגון המדינה האיסלאמית?

תחתית בניו יורק. צילום: ויקיפדיה

האיום האמיתי מפני דאעש הוא פיגועים המוניים בתחבורה האווירית וברכבות תחתיות באמצעות נשק כימי וביולוגי .

זהו החשש האמיתי שמביא את גורמי המודיעין המערביים לפעול בתקיפות נגד דאעש ולא רק סרטוני הזוועה.

החשש המתגבש הוא כי פעילי דאעש בעלי אזרחות מערבית יצליחו לשים ידו על חומרי לחימה בלתי קונבנציונאליים(כימיים ורעלנים ביולוגיים) ממאגרים סוריים (קישור לתחקיר בעניין) ועלול להבריחם לאירופה על מנת לבצע מתקפות ברכבות התחתיות בדומה לשימוש בגז הסארין (זרחן אורגני) במרץ 1995 שבו נפגעו אלפי אנשים ברכבת התחתית בטוקיו.

להערכה זו מצטרפת כעת גם הודעת ראש ממשלת עיראק שאמר ביום חמישי כי המודיעין בארצו חשף תוכנית של דאעש למתקפת טרור ברכבות תחתית בארצות הברית ובפריז.

לסוריה אחד ממאגרי הסארין הגדולים בעולם ולהערכת גורמי מודיעין ישראליים, למרות הסכם הפירוק שנחתם עם המערב, חלק מאותם מאגרים נמצא עדיין במקומות מחבוא בסוריה.

ב-18 בספטמבר חשף "רוייטרס" כי ישראל מאמינה שסוריה שמרה על מצבורי נשק כימי מוכן לשימוש – וזאת על אף שמשטר אסד מסר בעבר את חומרי הגלם המשמשים לייצור נשק כזה בלחץ המעצמות. ב"רוייטרס" התבססו על דברי גורם ביטחוני ישראלי בכיר, שהביע חשש שלוחמי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בסוריה ינסו לשים ידם על אמצעי לחימה כימיים. אותו גורם חשף שישראל יודעת כי הסורים שמרו לעצמם ראשי נפץ קרביים, פצצות אוויר-קרקע וטילי נ"ט המכילים גזים רעילים דוגמת סארין.

אותו גורם העריך כי דאעש עלול להשיג רימונים או טילים חמושים בגז סארין ובישראל כבר פעלו לסיכול תרחישים מסוג זה כשראו דברים שמעלים חשש שכזה. דיפלומטים מערביים הביעו החשש כי לצד האיום הכימי לסוריה גם מתקני מחקר ופיתוח שנועדו לייצר את הרעל ריצין.


תסריט האימים

בבוקר, ה- 20 במרץ 1995 , בשעת השיא ברכבת התחתית בטוקיו, כשאלפי אנשים בדרכם לעבודה,
שחררו טרוריסטים מהכת היפנית הדתית "האמת הצרופה" חומר סארין בחמישה קרונות רכבת בשלושה קוים שונים בעת ובעונה אחת.

חברי הכת שנודעו בקיצוניותם, ביצעו כבר קודם לכן מעשים כמו רצח, חטיפה, עינויים, ועוד פעולות טרור.

השחרור תוזמן כך, שיקרה בדיוק כאשר נפגשות הרכבות מתחת למשרדי הממשלה.

12 שקיות עירוי, המכילות כ- 300-500 סמ"ק סארין כל אחת, הוסתרו בתוך תיקי אוכל ומכלי שתייה. בשעה היעודה ניקבו הטרוריסטים את השקיות באמצעות מכשיר חד וסארין החל מתפזר בקרונות ובתחנות הרכבת. בסך הכל זוהמו 16 תחנות רכבת שגרמו למותם של 12 ולפציעתם של 5,500 נפגעים בדרגות פגיעה שונות שפונו ל- 50 בתי חולים שונים ברחבי טוקיו.

You might be interested also

BIGSTOCK/Copyright: AndreyPopov

The true cost of ransomware attacks

A survey conducted by Cybereason finds that 50% of companies experienced a ransomware attack during the last year, 46% of organizations that paid the ransom did not get all of their data back, and 80% of organizations that decided to pay experienced another attack