האו"ם: נשק סומלי מגיע לארגוני טרור

נשק שאמור להגיע למדינות באפריקה מתדלק את ארגוני הטרור במזרח התיכון ובאפריקה, כך קובע דו"ח סודי של האו"ם שהגיע לידיים של רויטרס. בהיבט הישראלי, מדובר בנשק שמוצא את דרכו גם לרצועת עזה

השוק במוגדישו, בירת סומליה. גם עדן לסוחרי נשק. מקור: Biyokulule

נשק ותחמושת המיועדים לצבא סומליה ממשיכים להגיע לשווקים הפתוחים למרות הבטחותיה של הממשלה למנוע את הדליפה של הנשק שמוצא את דרכו לקיצונים אסלאמיים, כך קובעים חוקרי האו"ם בדו"ח חדש שהגיע למערכת של אתר reuters.

קבוצת הניטור לסומליה-אריתריאה, המונה פאנל של 8 חוקרים מטעם האו"ם שעוקבים אחר עמידה של שתי המדינות בסנקציות של הארגון, אמרו שיש שיפור בדו"חות הממשלה אודות התוכן של מחסני הנשק שלה, אבל אמרו שהמצב לא משביע רצון.

"הממשלה הפדרלית לא מייבאת נשק לסומליה בהתאמה מלאה להתחייבויותיה על פי השינוי של אמברגו הנשק על ידי מועצת הביטחון", הקבוצה אמרה בדו"ח הסודי בן 482 עמודים שהושג על ידי סוכנות הידיעות רויטרס ביום שישי האחרון. הדו"ח הוגש לועדת הסנקציות של המועצה סומליה-אריתריאה.

ההחלטה של מועצת ביטחון להקל על האמברגו בן עשרות שנים על סומליה בחודש מרץ 2013 הייתה שנויה במחלוקת. וושינגטון תמכה בערעור ממשלת סומליה להקל בסנקציות כדי לאפשר לה להתחמש טוב יותר כחלק מהמלחמה בארגון הטרור al Shabaab.

מוקדם יותר השנה, המועצה הרחיבה השהתה באופן חלקי את האמברגו למשך שמונה חודשים תוך הדגשת חששות לגבי ההסטה האפשרית של נשק לחמושים של ארגון al Shabaab. הממשלה התחייבה בפני האו"ם למנוע את הסטת הנשק. בדו"ח החדש שלהם, החוקרים אמרו כי מספר רובי סער שסופקו על ידי אתיופיה הגיעו בסופו של דבר למכירה ברחובות בירת סומליה.

הקבוצה אמרה שהיא "השיגה ראיות מצולמות של רובים מסוג Type 56-2 שנצפו בשני שווקים של מוגדישו בין פברואר לאפריל 2014, אשר תואמים את סימוני המפעל ורצף המספרים הסידוריים של רובים מאותו סוג שאוחסנו במחסני צבא סומליה". הם הוסיפו כי אמצעי הלחימה "שמקורם ללא ספק מהמאגרים של SNA (צבא הסומלי)", וציינו כי סוחרי הנשק שמכרו אותם אישרו שהם הגיעו ממאגרים ממשלתיים. "סוחרי הנשק גם קבעו כי סוכני al Shabaab רכשו נשק בלפחות אחד מהשווקים", נאמר בדו"ח.

"קבוצת הניטור [של האו"ם] יכולה רק להסיק כי כלי הנשק נמכרו באופן בלתי חוקי על ידי קציני SNA שמנצלים את העדר האכיפה ביחידה שלהם, או שהנשק הזה דלף [על ידי קצינים] ברמה גבוהה יותר והתיעוד של ה-SNA זוייף או מיוצר ככיסוי למחסור בנשק", נכתב בדו"ח. הדו"ח הוסיף כי החוקרים קיבלו עדות מאנשים על מעורבות סומלית ברמה גבוהה בהעברות ישירות של הנשק לשווקים ולארגון al Shabaab.

כלי נשק מסוגים שונים הגיעו בסופו של דבר לשווקים של מוגדישו, כולל רובי סער שונים עם מספרים סידוריים שנמחקו. סוחרי נשק בשווקים אמרו כי הנשק הגיע מהצבא הסומלי ובא במקור מתימן. קבוצת החוקרים אמרה כי מאז ההשעיה החלקית של אמברגו הנשק, סומליה ייבאה מעל 13,000 כלי נשק יחד עם 5.5 מיליון כדורים.

"בהתחשב בגודל של כוחות הביטחון ... המספרים של כלי הנשק הללו עולים על הצרכים של המתקפה הנוכחית נגד al Shabaab", נכתב בדו"ח. "הם גם נוספים לכלי נשק שכבר נמצאים בסומליה וכאלו שנכנסו למדינה בהפרה של אמברגו הנשק". דיפלומט במשימה של האו"ם לסומליה לא הגיב על הדברים לבקשת סוכנות הידיעות.

בשנה שעברה ממשלת סומליה ביקשה להסיר באופן מלא את האמברגו, וארצות הברית תמכה בכך. אבל חברים אחרים במועצת הביטחון חששו לעשות זאת בארץ שכבר מוצפת בנשק.

You might be interested also