דעה: צוללות בשירות ארגוני טרור

לאחר מבצע "צוק איתן" חמאס מנסה למלא את מאגרי הנשק בכל דרך אפשרית, והחשש הוא שהארגון ישתמש בצוללות כמו אלו המשמשות את קרטלי הסמים בדרום אמריקה. האם חיל הים הישראלי מוכן?

צוללת להברחת סמים - caribnewsdesk.com

האם אנו צפויים לראות את ארגוני הטרור באזורנו משתמשים בצוללות להברחת נשק, כסף או אנשים? לפי התגלית האחרונה של צוללת הברחת קוקאין בגויאנה (Guyana) שבדרום אמריקה מהחודש האחרון, נראה כי מדובר בתרחיש אפשרי.

הצוללת שהתגלתה בגויאנה בחודש שעבר פותחת את האפשרות כי טרינידד וטובגו (Trinidad & Tobago) איים באזור ונצואלה במרכז אמריקה המשמשים כיום בסיס עיקרי להברחת סמים, יכולים להפוך גם לספקי סולר לפעולות אסורות מתחת למים. את הדברים אמר Daurius Figueira, מרצה לסוציולוגיה ב-University of the West Indies ומחבר הספר "סחר קוקאין באיים הקריביים ומערב אפריקה בעידן של קרטלים מקסיקניים", לאתר guardian.co.tt.

"העובדה שהם בונים צוללות בהנעה עצמית (SPSS) בגויאנה אומרת שיש נקודות ייצור אחרות באיים הקריביים ועכשיו יש לנו ציי צוללות כאלו. לפני כן הנתיב שלהן באוקיינוס ​​השקט היה בין דרום אמריקה ומרכז אמריקה. עכשיו הוא משני הצדדים, האיים הקריביים והאוקיינוס ​​האטלנטי", אמר Figueira לאתר.

"זה מצביע על כך ששרשרת האיים הקריביים היא עכשיו חלק מהותי מנתיב ההברחות ולטרינידד וטובגו יש תפקיד חשוב - הברחת דלק לכלים האלה כי בגויאנה אין מקור דלק. כל הדלק בגויאנה צריך לבוא מונצואלה או טרינידד".

Figueira אמר כי צוללות סמים לא יכלו לפעול באיים הקריביים ללא דלק, תחנות עצירה או נמלים, וזה היה ברור מהצוללת שהתגלתה בגויאנה כי הסמים מועברים באמצעות צוללות מהאיים הקריביים לדרום אמריקה ובשרשרת האי הקריביים לארצות הברית .

הוא אמר שצוללת בגודל של זו שנמצאה בגויאנה יכלה להעביר שלוש טונות של קוקאין בקלות וקרוב לחמש טונות בצפיפות. הוא אמר שהצוללת לא תוכננה לפעילות במים עמוקים או לשיט במסלול ארוך כי היא יכולה לצלול רק עד עומק של חצי גוף מתחת למים ולא לצלול באופן מלא כמו צוללת ייעודית. גודל הצוללת הוא 19.5 מטרים אורך על 3.7 מטרים רוחב על 2 מטרים גובה. הצוללת מונעת על ידי מנוע דיזל והיא עשויה מפיבר גלס, כך לפי דיווח באתר caribnewsdesk.

בהודעה של המשרד לביטחון לאומי של טרינידד וטובגו, נאמר שהצוללות משמשות בעיקר את קרטלי הסמים הקולומביאניים לייצא קוקאין מקולומביה למקסיקו. הסמים, לעתים קרובות, הובלו לאחר מכן יבשתית לארצות הברית.

גארי גריפית, השר לביטחון לאומי של טרינידד וטובגו אמר שהייתה לו את היכולת לעקוב אחר צוללות הסמים במים הטריטוריאליים. עם זאת, הוא אמר, שהוא לא יכול לחשוף את הטכנולוגיה הזמינה לכוחות הביטחון המקומיים. גריפית הוסיף כי ספינות סיור (OPVs) לא היו מסוגלות להתמודד עם פשיטות של צוללות סמים.

"זה מדגיש את הנקודה שלי על ההערות הלא הגיוניות שנעשו על ידי כמה מומחים, שאם היו לנו שלוש OPVs זה היה עוצר את הזרם של סמים והנשק הבלתי חוקיים. גם מאה OPVs יהיו חסרות תועלת. המדיניות המבצעית הנדרשת אינה כלי שיט של 90 מטר במים עמוקים, אלא בדיוק מה שעשינו, הצתה מחדש של הסכם שיתוף הפעולה הבטחוני עם ונצואלה וקולומביה", אמר גריפית לאתר guardian.co.tt.

צוללות טרור בים התיכון?

הגילוי של צוללת הסמים אינו ראשוני, ומזה מספר שנים שרשויות המלחמה בסמים בארה"ב ודרום אמריקה מודעות לנושא. כתבה באתר ה-FBI חושפת כי כבר בשנת 2008 חתם הנשיא האמריקאי על חוק למיגור התופעה. אחת הצוללות הראשונות מסוג זה התגלו בשנת 2006 (פרטים נוספים על ההיסטוריה של הצוללות האלו אפשר למצוא בכתבה לעיל). יחד עם זאת, התובנה שמדובר במגמה ובתעשייה של ייצור צוללות, צריכה להרים דגל לשירותי הביטחון של ישראל. במיוחד בעת זו - סיומו של מבצע "צוק איתן".

נזכיר כי במבצע שהסתיים לא מכבר, חמאס 'ביזבז' חלק נכבד ממלאי הטילים ושאר סוגי הנשק שברשותו ומבחינתו המשימה העיקרית היא להערך לסיבוב הבא. במילים אחרות, למלא את החוסרים במחסני הנשק של הארגון. אולם, מדובר במשימה לא פשוטה. הגבול עם סיני כמעט סגור להברחות מאז עלה סיסי לשלטון. כך גם הגבול הצפוני עם לבנון וסוריה והמזרחי עם ירדן. מנתיבים יבשתיים חמאס לא יראה הרבה נשק.

גם נמל תעופה בינלאומי אין בעזה כדי לקבל מטוסי תובלה איראניים. כך שגם נתיבים אוויריים לא יספקו פתרון להברחות הנשק. מה נשאר? הים. הנתיב הימי הופך להיות אטרקטיבי להברחות, לאור הקשיים ביבשה ובאוויר. חיל הים הישראלי אמנם מפעיל אמצעים ומנטר את הים, אבל מדובר בזירה לא פשוטה לסיכול הברחות. במיוחד אם מדובר בצוללת קטנה שכמעט לא משאירה חתימה לאמצעי זיהוי תת ימיים. שם אחר לצוללות הללו הוא “low profile signature evading threat”.

השאלה הבאה היא מה הקשר בין שיטת הברחה של קרטל סמים בדרום אמריקה לארגון טרור במזרח התיכון. ובכן, התשובה טמונה במילה אחת - אירן. עבור הממשל בטהרן, דרום ומרכז אמריקה היא מגרש משחקים בכל הקשור לפעילות ארגוני טרור מטעם המשטר, כמו חיזבאללה ואחרים. משמרות המהפיכה וה-MOIS (ארגון הביון האיראני) עושים באזור זה כרצונם. הם יצרו במהלך השנים קשרים עם מדינות באזור והיבשת הדרום אמריקאית משמשת אותם ואת הארגונים תחת פיקודם, לגיוס כספים באמצעות הברחת סמים וכבסיס אימונים ללוחמים. הקשר בין ארגוני טרור איסלאמיים לקרטלי סמים דרום אמריקאיים לא צריך להפתיע את אלו העוסקים במלאכת הביטחון של ישראל.

אין ספק כי תזה הגורסת שארגוני טרור ינסו להשתמש בצוללות כאלו להברחת אמל"ח בין לבנון לעזה - מרחק של 300 - 400 ק"מ, בין סוריה לעזה - מרחק של 400 - 500 ק"מ או אפילו בין טורקיה לעזה - מרחק של 500 - 600 ק"מ - אינה בדיונית. לפי ה-FBI, מדובר בצוללות עם טווח של 4600 ק"מ (2500 מיילים ימיים).

You might be interested also

President Joe Biden walks through an Honor Guard Cordon at the conclusion of the Coast Guard Academy Commencement on Wednesday, May 19, 2021, at the Coast Guard Academy Cadet Memorial Field in New London, Connecticut. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Biden against ransomware: increased threat in the short term, great potential for the future

Commentary: The White House has formulated a four-stage plan for dealing with ransomware attacks that could potentially be an effective means of dealing with the global problem, writes Ram Levi, founder and CEO of Konfidas