דעה: חוק השוויון - אסון

תא"ל (מיל') יהודה דובדבני, ממקימי הגדודים החרדיים בצה"ל, מאמין שהחוק שאושר יביא להקצנה בחברה החרדית, ולבעיות תהומיות בחברה הישראלית בעתיד הקרוב והרחוק. דעה

לפני 15 שנה הוקם הנחל החרדי גדוד "נצח יהודה", זו הייתה הפעם הראשונה שהוכנס נוער חרדי לצבא. מאז ועד היום הגדוד משמש כגשר וכמודל בין חרדים ודתיים לחילונים והוא מראה איך כן אפשר לשלב את המגזר החרדי בצבא ולאחר מכן בשוק העבודה.

כאשר ניגשנו לשילוב החרדים בצבא בזמנו, סיכמנו שמי שלומד שילמד - ומי שלא לומד שיצטרף וייתן ויתרום לצה"ל ולמעגל העבודה. סוכם שהכול צריך להיעשות בהבנה בכבוד הדדי בהידברות. ואכן, גדוד "נצח יהודה" מוכיח את עצמו, והשנה הוא אף זכה במקום שני בפרס הרמטכ"ל בין כל הגדודים הקרביים בצה"ל. עם ישראל ישן בשקט בלילות הרבה בגלל פעילות גדוד "נצח יהודה" - הגדוד החרדי.

ועכשיו הוחלט אתמול החלטה שמשמעותה היא מחויבות של תלמידי הישיבות החרדיות להתגייס לשירות צבאי-אזרחי ומי שלא יתגייס, במידה והם לא יעמדו במכסות הציבור החרדי – יטילו עליו סנקציות פליליות. מבחינתי במילה אחת – זהו אסון. זה בעיני חמור ביותר שממשלת ישראל וכנסת ישראל יטילו, במדינת ישראל, סנקציות פליליות על לומדי תורה. זה נשמע פשוט הזוי. אנחנו בהחלטה הזאת, במו ידינו, מקצינים את החברה בישראל במקום לקרב את החרדים לנתינה ולהשתלבות. אנחנו נותנים לקיצוניים כוח, ונותנים להם נשק נגד ההשתלבות. ואת התוצאות האלה אנחנו נראה בעתיד הקרוב והרחוק. במעגלים בתוך החברה ובמעגלים בחוץ לארץ.

אני יכול לומר ש"חוק טל" היה חוק בסדר. איפה הייתה בעיה בחוק – ביישומו בפועל. ביישומו בתוך הצבא ומחוצה לו. וחוק שוויון בנטל שאושר אתמול בוועדת הכנסת מעמיד אותנו בכמה שאלות. רואים שיש בו לא בעיה ציונית ערכית - אלא החלטות פוליטיות מפלגתיות ולא רואים את טובת עם ישראל – לא בהבנה, לא בהידברות, לא בשלבים. ולכן בעיני זה חמור. השאלה לכן איך אנחנו מיישמים.

האם הצבא בכלל רוצה ומוכן לקלוט את כל החרדים. האם יש אווירה בצבא שתקלוט אותם ומאחר והצבא מתנגד ליחידות סקטוריאליות, מטעמים שלו (בעיית בנות, הדרת נשים וכדומה) איך משלבים אותם? האם אנחנו רוצים לכפות עליהם את התרבות החילונית? או שההצלחה שהצבא יכניס נער חרדי לצבא ולהחזיר אותו אחרי שלוש שנות שירות הביתה כחרדי ואח"כ לשלב אותו במעגל העבודה.

כשאני מדבר על הפוליטיקה אז אני רואה את הדברים הנוראיים – מצד אחד מפלגת "יש עתיד" לחצה על עונש פלילי, ומצד שני אנחנו רואים את מפלגת "הבית היהודי" לא נותן עוד מספר חודשים של שירות צבאי לישיבות ההסדר (מדובר היה בהסכמה לתוספת של 4-6 חודשים של שירות לתלמידי ישיבות ההסדר. בסופו של דבר סוכם על 17 חודשי שירות בלבד). כל אחד שומר את הדברים לעצמו – מה ששייך לסקטור שלו, אבל לא רואים את הבעיה האמיתית קדימה.

בעיני אין דבר כזה שוויון. אין שוויון. לא היה שוויון קודם ולא יהיה בעתיד. אז אנחנו אומרים שגם היום יש לנו בעיה. מהרגע ש"חוק טל" הסתיים אנחנו רואים את הלחצים שיש על הציבור החרדי ואנו רואים שיש פחות ופחות מתגייסים לצבא – זו עובדה. אנחנו סוגרים את הדלת ולא פותחים אותה, כי זה לא בהבנה, לא בכבוד הדדי ולא בהידברות מספקת וטובה. מצד שני – גם הרבנים החרדיים ונציגיהם בכנסת. הם לא הוליכו הידברות לאיזו שהיא הבנה שאפשר בצורה נכונה – שמי שלא לומד, שיתנו לו כיוון ויאפשרו לו להתגייס לצבא, לתת למדינה ולהשתלב במעגל העבודה. הם גם עמדו בצד שלהם על הגדר ולא ללכת צעד קדימה.

ההידברות בין הצדדים לא צריכה להיעשות בתקשורת אלא בצורה שקטה. כך הגענו להישגים – עד לפני שנה. והציבור החרדי נפתח למעגל העבודה. נכנסו לצבא יחידות, ויותר לוחמים וחיילים בכל מיני זרועות – קחו לדוגמא את תוכנית "שחר כחול" בחיל האוויר. גם לחיל המודיעין נכנסו חיילים חרדים במגוון תוכניות, והם הוכיחו את עצמם. והיום בעיני – זה פשוט אסון. איך נכפה על אותו נוער שלא יתגייס? נקים גדודי משטרה צבאית? נתחיל לראות אותם רודפים את מי שלומד תורה, שלא בין אלו ב-1800 שיש להם אישור ללימוד. מי הרב החרדי שיחליט מי ימשיך ללמוד? מי יקבע שהשכן בדלת הימנית כן וזה שבשמאלית לא? מי יקבע שהישיבות במגזר הספרדי יקבלו איקס כמות וכמה יקבלו במגזר הליטאי? המספר 1800 הוא שרירותי. מי יקבע אותו? איזה הרכב? יש פה סוגיות שלכל דבר כזה יהיה נפיץ ויגרום ללהבות בעם ישראל.

לסיכום אומר שלא ידענו בצורה נכונה להוציא חוק שאפשר יהיה לחיות איתו ומעבר לכל שיהיה מעשי. שניתן יהיה ליישם אותו. ואני אומר עם הרבה כאב – אנחנו הלכנו פעמיים לגלויות על ריב ושנאת אחים. אנחנו צריכים להבין שבבית השלישי אסור לנו להגיע למצב הזה, ולא לשכוח את הלקחים של בית ראשון ושני.

You might be interested also