דן הראל בכנס האש: "רעיון המדינה במזרח התיכון הזדעזע"

מנכ"ל משרד הביטחון האלוף (מיל') דן הראל התייחס בנאומו בכנס האש לקיצוצים בתקציב לצד השינויים באזור ובצורת הלחימה של צה"ל

האלוף (מיל') דן הראל, מנכ"ל משרד הביטחון התייחס לסוגיית תקציב הביטחון בנאומו בכנס האש הבינלאומי השלישי המתקיים בבית התותחן בזכרון יעקב. "לצד הקיצוצים בתקציב הביטחון, המזרח התיכון מסביבנו נתון באי יציבות. רעיון המדינה במזרח התיכון הזדעזע. לוב, תימן, עירק, סוריה, סיני ועד לבנון. הסביבה השתנתה", אמר הראל.

בכנס, המאורגן על ידי ישראל דיפנס בשיתוף עמותת חיל התותחנים, לוקחים חלק בכירי התעשייה הביטחונית והצבא. הראל המשיך ואמר כי "אנו עומדים מול אתגר א-סימטרי בהרבה מאד זירות. איום הפלישה הסורית התחלף באיום אחר. האויבים באותן זירות משתמשים בלוחמה א-סימטרית. משתמשים באוכלוסיה כמגן אנושי. רוצים לנטרל את היתרונות שלנו על ידי משיכתנו למרחב אורבני שירתיע אותנו מלהיכנס לשם עוד פעם. הם ביזרו את עצמם. הם עברו למערכת נטולת מרכזי כובד. התחמושת נמצאת בתוך בתים אזרחיים. יש בעיה לדעת מי האויב. הם נטמעים באוכלוסיה אזרחית. זה לא ייחודי רק למזרח התיכון. חתימה מאד נמוכה . משתמשים במאפיינים אזרחיים. לא משחקים בכללי משחק רגילים של צבא. הם מייצרים סוג חדש של בעיה. זמן חיות מטרה מאד קצר של שניות עד דקות. מטרות אינדיבידואליות. הבן אדם הוא היעד. זה לא להילחם מול אוגדה. צריך לזהות, להפליל ולירות. יש בעיה להגדיר איפה האויב שלך. פועלים תחת מגבלות לגיטימציה קשות. אנחנו לא סוריה ולא מעצמה. ולכן מדברים על סבבי לחימה קצרים בלי נזק סביבתי.

"איך מתמודדים? ב-2006 בהתייחסות מסורתית צריך הרבה משאבים ומורכבות גבוהה. לכבוש שטחים כדי לנקות אותם. טיפול טורי ליניארי. כחלופה, צריך טכנולוגיה . מהלך אש מכריע ומהלך תמרון מכריע. זו לא התמודדות בין צבאות. אתגרים למאמץ האש אם מתפיסת הכרעה עוברים להתמודדות עם ארגון, זו מציאות אחרת. בעמוד ענן לא נלחמנו מול חמאס. להימנע מחיכוך. קצב השמדת מטרות גבוה. במינימום נזק סביבתי. צריך לזהות ולאכן אויב. הפללה בזמן אמת. לא ציד, אלא היקפים גדולים. מערכתיים. לאפשר תקיפת מטרות אד-הוק. יכולת לחבר בין מטרה לגורם אש שפועל בזמן חיות מטרה. לא שופך מאסות של תחמושת. אין משמעות לירי סטטיסטי. אל דרישות גבוהות. אנחנו לא רחוקים משם היום . צריך קיצור זמן של מעגל אש. חיבור מיידי של סנסור לגורם אש. צריך לעבור לרשת של אמצעי ירי. רשת מבוזרת של יכולות שכולן מקבלות את המטרה ומטפלים בה באמצעי הכי נכון. צריך אש מדויקת מאד. לא רק דיוק פיזי, גם באפקט ההרג שלה .להתאים את החימוש למטרה.

"אם רוצים להוריד מכונית, לא צריך פצצה של טון. רק הרכב צריך להיפגע. אש מדויקת במקום ובאפקט. אש מבוססת רשת. כולם שותפים למעגל האש - הנשק, מקבלי ההחלטות, הסנסור והמטרות . עם יכולת עדכון. מרחב וירטואלי משותף. מתחיל עם מידע סטטי קיים , ותוך כדי פעולה מקבל מידע דינאמי ומעדכן. בצורה כזו כל חבר ברשת יכול לקחת את המידע שהוא רוצה. צריך גם מנוע ממוכן שמצמיד מטרות לתוקפים. הוא יוצר סדר עדיפות של אמצעי אש. ועל כל זה , לדאוג לאמצעי הגנת מידע. זה מרחב וירטואלי שפועלים בו כמה גופים במקביל. במציאות של היום טיפול הגנתי במטרה לוקח 25 שניות. זה הזמן שלוקח לכיפת ברזל לטפל באיום. היא עושה זאת אפילו בפחות. בן אדם לא יכול לעשות זאת. השיטה של מעגלי ציד לא עובדת במתארים כאלו. חייבים יכולת אינטגרציה במכה אחת בשניות. צריך הקצאה חכמה של מערכות נשק לפי אפקטיביות מערכתית, לא רק מול מטרה. מדובר בארכיטקטורה פתוחה שמאפשרת אינטגרציה עם רשתות תקשורת רחבות פס. מרבית הרכיבים של הארכיטקטורה כבר קיימים היום. המטרה היא לקבל תמונה אחת מותכת. הסביבה האסטרטגית השתנתה.

"כאשר חייל ישראלי פותח את הדלת בבעיטה, אין לו יתרון על המחבל. ואז השיטה של לכתוש היא רלוונטית , אבל לא לנו. ולכן צריך מאמץ אש מדויקת שיתן פתרון אלגנטי. הוא נמצא בין 3-7 שנים קדימה. האתגר הוא מנוע תבוני שיקשר בין הכל ויתן מעגל זיהוי - הפללה - תקיפה. השאלה מי לוחץ על ההדק? במערכות הגנה זה עובד אוטומטי. במערכות תקיפה, זו תהיה שאלה".

You might be interested also

IRNA - The President-elect, Seyyed Ibrahim Raisi

New Iranian president elected

The election of Raisi and the weakening of the moderate camp raises the likelihood that Iran, led by him, will not only continue its policy toward Israel but also possibly take even more radical actions