דיווח: תעש חוזרת להודו

לאחר כמעט 7 שנים של איסור על פעילות ביטחונית בהודו בשל חשד לשחיתות, תעש חוזרת לפעילות עסקית עם משרד הביטחון ההודי, כך מדווח אתר defensenews. על הפרק - ייצור משותף של תחמושת 155 מ"מ ומערכת חץ דורבן לטנק העתידי של הודו

Dhanush 155-mm/45-cal gun at DefExpo 2014 - idpsentinel

הודו הרימה בשקט את האיסור שהוטל על תעש לעשות עסקים עם משרד הביטחון. החלטה זו סוללת את הדרך למשא ומתן על פרויקטים ביטחוניים חדשים עם החברה הישראלית, אמר מקור במשרד הגנה לאתר defensenews.

משרד הביטחון ההודי לא הודיע בפומבי על הסרת האיסור שהוטל בשנת 2009, אבל תקשר את החלטתו לתעש בחודש ספטמבר האחרון, אמר המקור. אף גורם רשמי במשרד הביטחון ההודי לא אישר רשמית את הסרת האיסור, וגם אף דיפלומט מהשגרירות הישראלית בהודו. גם גורמים בתעש סירבו להגיב על הדיווח לפי האתר.

הממשלה הקודמת של הודו הטילה את האיסור בעקבות האשמה בשחיתות לכאורה, אך השב"כ ההודי (CBI) לא הצליח להוכיח את ההאשמות נגד תעש, הוסיף המקור. תעש הואשם במתן שוחד לפקידים במפעל ממשלתי בשם Ordnance Factory Board כדי לזכות בעסקה לייצור תחמושת לתותחי 155 מ"מ במפעל של החברה ב-Nalanda.

בגלל האשמות של שחיתות לכאורה, משרד הביטחון ביטל מכרז עם תעש בהיקף של 350 מליוני דולרים לייצור מערכת הטענה עבור תותחי 155 מ"מ שייוצרו על ידי OFB. עם זאת, הכנסת תעש לרשימה השחורה של משרד הביטחון הובילה למחסור בתחמושת לתותחים בקוטר 155, ואילצה את הודו להסתמך רק על יצרנים רוסיים.

ביטול האיסור מאפשר למשרד הביטחון של הודו לבחון פרויקטים ביטחוניים חדשים עם החברה הישראלית, אמר מקור במשרד הביטחון לאתר. אלו יכולים לכלול שותפות בעיצוב ופיתוח הטנק העתידי של הודו והקמת מתקן לייצור משותף של מגוון סוגי תחמושת, במיוחד עבור תותחי 155 מ"מ, אמר המקור. תעש הייתה המועמד המוביל בפרויקט עיצוב טנק.

מותג הטנק העתידי של הודו הוא Arjun Mk-II. בפרויקט משתתפות מספר חברות ישראליות בהן אלביט מערכות, תע"א ותעש. לפי אתר idpsentinel הטנק אמור לכלול את מערכת המיגון האקטיבי של תעש בשם "חץ דורבן" (Iron Fist APS).

You might be interested also