דיווח: מל"טים אירנים בעיראק

לפי דיווח באתר ניו יורק טיימס, איראן לוקחת חלק פעיל במלחמה של עיראק מול ISIS. היא מפעילה מל"טי ביון, יחידות ל"א ושולחת סיוע יומי של ציוד צבאי

מל"ט איראני מעל שמי עיראק . מקור: טוויטר

איראן מפעילה בסתר מל"טים מעל עיראק משדה תעופה בבגדד, והיא מספקת לעיראק בחשאי טונות של ציוד צבאי, אספקה ​​וסיוע אחר, כך אמרו מקורות אמריקאים לאתר הניו יורק טיימס. טהרן גם פרסה בעיראק יחידת מודיעין ​​ליירט תקשורת, אמרו המקורות.

התוכניות האיראניות הסודיות הן חלק ממאמץ רחב יותר של טהרן לאסוף מודיעין ולסייע לראש הממשלה נורי כמאל אל מליכי במאבקו בקיצונים סונים במדינה. הגנרל קאסם סולימאני, ראש הכוח הצבאי האירני אל קודס, ערך לפחות שני ביקורים בעיראק כדי לסייע ליועצים הצבאיים העיראקיים בבניית אסטרטגיה. איראן גם פרסה כתריסר קצינים מאל קודס כדי לייעץ למפקדים העיראקיים, ולעזור לגייס יותר מ2,000 חברי מיליציה שיעים עיראקיים מדרום המדינה, אמרו הגורמים.

מטוסי תובלה איראניים גם כבר עושים שתי טיסות יומיות של ציוד צבאי ואספקה ​​לבגדד - 70 טון בטיסה - עבורכוחות ביטחון עיראקיים. "זו כמות משמעותית", אמר גורם אמריקאי, שסרב להזדהות משום שהוא דן בדיווחים מסווגים. "זה לא בהכרח נשק כבד אבל זה לא רק נשק קל ותחמושת".

המהלכים הצבאיים האמריקאים והאיראניים אינם מתואמים, אמרו הפקידים. למרות שארצות הברית ואיראן מתנגדות למדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה, או ISIS, הם עדיין מתחרים על השפעה בעיראק ומגבים צדדים מנוגדים במלחמת האזרחים בסוריה השכנה. "האיראנים משחקים 'ביג טיים' בעיראק", אמר הסנטור Saxby Chambliss, רפובליקאי בוועדת המודיעין בראיון.

ממשל אובמה ביקש לפתוח בדיאלוג עם איראן במשבר בעיראק. ויליאם ברנס, סגן מזכיר מדינה, נפגש לזמן קצר בשבוע שעבר עם דיפלומט איראני בשולי המשא ומתן בווינה על תכנית הגרעין של איראן.

אבל גורמים מערביים אומרים כי נראה שיש מחלוקות בין משרד חוץ איראני, שהיה פתוח במידה מסוימת לשיתוף פעולה, וגנרל סולימאני, שהיה המוח של איראן מאחרי האסטרטגיה בעיראק, כאשר מיליציות שיעיות עיראקיות שאומנו על ידי איראן התקיפו חיילים אמריקאים עם מטעני חבלה רבי עוצמה שסופקו על ידי טהראן. הגנרל הוא גם האדריכל הנוכחי של הצבא האיראני שנותן תמיכה בסוריה לנשיא בשאר אסד.

"לאיראן יש מוקדי כוח רבים ושונים, והיא שולחת מסרים שונים ועושה דברים שונים", אמר בכיר במחלקת המדינה אמר לכתבים ביום ראשון. "הם בהחלט מאוד מתעניינים במה שקורה כאן, בדיבורים לפחות". ארצות הברית הגדילה את טיסות המעקב המאוישות והלא מאוישת מעל עיראק מאז שISIS שטפו צפון המדינה, ועכשיו מדובר ב-30-35 משימות ביום. הטיסות כוללות מטוסים כגון ה-F-18s ו-P-3, כמו גם מל"טים.

איראן עושה מאמץ מקביל, על פי גורמים אמריקאים. איראן הקימה מרכז בקרה מיוחדת בשדה התעופה אל רשיד בבגדד, והיא מטיסה צי קטן משלה של מל"טי ביון מסוג Ababil מעל עיראק, אמר אחד הגורמים האמריקאים. יחידת מודיעין אותות איראנית נפרסה באותו שדה התעופה ליירט את התקשורת האלקטרונית בין לוחמי ISIS, אמר פקיד אמריקאי שני, שגם סרב להזדהות.

בעוד שאיראן לא שלחה מספר גדול של חיילים לעיראק, על הגבול בין המדינות נבנה כוח של כ10 חטיבות של כוחות איראניים וכוח קודס, המוכן לבוא לעזרתו של מליכי אם הבירה העיראקית תהיה בסכנה או המקדשים השיעים בערים כמו סמארה יהיו תחת איום. אמרו גורמים אמריקאים.

You might be interested also