דיווח: לארה"ב חסר טומהוקים

המלחמה ב-ISIS אליה יצא אובמה בימים האחרונים, חושפת עובדה מטרידה - מאגר טילי הטומהוק עליו מסתמך חיל הים האמריקאי, יספיק אולי לעוד 85 ימי לחימה בקצב הנוכחי. הסיבה לכך טמונה בהחלטה של הנשיא אובמה לקצץ ברכש הטילים עד כדי סגירת פס הייצור בשנת 2016

טיל טומהוק. מקור: ויקיפדיה

בזמן שארצות הברית מגבירה את קצב התקיפות נגד המדינה האסלאמית בעיראק וסוריה, בגבעת הקפיטול מעלים חששות לגבי מחסור באספקת טילי טומהוק, נשק התקפי עיקרי בשימוש חיל הים נגד מעוזים מיליטנטיים בסוריה ובמקומות אחר. כך לפי דיווח באתר freebeacon.

ההסתמכות הנוכחית של הצי האמריקאי על טומהוק, הידוע בשם "טיל השיוט המתקדם ביותר בעולם" מגיעה חודשים ספורים בלבד לאחר שממשל אובמה ניסה לקצץ באופן משמעותי את המימון לתכנית הנשק ולחסל אותה לחלוטין ב-2016, מהלך שגרר ביקורת כבדה ממומחי ביטחון ומחוקקים.

הסתמכות הצבא על הנשק בתקיפות נגד מטרות ISIL בסוריה, מומחים ומחוקקים החלו להזהיר כי הפנטגון יכול להשתמש במהירות במאגרי הטומהוק הקיימים. הבעיה הוחמרה בשל הקיצוצים בתקציב הביטחון, מסרו מקורות ביטחוניים לאתר.

חיל הים האמריקאי השתמש ב-47 טילים (Block IV) בשבוע שעבר במהלך תקיפות בסוריה, אשר מהווים 47 אחוזים מהרכישות המתוכננות של הנשק הזה ב-2015, על פי ה-American Thinker. במקור תכנן צבא ארה"ב להצטייד ב-980 טילים, אך הממשל הוריד את הכמות ל-100 בשנה הבאה ללא הזמנות המשך. לפי הדיווח, יש כרגע מספיק טומהוקים לבערך 85 ימי לחימה בקצב הנוכחי. עלות טיל טומהוק מוערכת ב-1.5 מליוני דולרים.

עם מאגר של כ -4,000 טילים סך הכל, הממשל עדיין מחזיק בטענה כי הקיצוצים נדרשים למרות הסתמכות הצבא עליהם. "אפשר היה לראות שאם אתה מתחיל להשתמש בהם, ולהיות אגרסיבי יותר, זה לא ייקח לך יותר מדי זמן כדי להשתמש בחלק משמעותי מהמלאי", אמר מקור ביטחוני ל-Free Beacon. "אם אתה יורה 600 עד 800 טילים במהלך קמפיין ... זה מתחיל לכרסם את זה די מהר". כ-200 טומהוקים נורו במערכה הצבאית הקצרה ב-2011 בלוב; 2,000 נורו סך הכל מאז תחילת התכנית.

"הייתי מוטרד מאוד, כי בבקשת התקציב לשנה זו, משרד ההגנה קרא להפחתה משמעותית של מספר הטומהוקים בארסנל ואפילו המליץ על השעיית קו הייצור כולו בשנת 2016", אמר לאתר הווארד מקון, יו"ר ועדת השירותים המזויינים של הקונגרס. "זו הסיבה שכל ארבע ועדות הבית לביטחון לאומי, ובכלל זה ועדת השירותים המזוינים, דחו את בקשתו של הממשל והחזירו את הטומהוק".

עוד קול שהתנגד לקיצוץ בטומהוקים הוא ראנדי פורבס, חבר בועדת השירותים המזויינים, שאמר: "הפעולות האחרונות במזרח התיכון מראות כי זה חיוני שיש לארצות הברית יכולת התקפה מתוחכמת כמו טילי טומהוק, במיוחד כאשר מדובר בפגיעה במטרות בעלות ערך גבוה, באזורים שיש בהן מערכות הגנה אווירית מתקדמות". הוא הוסיף: "זה עוד יותר מדאיג, משום שתחליף לטומהוק נמצא עדיין במרחק של שנים. זו תהיה החלטה טיפשית לסגור את הבסיס התעשייתי של הטומהוק ולהשאיר את האומה ללא קו ייצור חם". [דיון בנושא תחליף לטומהוק אפשר למצוא כאן] .

הממשל ביקש במקור לחתוך את תכנית טילי טומהוק ב-128 מיליוני דולרים במסגרת הצעת התקציב שלו לשנה הפיסקלית 2015. כמו כן, המטרה שלו הייתה לחסל את הייצור של הטילים בשנת 2016 באופן מלא, כך על פי מסמכי תקציב שפורסמו על ידי חיל הים.

בנוסף, ממשל אובמה ביקש להפחית את המספר האמיתי של טילי טומהוק שארה"ב תרכוש בשנת 2015 מ-196 ל-100, הצעה שכל ארבע ועדות הגנת הקונגרס דחו במופע בולט של סולידריות. עכשיו הממשל מסתמך במידה רבה על אותם הטילים שבוא ביקש לחסל.

"תשעים וחמישה אחוזים מהתחמושת שירינו הייתה חימוש מונחה מדויק. וזה כולל את טילי הטומהוק, שהם מאוד מדויקים", אמרו גורמים בממשל אובמה במהלך שיחת ועידה בשבוע שעבר עם כתבים על ההתקפות בסוריה נגד ISIL.

"קשה לכל אחד להגיד כמה זה מספיק", אמר מקור במשרד ההגנה. "איך אתה יכול לדעת בודאות? חלילה, בסופו של דבר אתה עלול להילחם בשתי חזיתות. ללא תחליף מתאים, זה יהיה לא חכם לסגור את קו הייצור הזה. זה לא כמו לחיצה על מתג כדי להפעיל את הספקים מחדש".

גורם רשמי של משרד הגנה לא הגיב לבקשות האתר בנושא.

You might be interested also