דיווח: חשד לקשר גוגל-אן.אס.איי

בהדלפה של ויקיליקס משבוע שעבר, עולה חשד כי מנהל בגוגל עזר ל-NSA לאסוף מודיעין מחברות טלקו באפגניסטן

worldbank.org

אחרי שגלן גרינוולד הכניס את חברת סיסקו לקלחת מעללי ה-NSA, הגיע תורה של גוגל. אמנם תיאוריות קשר על הקשרים שבין ענקית החיפוש לשירותי המודיעין של ארה"ב קיימות זמן רב ברשת (ראה ערך In-Q-Tel . אפשר למצוא יותר מידע כאן), עדות לקשרים אלו טרם נחשפה. עד שבוע שעבר.

הפרשה החלה בדיווח של הבלוג The Intercept, אודות מבצע איסוף SIGINT באיי הבהאמה. על פי הדיווח, ארה"ב הקליטה וניטרה את את כל שיחות הטלפון שבוצעו בתוך ומחוץ לאיי הבהאמה. אולם, בדיווח הוזכרה מדינה נוספת ("מדינה X") שגם היא הייתה יעד של ה-NSA אך הבלוג החליט להשאיר אותה אנונימית.

השמטת שמה של אותה מדינה בדיווח גרמה לתגובה נזעמת מבעלי הברית של הבלוג, ויקיליקס , שטענו כי "צריך לגנות את [העורך] של הבלוג שהלך בדרכו של הוושינגטון פוסט וצנזר [על דעת עצמו] את מבצע היירוט ההמוני של השיחות באותה מדינה". ויקיליקס גם הבטיחו לתת שם לאותה ארץ בתוך 72 שעות.

ואכן, הם עמדו בהבטחתם והוציאו הודעה כי "מדינה X" היא אפגניסטן. כל הסיפור הזה התנהל בשבוע שעבר.

אבל ויקיליקס לא עצרו שם. זמן קצר לאחר מכן, הארגון גרר את גוגל לפרשה והצביע על
מסמכים שדלפו משנת 2009/> שהראו כי " מנהל של גוגל בשם ג'ארד כהן (Jared Cohen) קיבל משימה להעביר אנטנות של ספקיות תקשורת אפגניות לבסיסים אמריקאים". על פי הדיווח, לפני הצטרפותו ל -Google, כהן עבד כיועץ עבור קונדוליזה רייס והילרי קלינטון.

ויקיליקס מצביעה על כך שניסיונותיו של כהן להעביר אנטנות סלולאריות לתוך בסיסים אמריקאים נבעו ממניעים חשאיים. "אם זה נכון, העובדה שכהן עובד עכשיו בגוגל, עשויה כמובן להיות מטרידה מאוד עבור שוחרי הפרטיות", נכתב באתר pando.com שעקב אחר הפרשה.

אתר RT, הוסיף מצידו כי עדויות לאיסוף SIGINT באפגניסטן נחשפו גם במסמכים שהדליף אדוארד סנואדן (מקור נוסף שמקשה לשלול את טענות ויקיליקס). באותם מסמכים הוזכר מבצע תחת השם BOUNDLESSINFORMANT שמטרתו הייתה איסוף מידע מחברות הטלקו במדינה.

לא הצלחנו למצוא תגובה של כהן, גוגל או של הממשל האמריקאי לדיווחים ברשת.

You might be interested also