דיווח: איראן תשגר לווינים חדשים

איראן הודיעה בטקס רשמי על כוונתה לשגר בקרוב שלושה לווינים לחלל על גבי משגר בפיתוח עצמי. אם האיראנים אכן יוכיחו הצלחה, מדובר יהיה באיתות לגבי יכולות השיגור שלהם

טהרן נערכת לשיגור שלושה לוויניים חדשים מתוצרת ביתית תחת השם Zafar (ניצחון), Tolou (זריחה) ו-AUT., כך הודיע ​​גורם רשמי ביום שבת האחרון. Hamid Fazeli, סגן ראש סוכנות החלל באיראן (ISA), מסר את ההכרזה בשולי טקס בתחילת שבוע החלל בטהרן. הדיווח באתר spaceflightinsider.com .

קצת סדר: נזכיר כי שיגור הלווין הראשון של איראן התבצע ב-2005, ללויין קראו Sinah-1. ב-2009 על גבי טיל Safir 2 שוגר לווין בשם Omid (תקווה). ב-2010 היא הכריזה על שלושה לוויני תקשורת חדשים וטיל שיגור חדש בשם Simorgh (גרסה משודרגת של ה-Safir 2). ב-2011 היא הכריזה על 4 לוויניים חדשים Fajr, Rasad, Zafar ו-Amirkabir I, וכן טיל שיגור חדש בשם Kavoshgar 4 (כנראה גרסה של טיל השיהאב). עכשיו יש הכרזה על שלושה לווינים חדשים בשם Zafar, Tolou ו-AUT.

תמונות של הלווינים האיראנים אפשר למצוא כאן | מידע אודות תכנית החלל אפשר למצוא כאן

הדמייה של משגר ה-Simorgh:

"[אנו מתכננים גם] השקת לוויינים הנמצאים תחת בנייה, ובכלל זה Sharifsat ו-Nahid. הם גם בין התוכניות לטווח הקצר של סוכנות החלל", פאזלי הוסיף. לפי דבריו, לווין Sharifsat אמור להיכנס למסלול עוד השנה.

ובכן, בואו נראה. Sharifsat ו-Nahid לא חדשים. ה-Tolou הוכרז כבר ב-2010 אז הוא לא חדש. ה-Zafar הוכרז ב-2011 אז גם הוא לא חדש. ה-AUT הוא כנראה הלווין החדש היחיד במשוואה. כל השאר כנראה נמצאים בפיתוח באיראן בארבע-חמש שנים האחרונות. פרטים נוספים על הודעות איראניות בנושא השקות חלליות אפשר למצוא באתר theiranproject.com .

לווין ה-Nahid אמור להיות לווין תצפית. ה-Tolou אמור להיות לווין חישה מרחוק במסלול של 500 ק"מ מכדור הארץ. ה-AUT אמור להיות לווין תקשורת והוא פותח על ידי אוניברסיטת Amir Kabir. הלווינים מפותחים גם בעזרת חברת Iran's Electronics Industries Co ( מקור ) ו-SaIran electronic and communication company.

ההכרזה האחרונה מגיעה חמישה חודשים לאחר הכרזה קודמת מאת פאזלי שהודיע ​​בחודש מאי האחרון כי איראן מתכננת להשיק שלושה לוויני ניטור מתוצרת בית במהלך שנה הבאה (מרץ 2015-מרס 2016). ( מקור )."שלושת הלווינים החדשים ישוגרו לחלל באמצעות משגר בפיתוח מקומי בשם Simorgh", הוא אמר אז. גם בהודעה ההיא, מדובר במחזור שמות של לווינים. אפשר להניח שהאיראנים רוצים להראות שהם מחדשים בתחום החלל, אז עושים שימוש חוזר בשמות. זה לא גורע כמובן מכל הוכחת יכולת בתחום הלווינים או המשגרים אם וכאשר תגיע.

מדובר במשגר שהוצג לעולם כבר בשנת 2011 והוא מסוגל לשאת, על פי הדיווחים ברשת, לווין במשקל עד 100 ק"ג. לא ברור מה עלה בגורלו של טיל Kavoshgar 4 עליו הכריז אחמדיניג'אד גם ב-2011. ניסוי איראני בטיל דומה מסוג Kavoshgar 3 נעשה בשנת 2010 ודווח על ידי אתר chinadaily.com.cn .

פאזלי ציין כי הלוויינים ישדרו תמונות של פני השטח של כדור הארץ לתחנות קרקע.

You might be interested also