דיווחי באיראן: פיצוץ עז באזור בסיס פרצ'ין

על פי הדיווחים אירע פיצוץ באזור הבסיס, שעל פי פרסומים זרים, נעשו בו ניסויים במסגרת מאמץ לפתח חומרי נפץ לפצצה גרעינית

סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א מדווחת כי פיצוץ עז התרחש ליד בסיס צבאי, כנראה בפרצ'ין, לא הרחק מטהרן. בעקבות הפיצוץ פרצה במקום שריפה. עד כה דווח על לפחות שני הרוגים באירוע. כזכור על פי פרסומים זרים בפרצ'ין נעשו נסיונות לפתח מתקן נפץ המיועד לפצצה גרעינית.

שלטונות איראן לא התירו עד כה לאנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במתקן השנוי במחלוקת, במסגרת המאמצים להגיע להסכם בנוגע לעתיד תוכנית הגרעין האיראנית. פקחי הסוכנות לא הורשו להיכנס למתחם מאז שנת 2005.

בדיווח האיראני ניתן ללמוד כי הפיצוץ אירע ביחידה העוסקת בניסויים בחומרי נפץ המצוייה בסמוך למבני התעשייה הצבאית של בסיס פרצ'ין. מדובר במתחם נפרד בו הורחבה בשנים האחרונות הבנייה והוא מיועד לייצור, פיתוח ומחקר של תחמושת, טילים וחומרי נפץ מרסק אך כנראה גם לניסויים לבדיקת הרכיבים הנפיצים של ראש הנפץ הגרעיני.

כעת נותר לחכות לצילומים מהשטח כדי לבחון את אמינות הדיווח. בכל המקרים הדומים, פרסמו האיראנים תיעוד של הפיצוץ או הנזק וכן פרטים אודות ההרוגים. במקרה זה מדובר על פי הדיווח האיראני בשני עובדים. כמה משמעותיים הם היו לפרוייקט הגרעין? נדע כנראה לאחר ההלוויות.

לפני כשנתיים דווח כי הרשויות האיראניות הרסו שני מבנים שפעלו בפרצ'ין, במסגרת הכנת תיק הטענות שלהם לקראת המשא ומתן עם המעצמות על תוכנית הגרעין. לא ידוע מה היו אותם מבנים, אולם ההנחה היא שהאיראנים ביקשו להסתיר ראיות לפרויקט אותו פיתחו במתקן המסתורי.

You might be interested also

President Joe Biden walks through an Honor Guard Cordon at the conclusion of the Coast Guard Academy Commencement on Wednesday, May 19, 2021, at the Coast Guard Academy Cadet Memorial Field in New London, Connecticut. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Biden against ransomware: increased threat in the short term, great potential for the future

Commentary: The White House has formulated a four-stage plan for dealing with ransomware attacks that could potentially be an effective means of dealing with the global problem, writes Ram Levi, founder and CEO of Konfidas