גרמניה: ירידה בייצוא נשק

המועצה לביטחון הלאומי של גרמניה דחתה שני שליש מהבקשות לייצוא נשק שהוגשו לה. בנוסף, משרד הכלכלה הגרמני ביטל עסקה בסך חצי מיליארדי אירו עם ערב הסעודית. מתחת לפני השטח מתנהל קרב על תעשיית הנשק הגרמנית בין מרקל למפלגות השמאל

טנק ה- Leopard 2 תוצרת גרמניה - ויקיפדיה

המועצה לביטחון הלאומי של גרמניה דחתה שני שליש מהבקשות לרישיונות יצוא בפגישתה האחרונה לפני כשלושה שבועות, כך על פי פרסום באתר רויטרס. משרד הכלכלה מנע בקשה לרישיון יצוא של כוונות למקלעים המותקנים על נגמ"שים לערב הסעודית בהיקף של 500 מליוני אירו. המועצה לביטחון הלאומי של גרמניה , כוללת את מרקל והשרים של הכלכלה , הביטחון, הפיתוח ויחסי חוץ.

השפיגל הגרמני דיווח כי הכוונות יוצרו על ידי יחידה של חברת איירבוס (ממשלת גרמניה מחזיקה ב-11 אחוזים מהחברה). דובר איירבוס אמר בתגובה : "אין לנו מידע על כל החלטת ממשלה אנו מקווים עם זאת להחלטה מהירה וחיובית". מהלך כזה על ידי משרד הכלכלה יכול למקם את ברלין במסלול התנגשות ישיר עם קבוצת איירבוס לאחר שהמנכ"ל שלה, טום אנדרס, הזהיר מפני קיצוצים מוגברים וסגירת מפעלים. על פי אתר dailypress.com, יחידת החלל והתעופה באיירבוס מתכוונת לפטר כ-5800 עובדים בתקופה הקרובה (מתוך 144,000 עובדים בחברה).

"אני מודאג ממדיניות יצוא הנשק המגבילה יותר ויותר של גרמניה. זה עלול לגרום לפיטורי עובדים נוספים בגרמניה, מעבר לתוכניות ההפחתה הנוכחיות שלנו", אמר אנדרס . דובר משרד הכלכלה סרב להגיב על הדיווח של שפיגל , ואמר כי הפגישות של מועצת הביטחון הן חסויות. שר הכלכלה גרמני , סיגמר גבריאל , הבטיח גישה הרבה יותר זהירה לרישוי יצוא נשק, מהלך שמעצבן את התעשייה הבטחונית של גרמניה.

יצוא הנשק הגרמני נכנס מתחת לזכוכית מגדלת בשנים האחרונות בגלל סכומי העתק של העסקאות וגם כי כמות נשק גדולה יותר מגיעה למדינות שאינן באיחוד האירופי או נאט"ו, חלקן באזורים שעלולים להיות לא יציבים. מוקדם יותר החודש, דיווחה התקשורת הגרמנית כי גבריאל רצה לחסום שתי עסקות למכירת נשק לקטאר וסעודיה בשווי של מיליארדי אורו.

מתחת לפני השטח מתנהל מאבק בין מפלגתה של מרקל שרוצה לשמר את תעשיית הנשק לבין הסוציאל דמוקרטים שרוצים פיקוח אדוק יותר על הייצוא. "היצוא למדינות צד שלישי - לעתים קרובות למשטרים רודניים, בלתי אנושיים - גדל מאוד", אמר אינגה אוגר ממפלגת השמאל הסוציאליסטית לאתר dw.de. הוא התייחס לנתונים שפורסמו לאחרונה על היתרי יצוא נשק מתוצרת גרמניה.

מספרים של ייצוא הנשק שפורסמו על ידי משרד הכלכלה של גרמניה בעקבות בקשה רשמית בחודש מאי, חושפים כי בין ינואר לאפריל 2014, הוצאו היתרי יצוא של כלי נשק בסך של 1.2 מליארד אירו. מספרים אלו משקפים ירידה של 23 אחוזים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מדובר בתעשייה שמעסיקה כ-105,000 עובדים ומגלגלת מחזור של 30.6 מיליארדי אירו בשנה. לדברי מכון SIPRI שעוקב אחר סחר הנשק בעולם, גרמניה הייתה היצואנית השלישית בגודלה בעולם של נשק בין השנים 2008-2012, אחרי ארצות הברית ורוסיה.

You might be interested also