גנץ: חשוב למנוע מאיראן הגעה ליכולת גרעינית

הרמטכ"ל נאם בכנס הרצליה והתייחס לסוגיית הגרעין האיראני, הלחימה התת-קרקעית, סוריה וחיזבאללה. בנוגע לתקציב הביטחון אמר כי "אנו פתוחים לדיון על כל רפורמה אפשרית"

הרמטכ"ל (צילום: ארז חרודי - עושים צילום)

הרמטכ"ל רא"ל גני גנץ נאם בכנס הרצליה ה-14 המתקיים בימים אלה והתייחס לסוגיית הגרעין האיראני. "איראן לא תוותר על הנשק הגרעין שלה, כתוצאה מהסנקציות. הם עדין לא מוותרים על החזון והם מנסים להגיע לדיאלוג עם הקהילה הבינלאומית", כך אמר גנץ

הוא המשיך ואמר "שחשוב למנוע ממנה יכולת גרעינית. היא תשתמש בכוח הזה ותפתח במרוץ גרעיני באזור. החלטה על שיתוף פעולה בינלאומי אפשר לגרום לכך שלא נגיע לשם, או בכוח או שלא בכוח". הרמטכ"ל התייחס גם לסוריה ולמלחמת האזרחים הנמשכת בה. "הג'יהאד העולמי הולך ותופס עוצמות בתוך המרחב הסורי", אמר גנץ.

הרמטכ"ל נגע בם בנושא הזירה הדרומית, שעברה שינוי עם נפילת משטר האחים המוסלמים במצרים ושיתוף הפעולה בין חמאס לפתח.  "בזירה הדרומית רואים את מצרים שנאבקת על דמותה אחרי ההפיכה, משטר א-סיסי מתחיל להתחזק, וכמובן מבחינתנו עזה מצליחה להתחמש וגם יהודה ושומרון. מה שמאפיין את המרחב הזה היא יציבות דרמטית ואנו כול הזמן צריכים להישאר דרוכים טיפה ימינה טיפה שמאלה. חובתנו היא דריכות וכשירות.

"אנו רואים שינוים דרמטיים מבחינת האיומים. מצד אחד קיים איום טבעי על מדינת ישראל מכיוון סוריה, אבל האיום היבשתי קצת פרח אבל לא ניתן להקל ראש בנושא. האיום השני יותר עוצמתי. עדין מתפתח בין אם על הקרקע ובין אם מתחת לקרקע ואנו נפגוש איום זה. אז נגיד 50 אלף איש, זו בעיה אופרטיבית? זו בעיה כי הם מפוזרים לכל עבר, ומבחינתנו גם יש הכרח להתמודד עם התופעה הזאת. מצד אחד להתמודד עם איומים חדשים ומצד שני להתאים את עצמו למרחב שבו אנו נלחמים, המרחב שונה לחלוטין וליכולתנו כלים להתמודד עם המרחב, היקף הייעוד הוא כזה. אנו ממשיכים להיערך לשינויים הללו כל הזמן, כי אנחנו מבינים החיבור בין השינוי האסטרטגי והשינוי האופרטיבי הוא בתפיסה הביטחונית שלנו והלחימה שלנו.

"האם ההגנה בחזית היום מספיקה? האם זה מספיק לבלום צבא? בכל מה שקשור לצה"ל מבחינה אופרטיבית ניסינו להסתגל בהתאמה בגזרות השונות של צה"ל. אנו צריכים להמשיך ולהתאים את עצמנו. אנו מאמינים ומשוכנעים שאנו צריכים לשמר את העליונות שלנו הן באוויר בים וביבשה וגם מבחינה מודיעינית. אנחנו מבינים שכמו שאנחנו כצבא אנו צריכים להישאר מאוזנים על 3 רגליים, יכולת הכשירות שלנו כי אנו לא יודעים מה יהיה מחר בבוקר, רמת מוכנות גבוהה".

לבסוף התייחס גנץ גם לנושא התקציבי ואמר כי "בצה"ל אנחנו פתוחים לדיון על כל רפורמה אפשרית, מנסים להבין את הדברים, אבל בסופו של דבר זה חיוני שנבין את האתגר כדי שנכין את המענה. מאוד חשוב שנשמור על האנשים שלנו כי הם עובדים מאוד מאוד קשה. שתי נקודות שהן מאוד חשובות והן יתרון מוחלט בסביבה שלנו. האחד אין לנו ברירה אחרת שום מקום שום סיטואציה שום אלטרנטיבה, אין לנו לאן ללכת. השני שהוא יתרון זה האנשים שליו זה בחינוך ברווחה ובתשתיות אם כל הזמן הזכור שאין דרך להבטיח את ההווה לבסס את העתיד מי שיעשה את זה זה אנשים. אם נזכור את זה בטוח יהיה לנו למה לדבר גם שנה הבאה".

You might be interested also