גלי צה"ל – האזינו איך הוקמה

שבת זו, פרשת "האזינו", היא הזדמנות להזכיר איך הוקמה גלי צה"ל, השבוע לפני 64 שנים ומה היו אבני הדרך בהתפתחותה. אפרים לפיד, שגם פיקד על התחנה, משתף את חוויותיו

(צילום: אלי אלון)

תחנת השידור גלי צה"ל הוקמה בספטמבר שנת 1950 בעקבות החלטת ממשלה באותו חודש. ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון תמך בהקמת התחנה מתוך תפיסתו על "כור ההיתוך". הוא לא היה בטוח כי גורמים אזרחיים יוכלו לממש בהצלחה מדיניות זו, ועל כן הקמתה של תחנת שידור צבאית, שתפעל ברוח נושאי החינוך וקליטת העלייה, תוכל להשיג יעד זה ביתר הצלחה.

בדיון בממשלה על הנושא היו מתנגדים רבים, בהם השרים אליעזר קפלן, שר האוצר, וגולדה מאירסון, מהמקורבות ביותר לבן-גוריון בממשלה. הדברים שנאמרו בדיון אז שקפו חילוקי דעות בדבר אופיו ומהותו של הצבא ויחסי הגומלין שלו עם החברה, ואף ביטאו הסתייגות מגישתו של בן-גוריון בדבר היות צה"ל הגורם הראוי והיעיל לקליטת העולים החדשים. במקביל עלה בדיון חששם של כמה מהשרים מהמעמד הכמעט-אוטונומי שמעניק בן-גוריון למערכת הביטחון, שהוא עמד בראשה.

בהצבעה בתום הדיון התקבלה על חודו של קול ההחלטה להקים את גלי צה"ל: חמישה בעד, ארבעה נגד. הנוסח שהתקבל היה "לאשר הקמת שירות שידור לצה"ל בתיאום עם "קול ישראל" לשנת ניסיון אחת". העובדה, שהתחנה הוקמה להלכה על תנאי לשנת ניסיון אחת, לא זכתה מעולם לביטוי בפרסומים רשמיים של צה"ל או של משרד הביטחון. אין גם עדות לכך כי בספטמבר 1951 נערכה בדיקה של תוצאות הניסיון שקבעה הממשלה.

גלי צה"ל החלה לשדר ב-24 בספטמבר 1950 בהוראת ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון כאמצעי להעלאת מורל החיילים בעקבות הקשיים במלחמת העצמאות. התפיסה של בן- גוריון נוסחה כך : "...(השידור) נועד לשמש בצבא מכשיר לחינוך הנוער והעם, אמצעי עזר תרבותי לקליטת עולים ולהנחלת הלשון, להקניית ידיעת הארץ ותולדות האומה, לליכוד שבטי ישראל, לחישול רצון לאומי ואחריות ממלכתית..".

עם הקמת התחנה ביטאה מערכת הביטחון את החשיבות שהיא מייחסת לקיומו של כלי תקשורת בעל אופי ייחודי ובאופי קהל היעד. עם הקמתה שדרה התחנה מספר שעות בערב שירים עבריים ותכניות מלל "מגויסות". לאחר מלחמת ששת הימים עברה התחנה לשידור מגוון ומקיף של מהדורות חדשות מ"קול ישראל", יומני חדשות, תכניות אקטואליה, תכניות מוזיקה ותרבות ותכניות בודדות בנושאי צבא וביטחון. מאז מלחמת יום הכיפורים התחנה משדרת 24 שעות ביממה. באוקטובר 1986 חל לראשונה פיצול בשידורי גלי צה"ל : שידורי התחנה הרגילה נמשכו במשדרי AM ואילו בתדרי FM שודרו תכניות אחרות תחת המותג "צהל-2" שיועדו בעיקר לבני נוער ולצעירים. במקביל יזמה התחנה את שידורי "צהל-3 " – רדיו מקומי, שבמסגרתו ערכה התחנה ימי שידור מאזורים מסוימים ברחבי הארץ בתדרים שנקלטו רק באותו אזור.

בנובמבר 1993, בתקופת כהונתו של משה שלונסקי כמפקד התחנה, הוקמה במסגרת גלי צה"ל רשת "גלגלצ" במימון של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. גלגלצ משדרת בעיקר תכניות מוזיקה ודיווחים שוטפים על התנועה בכבישים וזוכה לשיעורי האזנה גבוהים לעתים מגל"צ עצמה. רבים מאד בציבור המאזינים לא מבדלים את גלגלצ מ-גל"צ. כך בסקרים זוכה התחנה לשיעורי האזנה גבוהים בזכות גלגלצ, הנחשבת לתחנת מוסיקה פופולרית לקהל רחב מאד, בתוכו חיילים רבים. גלי צה"ל כפופה בצה"ל לקצין החינוך והנוער הראשי הכפוף לראש אגף כח אדם. את מפקד התחנה ממנה שר הביטחון לאחר קבלת הצעות מוועדה ציבורית, שהוא מקים. גלי צה"ל כל הזמן ומשדרים מהשטח – כפי שגובשו הזמרירים (ג'ינגלים) בתחנה לאורך השנים.

You might be interested also

President Joe Biden walks through an Honor Guard Cordon at the conclusion of the Coast Guard Academy Commencement on Wednesday, May 19, 2021, at the Coast Guard Academy Cadet Memorial Field in New London, Connecticut. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Biden against ransomware: increased threat in the short term, great potential for the future

Commentary: The White House has formulated a four-stage plan for dealing with ransomware attacks that could potentially be an effective means of dealing with the global problem, writes Ram Levi, founder and CEO of Konfidas