גלגולו של אמ"ן

השבוע סיים את תפקידו ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי והעביר את הפיקוד לאלוף הרצי הלוי. כוכבי קידם מאד את החיל בתחומים המבצעיים ובשיפור דרמטי של השילוביות עם המערך הלוחם וגם בתחום שימור המורשת. אפרים לפיד, ששרת שלושה עשורים בחיל המודיעין, משתף במבזק היסטורי על הקמת אמ"ן

לאחר תקופת ההקמה של צה"ל מצבא המדינה בדרך לצבא ממוסד עבר שרות המודיעין (הש"י) למעמד של שרות מודיעין (ש.מ.) וממנו למחלקת המודיעין (ממ"ן) באגף המבצעים הטרי. משימה מרכזית של ממ"ן היתה המודיעין הקרבי והיא באה לביטוי במעורבות בתמרוני צה"ל שהיו בסיס לבניין הכוח ובהתמודדות עם הביטחון השוטף בגבולות נוכח ריבוי ההסתננויות ופעולות התגמול, אשר חייבו שיפור בהעברת המודיעין לכוחות. בנוסף השקיעה ראשות ממ"ן מאמצים בביסוס ידע על צבאות ערב ובפיתוח יכולות אסופיות.

בשנים 1951-1950 העריכו בצמרת הביטחונית כי הערבים מכינים עצמם לקראת מערכה נוספת נגד ישראל כדי לנקום את הכישלון הצורב במלחמת 1948. צה"ל החל לגבש תכנית לקראת אפשרות של מתקפה כוללת נגד ישראל. את הראייה המדינית באותה עת הכינה מחלקת המזרח התיכון של משרד החוץ בראשותו של שמואל (זיאמה) דיבון. ההערכות של המחקר אוגדו לספר ראשון בשם "מקרה הכל" במאי 1951 והוא עודכן בשנתיים הללו מעת לעת. בנובמבר 1952 נוהל תרגיל של מוצב הפיקוד העליון (מצפ"ע) ליד מפקדת חיל האוויר ברמלה בהתבסס על אחד מתסריטי "מקרה הכל". נציגות ממ"ן לתרגיל היתה גדולה מאוד, יותר מ-60 קצינים וחוגרים.

האתגר הראשון של עבודה בתנאי לחימה בביטחון השוטף היה בסוף שנת 1950 בעת תקריות גבול עם הלגיון הירדני בכביש הערבה אשר חייבו לשכלל את העברת המידע בזמן אמת. ב-1 באפריל 1952 הוקם בסיס הדרכה למודיעין. במסגרת צוות ההקמה של פו"ם, כתב אלעד פלד ,נציג המודיעין בצוות, את תורת המודיעין על בסיס תרגום חוברות צרפתיות והתאמתן לצה"ל. הדגש החשוב שראה פלד אז היה בהעדפת המעקב אחר היכולות של האויב ולא על הכוונות.

באמצע שנת 1953 יצא אל"מ גיבלי להשתלמות בת שנה בארה"ב, בה מילא את מקומו סגנו, סא"ל יהושפט הרכבי. בדצמבר 1953, בסמוך לכניסת הרמטכ"ל החדש משה דיין, הפכה מחלקת המודיעין (ממ"ן) לאגף ואל"מ גיבלי היה לראש אמ"ן, בעודו משתלם בארה"ב. כך קיבל המודיעין באיחור את המעמד וההכרה שעליהם נאבק מאז שלהי 1947. סא"ל יהושפט הרכבי שיגר אגרת לחיילי המודיעין בה הדגיש כי בהפיכת המחלקה לאגף במטה הכללי "יש הכרה בחשיבות המודיעין בצה"ל".

המודיעין הצבאי כאגף עצמאי התלכד מעתה סביב רעיון ההתרעה האופרטיבית במידה שהלכה וגברה בשנות השישים. המעבר מממ"ן לאמ"ן סימן גם ירידה הדרגתית במרכזיות של דיפלומטיה חשאית בפעילות המודיעין. העיסוק בוועדות שביתת הנשק וניהול מגעים דיפלומטיים באמצעות נספחי צה"ל בחו"ל והנספחים הזרים בארץ הפך להיות משני. מטה אמ"ן כלל אז את ראש אמ"ן וארבעה ענפים : איסוף, מחקר, קרבי וביטחון שדה. מאמצי האיסוף בתקופה זו היו בעדיפות למודיעין האנושי, מודיעין 10.

בתחום המודיעין התקשורתי (סיגינט ),מודיעין 2, היה שיפור מוגבל על ידי הקמת יכולת איכון. לשבחו של ראש אמ"ן היוצא אלוף כוכבי יש לציין כי דווקא הוא, שלא צמח במודיעין, עשה יותר מכל קודמיו בשימור מורשת החיל.

בתקופתו יצאו לאור שני ספרים על תולדות החיל, האחד "אמ"ן יוצא לאור" על העשור הראשון בעריכת דודי סימנטוב ושי הרשקוביץ ו"מעשה אמ"ן" כרך א' בעריכת תא"ל מיל' ד"ר דני אשר. שני ספרים אלה מצטרפים לששת הספרים של פרופ' יואב גלבר על תולדות המודיעין מ-1918 עד 1953, לספרו של עודד גרנות על חיל המודיעין משנות השמונים במסגרת האנציקלופדיה צה"ל בחילו ולספרו המקיף של תא"ל מיל' עמוס גלבוע "מר מודיעין" על אלוף אהרון יריב שהיה תשע שנים ראש אמ"ן יותר מכל ראש אמ"ן.

You might be interested also