גורמים מדיניים: "הפסקת האש תוארך ב-24 שעות"

ישראל, חמאס, מצרים, רשות פלשתינית, איראן: הפסקת האש, חמישה שחקנים, ארבעה תסריטים. פרשנות של עמיר רפפורט

גורמים מדיניים הודיעו ביום שני סמוך לחצות הלילה כי ישראל נעתרה לבקשת מצרים להאריך את הפסקת האש ב-24 שעות נספות.

קודם לכן, כמו במועדים קודמים בהם הפסקת אש זמנית ברצועת עזה עמדה לפוג, כך גם לקראת תום הפסקת אש בת חמשת הימים, ביום שני בחצות הלילה, עדיין לא היה ברור במערכת הביטחון מה יהיה בשעות שאחרי.

בחצות הסתמנה הארכה נוספת  ביממה.

חוסר ההחלטה לטווח זמן ארוך מעיד על כך שהכדור עדיין נמצא בידי החמאס, שיחליט מתי ניתן יהיה לחזור לשגרה. ליתר דיוק, הכדור נמצא בידיו של ראש הלשכה המדינית, חאלד משעל, ששוהה בקטאר ולא בשיחות בקהיר. יכול מאוד להיות שהאיראנים לוחצים על משעל שלא להסכים להסדרה מול ישראל, כדי שהנושא העזתי ימשיך להאפיל על סוגיית הגרעין, בזמן שהאיראנים בכלל משתפים פעולה עם ארה״ב כנגד ארגון דאעש הסוני בעיראק. 

מסובך? בהחלט. ובכל זאת, להלן כמה תרחישים לקראת מועד הפקיעה של הפסקת האש.

נתחיל בתסריט בעל הסיכויים הגבוהים ביותר: חצות הלילה יגיע מבלי שיהיה הסכם על הסדרה ארוכת טווח מול החמאס. טיוטת ההסכם  שגיבשו המצרים מנוסחת פחות או יותר לפי האינטרסים של ישראל, מצרים והרשות הפלסטינית, ופחות של החמאס. ישראל עשויה לפרסם בקרוב מידע שיעמיק עוד יותר את הקרע בין הרשות לחמאס, אבל הבעיה היא שהסיכוי לכך שהחמאס יסכים לתכתיבי מצרים הוא נמוך מאוד. יש סיכוי הרבה יותר גדול שהפסקת האש תוארך בתקופה נוספת.

יתרונות מבחינת ישראל: השקט יישמר והרגיעה תמשיך להתקבע. חסרונות: הכדור יישאר בידי משעל, והעורף ימשיך להיות בן ערובה. לא תהיה חזרה לשגרה מלאה, לא בישראל ולא בעזה.

תסריט 2: ירי בטפטופים. למרבה הצער, גם התסריט הזה הוא בעל סבירות גבוהה למדי. החמאס יירה סמוך למועד הפסקת האש, ישראל תגיב בוודאות בתקיפה אווירית רבת עוצמה, והצדדים ייכנסו להפסקת אש קצרה נוספת וחוזר חלילה, עד שהלחימה תדעך לגמרי מעצמה או בעקבות החלטה של מועצת הביטחון של האו״ם (תסריט 3).

יתרונות: ישראל לא נותנת שום הישג רשמי לחמאס. חסרונות: חוסר היציבות ותחושת חוסר הביטחון בעיקר בעוטף עזה, נמשכים.

תסריט 3: החלטה על הפסקת אש במועצת הביטחון של האו״ם. לפי התסריט הזה, מועצת הביטחון של האו״ם תתכנס בעוד ימים אחדים, ותכריז על הפסקת אש, כמו ההחלטה שהביאה לסיום מלחמת לבנון השנייה.

יתרונות: שוב נמנעים מהסכם עם החמאס בתסריט כזה. חסרונות: לא בטוח שהחמאס יכבד את ההחלטה לאורך זמן, וההחלטה עלולה להגביל גם את חופש הפעולה של ישראל בעזה. בכל מקרה, לא בטוח שהאמריקאים יהיו להוטים לעזור לישראל במועצת הביטחון אחרי כל הדם הרע שזרם בין וושינגטון לירושלים. כיפת הברזל המדינית שלנו מחוררת בימים אלה. 

תסריט 4: חידוש מלא של הלחימה בעזה, כולל פעולה קרקעית רחבה של צה״ל. לתרחיש הזה סבירות נמוכה עד אפסית, אלא אם החמאס יפתח במתקפה רחבה כנגד כל רחבי ישראל ויוציא לפועל פיגועים קשים. אחרת, אם זה לא קרה עד עכשיו, אין באמת סיכוי שנתניהו ויעלון יורו על מהלך ארוך טווח ויקר בדם למיטוט שלטון החמאס בזמן הקרוב. 

You might be interested also