גולשים תורמים ציוד ללוחמים בעזה

למרות שצה"ל מספק ללוחמים במבצע "צוק איתן" את כל הציוד הנדרש ללחימה (שיפור מ-2006), מתפתחת ברשתות החברתיות מגמה של יזמים חברתיים שמגייסים כסף מהציבור לרכישת ציוד תומך לחימה לחיילים בחזית. המטרה היא רכישה של ציוד באיכות גבוהה יותר מזה שמספק צה"ל והעלאת המורל לחיילים. הצצה לאביב היהודי

לוחמי הצנחנים בפעילות בעזה - דובר צה"ל

מתחילת המבצע ניתן לזהות מגמה ברשתות החברתיות, כאשר גולשים מתאגדים לצורך איסוף תרומות לחיילי צה"ל בחזית. אמנם התקשורת סיקרה בעיקר את חבילות המזון והתמרוקים, אולם חלק מקבוצות אלו פועלות על מנת לרכוש לחיילים ציוד תומך לחימה ברמה גבוהה יותר מזו שצה"ל מספק.

בשיחות עם חלק מאותם יזמים חברתיים שביקשו להישאר בעילום שם, עולה נקודה חשובה שצריך להבהיר - צה"ל סיפק ללוחמים בשטח את כל הציוד שהם צריכים ללחימה. בשונה ממלחמת לבנון השנייה, במבצע "צוק איתן" נראה כי הלוגיסטיקה של הצבא השתפרה. יחד עם זאת, לכל סוג ציוד יש רמות איכות. באחד המקרים, התארגנה קבוצה לאסוף סכום של אלפי שקלים עבור ברכיות ופנסי ראש. המטרה היא לרכוש עבור הלוחמים ציוד באיכות טובה יותר מזה שמספק צה"ל.

חלק מאותם יזמים רוכשים את הציוד, ומדרימים לספק את הציוד בקו שבין זיקים ועד נירים. "הציוד הוא מספיק טוב ללוחם. גם אם הברכית פחות נוחה, זה לא עושה את הלוחם פחות טוב", מסביר אחד היזמים. "המטרה היא בעיקר להעלות את המורל של החיילים. שידעו שחושבים עליהם בעורף בשעה שהם בחזית. שאם הם צריכים משהו, האזרחים דואגים להם. צה"ל, בחלק מהמקרים, נותן את המינימום הנדרש. בעיקר שזה נוגע לחי"ר. הציוד שלנו מגיע גם לגדודים וגם לסיירות. אנחנו רוצים לתת ציוד ברמה טובה יותר ללוחמים. הכל מתוך רוח תרומה ולא מתוך ביקורת לצה"ל".

שוב, מדובר ביוזמה פרטית של אזרחים שמתארגנים באמצעות הרשתות החברתיות, לא כדי להפיל את השלטון כמו שארע בחלק ממדינות ערב ב"אביב הערבי", אלא כדי לעזור לזרוע הצבאית של השלטון בישראל - צה"ל . זהו שימוש חיובי שנעשה ברשתות החברתיות לצורך שינוע של הון חברתי למטרת עזרה לחיילים.

לצד המוטיבציה של האזרחים ורוח היזמות, פרסום באתר דה מרקר מאתמול מגלה שבצה"ל מבקשים מהאזרחים להפסיק להגיע לבסיסים ולשטחי ההתכנסות. לאחרונה הונחו המפקדים בשטח לחדד בפני החיילים את הפקודות האוסרות עליהם לקבל תרומות ומתנות מאזרחים. לפי חוק שירות הציבור, לחייל בשירות חובה או קבע ולאזרחים עובדי צה"ל אסור "לבקש או לקבל מתנה תמורת מעשה שעשה במסגרת הצבא מאדם - חייל או אזרח - או ממוסד בישראל ובחו"ל". לפי החוק, חיילים שקיבלו מתנה בניגוד להוראות הפקודה יועמדו לדין. החוק אוסר גם על קבלת מתנה עבור יחידה צבאית, אלא במקרים מסוימים. המפקדים מסרו לחיילים כי ניתן לקבל תרומות רק משלושת הארגונים שמגייסים תרומות עבור צה"ל - האגודה למען החייל, קרן לב"י וידידי צה"ל בארה"ב (FIDF).

אולם, אותם יזמים חברתיים טוענים שמדובר בעמותות שתקורת התפעול בהן כה גבוהה, שרק חלק מכספי התרומה מגיעים בפועל אל החיילים והרשתות החברתיות מאפשרות להם לגייס כסף מהציבור ולרכוש מוצרים בלי תקורת ניהול בכלל. הכל על בסיס התנדבותי.

"יש הענות של מאות אנשים", אומר אותו יזם. "זו פעם ראשונה שאני עושה את זה במבצע צבאי, והייתי המום מההעינות של הציבור. לא נתקלתי בעבר במגמה כזו. מדובר על הרבה התארגנויות פרטיות שפועלות במקביל. אחת הטעויות הייתה במה שנקנה. אם תעשה סיבוב בשער הנגב תמצא הרבה תמרוקים וחבילות אוכל שנזרקו סתם. בזבזו הרבה כסף על אוכל, מיכלי שמפו ומוצרים אחרים במקום ציוד תומך לחימה באיכות גבוהה".

You might be interested also