גדי אייזנקוט הוא הרמטכ"ל הבא

רוה"מ ושר הביטחון סיכמו על המינוי בישיבה שקיימו בשישי אחה"צ. סגנו יהיה האלוף יאיר גולן

(צילום: אריאל חרמוני, משהב"ט)

המרוץ לתפקיד ראש המטה הכללי ה-21 של צבא ההגנה לישראל - הסתיים. בשיחה בין נתניהו ויעלון סוכם סוף סוף שהאלוף גדי אייזנקוט ימונה לרמטכ"ל ה-21, ב-15 בפברואר 2015. עוד סוכם כי סגנו של אייזנקוט יהיה האלוף יאיר גולן.

ביום ראשון יוצג המינוי בממשלה, והאלוף אייזנקוט יעבור לדיוני ועדת טרקל לאישורו הסופי. לאחר מכן הוא אמור להתחיל את החפיפה עם הרמטכ"ל היוצא רא"ל בני גנץ. במקור החפיפה הייתה אמורה להימשך שלושה חודשים. שר הביטחון בוגי יעלון רצה להכריז על אייזנקוט כבר בישיבת הממשלה של לפני כשבועיים, אלא שאז החל נתניהו להתלבט. שמועות החלו לצוץ שהוא מבקש בתרגיל מנהיגות למנוע את מינוי אייזנקוט לדלג עליו ולמנות במקומו את אלוף פיקוד הצפון היוצא יאיר גולן.

בצה"ל, כמו במערכת הביטחון כולה, אייזנקוט נתפס כמינוי טבעי, מנהיג של המטה הכללי, מקובל גם על עמיתיו בשב"כ ובמוסד. היועץ המשפטי ויינשטיין כבר הודיע שאין לו הסתייגויות מהמינוי, למרות מעורבותו של אייזנקוט ב'פרשת הרפז' כמי שתרם לפרסום המסמך המזוייף.

עם זאת צפויה עתירה לבג"ץ של מתנגדי המינוי, ובג"ץ צפוי שלא להתערב בו. הרמטכ"לות עם מינוי אייזנקוט חוזרת לחומים - לגולני. אייזנקוט צמח בגולני עד תפקיד מפקד החטיבה, עם הרבה זמן לבנון וחיזבאללה. ראש הממשלה אהוד ברק מינה אותו למזכירו הצבאי, כך שמשהו כמו 15 שנה מתחכך אייזנקוט בתפר העדין שבין הדרג הצבאי למדיני. מפקד אוגדת איו"ש באינתפידה השנייה, ראש אגף מבצעים במלחמת לבנון השנייה, שחלק לא מעט על הרמטכ,ל דאז דני חלוץ.

לאחר המלחמה אייזנקט מונה לשקם את פיקוד הצפון, לחמש שנים ארוכות שבהן הכין את הפיקוד למלחמת לבנון השלישית תוך שהוא מצדד בדוקטרינת הדאחיה, הרס מסיבי בלבנון כדי לקצר את המלחמה הבאה.

בוויכוח האיראני השתייך אייזנקוט כמו יתר ראשי צה"ל לקוטב המתון, זה שמתנגד לתקיפה אך ורק אם החרב על הצוואר. כסגן הרמטכ"ל של בני גנץ הוא הוביל את כל התוכניות של "צוק איתן" והקיצוצים הנוכחיים, כך שקל יחסית יהיה לו לעבור לקומה ה-14 במגדל החדש בקרייה בתל אביב, ובכל זאת, עכשיו, האחריות נעצרת אצלו, אצל הרמטכ"ל ה-21 של צה"ל.

You might be interested also