בריטניה מתחמשת

בריטניה תשקיע 1.1 מיליארד ליש"ט בהוצאות ביטחון חדשות, כך הכריז אתמול דויד קמרון. הכסף יושקע בפיתוח כטב"מ, סייבר, מודיעין וכוחות מיוחדים

תערוכת Farnborough International Airshow (מקור: פייסבוק)

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון פתח את הסלון האווירי בפארנבורו אתמול (ב') בהכרזה כי ממשלת בריטניה תשקיע 1.8 מליארדי דולרים ברכש ביטחוני באמצעות כסף מתקציב לא מנוצל של השנה שעברה. כך על פי אתר defensenews.com. הוא סרב להתחייב על רמות תקציב ביטחון של 2 אחוזים מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) בעתיד.

על פי ההכרזה, הכסף ילך על הוצאות על טכנולוגיות מעקב, כוחות מיוחדים, סייבר, מערך סריקה אלקטרונית אקטיבי (AESA) מכ"מים וציוד אחר. אבל הסירוב לערוב כי בריטניה תשאר על רמת הוצאה גבוהה מ-2 אחוזים מהתל"ג גם לאחר הבחירות הכלליות הבאות ב -2015, מחזק את האפשרות של קיצוצים מתמשכים בתקציב.

"ללא ספק, תהיה הערכה מחודשת של הוצאות הממשלה, מי שזו תהיה ב-2015 [האם קמרון 'יגנוב סוסים'? כלומר, יצא לשיתופי פעולה או חוזים ארוכי טווח שיחייבו את הממשלה העתידית?]. הגדרנו את התקציב עד 2016 והוא יהיה חייב להיבחן באותו הזמן, אבל אנחנו עומדים ב-2 אחוזים ואנו מכירים כמה זה [הרכש הצבאי] חשוב", אמר קמרון לכתבים בתערוכה.

תקציב הביטחון הבריטי הנוכחי עומד על 33 מיליארדי ליש"ט (כ-56 מיליארדי דולרים) מרחף רק קצת מעל היעד של 2 אחוזים שנקבע על ידי נאט"ו למדינות החברות בארגון. בריטניה היא אחת מארבע המדינות הבודדות בנאט"ו שתעמודנה ביעד זה.

בשבוע שעבר, שר ההגנה פיליפ המונד, הזהיר קהל של כוח אדם צבאי בכיר ומנהלים בתעשייה בכנס בלונדון כי קיצוצים משמעותיים נוספים בתקציב הביטחון לא יכולים להתרחש מבלי "השלכות משמעותיות". לא משנה מה התוצאה של הדיונים בהוצאות לטווח הארוך לאחר הבחירות הכלליות במאי הבא, המיני מסע רכישות שהוכרז על ידי קמרון ביום שני יקח קדימה כמה יכולות חשובות לצבא ולתעשייה באי הבריטי.

פרטים על איך 1.1 מיליארדים הליש"ט ינוצלו לא נמסרו, אבל קמרון מחויב לשמירת פרויקטי מטוסי הביון Raytheon Sentinel R-1 ו-Shadow R-1 לפחות עד 2018. זו חנינה לחטיבת מטוסי הסילון של Sentinel , שהייתה אמורה להיסגר. הממשלה גם מחוייבת לאימוץ מכ"מ AESA שמפותח עבור מטוס הטייפון על ידי Euroradar בהובלת ES Selex. החוזה בפועל נותר חתום על ידי ממשלות בריטניה, גרמניה, איטליה וספרד שעומדות מאחורי תכנית הטייפון, אבל המחויבות הציבוריות של קמרון לתכנית היא איתות על התקדמות לשלב חוזה ייצור.

המחויבות לפרויקט ה-AESA היא חלק מחבילת תמריצים בסך 300 מליוני ליש"ט לפרויקטים שיכללו רכישה של ספינת סיור בים קפוא, מימון למחקר משותף אנגליה-צרפת בתחום הכטב"מ (120 מליוני ליש"ט), ושיפורים לכוחות בריטיים הפועלים במפרץ הערבי. סך הכל, נותרו לקמרון עוד 800 מליוני ליש"ט מתוך ה-1.1 מיליארדים להשקיע ביכולות מודיעין, מעקב וסייבר.

You might be interested also