בריטניה חושפת מל"ט חמקן חדש

מל"ט ה-Taranis שמפותח על ידי חברת BAE וחברת דאסו עתיד להתחרות במגרש של הגדולים עם ה-X- 47B והגלובל הוק של נורתרופ גרומן. מדובר בעוד צעד שאמור לחזק את היצרנים האירופאים מול האמריקאים והישראלים

מל"ט ה-Taranis של חברת BAE

בשבוע שעבר, משרד הביטחון של בריטניה פרסם נתונים על בדיקות שלא פורסמו קודם לכן של מזל"ט חדש שפותח על ידי קבלני הגנה דאסו תעופה וחברת BAE Systems בשם "Taranis". מדובר במל"ט קרבי-תוקף שהחל בדיקות טיסה במיקום סודי באוגוסט האחרון.

דאסו ו-BAE מצפות להשקיע בפיתוח המל"ט 300 מליוני דולרים, אבל ברגע שהפיתוח נגמר, BAE עתידה לבנות אותו. ( דאסו תשתמש בנתונים מהבדיקות כדי לפתח מל"ט משלה שייקרא "Neuron").

שותפים אחרים במאמץ כוללים את חברת רולס רויס, QinetiQ וג'נרל אלקטריק. אבל זו רק הליבה של הקבוצה. בריטניה מרימה את כל מחסומים כדי להדביק את ארה"ב ביכולות המל"טים. לדברי משרד הביטחון, כ-250 חברות מקומיות מעורבות בפרויקט.

משרד הביטחון שומר בקנאות על מפרט ה-Taranis (מובן), אבל הוא חושף כי המל"ט הוא "בערך בגודל של מטוסי ההוק תוצרת BAE Systems". לפי הדיווח הזה, מדובר במל"ט באורך 12 מטרים ועם מוטת כנפיים של 10 מטרים. המל"ט נועד להיות חמקן ומזכיר בצורתו את המפציץ החמקן האמריקאי B-2.

בשנים האחרונות, קבלני ביטחון אמריקאים ציידו מדינות באירופה עם מל"טים. ב-2009 נאט"ו חתמה על מזכר הבנה שסולל את הדרך לרכישה של שמונה מל"טים מסוג גלובל הוק. חוזה לרכישת חמישה מל"טים נחתם בשנה שעברה בהיקף של 1.7 מיליארדי דולרים. בריטניה רכשה 10 מל"טים מסוג "ריפר" ובצרפת הזמינו עוד 16 ממנו.

ההשפעה הברורה ביותר של בניית ה-Taranis על קבלני הביטחון האמריקאים תהיה בדמות תחרות קשה יותר למכור כלים בשוק הבריטי. בהמשך הדרך, ה-Taranis יכול אפילו להתחרות עם מל"טים אמריקאים במכירות בינלאומיות.

אותה השפעה צפויה להיות גם על היצרנים הישראלים, אין ספק כי התקדמות היצרנים המקומיים באירופה תקשה על מכירתם של כלים זרים. יחד עם זאת, אלביט מערכות כבר עשתה צעד בכיוון ויצרה שיתוף פעולה עם Thales בפיתוח וייצור מל"ט ה-Watchkeeper תחת חברה משותפת בשם UAV Tactical Systems או U-TacS. צעד שאמור לגדר את הנוכחות של אלביט גם בעידן שבו אירופה תקנה מל"טים מיצרנים אירופאים.

למזלם של היצרנים הזרים, משרד הביטחון הבריטי אינו מצפה לקבל את ה-Taranis לפני 2030. בינתיים, ה-X- 47B של נורתרופ גרומן כבר הוכיח כי הוא מסוגל לנחות ולהמריא מנושאת מטוסים בים. לעת עתה, לפחות קבלני הגנה אמריקאים, ונורתרופ גרומן בפרט, שומרים על עליונות אווירית כמעט מוחלטת במרחב המל"טים.

You might be interested also