בעתיד: המחשוב יתפתח סביב החיל

את הדברים אמרה ד"ר ארנה ברי, סגנית נשיא בחברת EMC בכנס התקשוב הבינלאומי השני שהתקיים אתמול (ד') בקרית שדה התעופה. ברי התייחסה לשינויים העוברים על עולם ה-IT וגם לקשיים במעבר קריית התקשוב לנגב : "יכול להיות שפארק המדע ישאר בבאר שבע ואגף התקשוב יעבור לעומר. מה עשינו בזה?"

ד"ר ארנה ברי, סגנית נשיא ומנהלת תחום החדשנות והצמיחה במרכזי המצוינות של EMC בארצות הברית וב-EMEA

ד"ר ארנה ברי, סגנית נשיא ומנהלת תחום החדשנות והצמיחה במרכזי המצוינות של EMC בארצות הברית וב-EMEA, אמרה בכנס התקשוב הבינלאומי השני שהתקיים אתמול (ד'), כי השינוי הגדול בעולם ה-IT הוא בסוגי הדברים שמחוברים ברשת. לא בהנדסת תוכנה או מערכות. "לא מדובר במעבר של ארכיטקטורה, אלא בעולם חדש של שימושים. היום המשתמש הוא שקובע את התשתית ולא להיפך", אמרה ברי. 

העולם החדש אליו מתכוונת ברי מבוסס על אוטומציה שמאפשרת חיבורים מהירים של אפליקציות. כיום הלקוח רוצה תגובה מהירה. אפליקציה, אנליזה או נתון, הכל צריך להתחבר מהר. אין זמן לחשוב על ממשקים. המסקנות צריכות לצוף בצורה פשוטה ומהירה. "אני מורידה אפליקציה לאייפון ומפעילה אותה על נתונים שכבר נמצאים ברשת. הנתונים צריכים להגיע מכל מקום. זה עולם של גמישות מלאה", הוסיפה ברי.

כיום הנתונים מנותקים מהאפליקציות וזה ההבדל בין פעם להיום. כל אפליקציה יכולה להשתמש בכל הנתונים הקיימים ברשת. זה משנה את העיבוד ואת היכולת להסתכל על הנתונים מזוויות שונות כאשר כל אפליקציה היא זווית אחרת. ברי אמרה כי מערכות המחשוב בעתיד יתבססו על החיל בשטח. "הוא יהיה המרכז והכל יתפתח סביב הדרישות שלו בזמן אמת. יישומים מסוגים שונים יתנו מסקנות ותחזיות לאותו חיל".

הענן של האינטרנט של הדברים שונה מהענן הקודם כי הוא מבוזר ופתוח. זה לא מבנה לקוח-שרת או ענן מבוסס בסיס נתונים. זו תשתית דינמית שמשתנה כל הזמן ולא נסמכת על גורם אחד. ריבוי עיבודים, נתונים, שיטות ניתוח ויחידות קצה - זה אתגר שונה בהיבט המעטפת.

"צריך להגדיר מחדש את תשתיות ה-IT. המטרה היא ליישם את הגמישות שהעולם החדש צריך. זה שינוי תפיסתי של 180 מעלות. מהפיכת ה-SDN היא דוגמא לשינוי בתחום ה-IT שמאפשרת את הגמישות המדוברת".

"למה מעכבים את המעבר דרומה?"

בהמשך לדבריה על המהפיכה הטכנולוגית הצפויה בשוק ה-IT ועל הצורך ביצירת חדשנות בישראל, פנתה ברי בסיום ההרצאה לראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' וביקשה ממנו לפתור את כל העיכובים מצידו בכל הקשור למעבר צה"ל לנגב. "אחד הנושאים שעליהם קם פארק ההיי-טק מתעכב בגלל עלויות השבחה. יכול להיות שפארק המדע ישאר בבאר שבע ואגף התקשוב יעבור לעומר. מה עשינו בזה?", אמרה ברי.

"המעבר לנגב חשוב יותר למדינה מאשר למשרד הביטחון או לחברות המסחריות שבאו לפארק המדע. אנחנו בבעיה בגלל המטבע שלנו. הפתרון הוא בהשקעה בחדשנות. אין אמצעי אחר לגידול לא פרופורציוני. יצירת חדשנות זה תפקידה של המדינה. זה המרכיב היחיד שמכניס למדינה שיקול מערכתי. ישראל היא לא מדינת מערכות. המעבר לנגב מספיק גדול והוא יכול לשנות זאת.

"היתרון היחסי שלנו לעומת העולם קטן. מדינות אחרות הבינו את הפטנט ומשקיעות בסביבות תומכות חדשנות. עיריית באר שבע צריכה לפתור את הבעיה של אגף התקשוב והמדינה צריכה להפנות תקציבים למהלך. בלי שהות".
 
לצד ברי, גם תא"ל דני ברן, מפקד יחידת לוטם באגף התקשוב, שנשא דברים אחריה בכנס התייחס לעניין המעבר דרומה ופנה לראש עיריית באר שבע: "אנא תוריד את מחירי הארנונה. אנחנו לא לקוחות שבויים שלך. אחרי הקמת פארק המדע, מחירי הארנונה לא הוזלו. זו הזדמנות של פעם ביובל שתהווה בסיס לפריחת הנגב", אמר תא"ל ברן. "אנחנו מכוונים לדרום ומחפשים שותפויות. כולם צריכים להיות שותפים - ממשלה, אקדמיה, צבא ותעשייה".

מעיריית באר-שבע נמסר: "קריית התקשוב תקום בסמוך לפארק ההייטק בבאר-שבע, מה שיהפוך את האזור לעמק הסיליקון של מדינת ישראל, וודאי כאשר יצטרף למתחם פרויקט הסייבר הלאומי של מדינת ישראל, זאת בהתאם להחלטת ממשלת ישראל והגיבוי שראש הממשלה מעניק בעניין. בנוגע לדבריו של תא"ל ברן (ושל ברי), לא ברורה טענתו, שכן תעריף הארנונה בפארק ההייטק לרבות מתחם קריית התקשוב הוא מהנמוכים ביותר במדינה".

You might be interested also