בעקבות הריח

חומרי נפץ, סמים וגם כסף - הכלבים האלה יודעים לגלות כמעט הכל. עופר צידון בילה יום עם הכלבים והכלבנים של מג"ב וגילה משפחה גדולה שיודעת לבצע את המשימה

רס”ר אביטל צוריאל משרתת במשמר הגבול כ-13 שנים, מתוכן 10 שנים כנוהגת כלבים (כלבנית) ביחידת הכלבנים בירושלים. כבר מילדותה אהבה בעלי חיים ונהגה לאסוף חיות עזובות ופגועות ולהביאן הביתה. בעלה של אביטל משמש בתפקיד כלבן בשב”ס, אחיה שירת ככלבן ביחידת עוקץ ואביה היה שוטר, כך שהאהבה לבעלי החיים ולפעילות ביטחונית עוברת אצלה בדם.

לאביטל שני ילדים קטנים המבקשים ממנה להביא את “בון” – הכלב שלה – הביתה. יחידת הכלבנים בירושלים הינה יחידת הכלבנים הגדולה ביותר במשטרת ישראל ומשמר הגבול. היחידה כוללת 44 כלבים ו-28 כלבנים מתוכם 3 נשים. היחידה הוקמה ב-1995 בתקופת פיגועי ההתאבדות ומטרת הקמתה היתה לתת כלי נוסף למאבק בטרור ולהשרות בטחון על תושבי ירושלים. הכלבים מחולקים למספר מקצועות ומשמשים גם לסיורי בטחון שוטף במקומות הומי אדם וגם לפעילות מבצעית.

הכלבנים כולם עוברים הכשרה של לוחם מג”ב ומשמשים לפחות 3 שנים כלוחמים בפלוגות מג”ב ורק לאחר מכן הם יכולים לצאת לקורס כלבנים הנמשך 6 חודשים בבית הספר למשטרה בשפרעם. כל לוחם מקבל כלב אשר יהיה צמוד אליו לאורך שירותו. הכלבים מגיעים ליחידה בגיל של חצי שנה עד שנה ומשרתים עד גיל 8 שנים. לאחר מכן הם יוצאים לגימלאות ונמסרים למשפחות מאמצות.

מפקד היחידה, רס”מ תמיר דלל, מספר: “במשך השנים התרחבה פעילות היחידה מפעילות ביטחונית לפעילות הקשורה לפלילים ובמקביל התרחב מספר המקצועות של הכלבים. כיום המקצועות כוללים: כלבי סמים המיומנים בגילוי סמים, כלבי כספים המיומנים בגילוי שטרות כסף, כלבי אמל”ח המזהים נשק וחומרי נפץ, כלבי פישפוש המתמחים בחיפוש נעדרים באיזורים פתוחים וכלבי גוויות המתמחים באיתור גופות. חלק גדול מהפעילות שלנו מבוצע בשיתוף משטרת ישראל, אנו עוזרים בפשיטות על מוקדי פשיעה, איתור אמל”ח, סמים וכסף אצל עבריינים עפ”י מידע מודיעיני, חיפוש נעדרים ועוד ועוד.

”בזכות הכשרתם הבסיסית יכולים הלוחמים ביחידה לעבור תוך שניות ממצב של כלבן המשתתף בחיפוש למצב של לוחם הנדרש להגיב על איום מצד עבריינים או מחבלים. גם שלוש הכלבניות משתתפות בכל סוגי הפעילות, כולל משמרות ארוכות, עבודה בלילות וכל מה שנדרש. בניגוד ליחידת עוקץ בצה”ל כאן הכלבנים כולם אנשי קבע המשרתים ביחידה שנים ארוכות, הצעיר משרת ביחידה 5 שנים והמבוגר משרת כבר 23 שנים, מה שתורם למקצועיות ולשיפור היכולות של היחידה.

“גם בצד החברתי היחידה מאד מגובשת, כמו משפחה. אנו משתתפים בכל השמחות וגם בצער של אנשי היחידה, מכירים את המשפחות ועוזרים אחד לשני היכן שצריך”, אומרת אביטל. “היחידה מבצעת גם שיתופי פעולה עם הקהילה, למשל קשר עם עמותת “זכרון מנחם” המטפלת בילדים חולי סרטן – צריך לראות את השמחה על פני הילדים כאשר אנו מגיעים עם הכלבים ונותנים להם ללטף אותם או עושים הדגמת יכולות,” מוסיף דלל.

מכיוון שזו יחידת הכלבנים הגדולה ביותר הם מתגברים את היחידות האחרות הפזורות בארץ. בעת אסון הכרמל הם תגברו את היחידה הצפונית ועזרו לאתר את הגופות של אנשי שב”ס והכבאים שנספו באסון. יש ליחידה הצלחות רבות בתחום גילוי סמים ואמל”ח. דוגמא טובה הינה הברחת סמים באיזור ים המלח בה היה מודיעין על הסלקת סמים בנקודה מסוימת, אולם הכלבה שהשתתפה באירוע רצה לכיוון אחר לגמרי ואיתרה את הסמים הרחק מהנקודה שנמסרה ע”י המודיעין.

בעת האירוע של רצח הודיה קדם ע”י אביה ב-2002 היחידה שיתפה קודם כלבי פישפוש שביצעו חיפושים באיזור יער ירושלים וככל שהתקדמה החקירה עברו לשימוש בכלבים המאומנים בחיפוש גופות. דוגמא נוספת הינה חיפוש סמים שבוצע על פי מידע מודיעיני. לאחר שהסתיים חיפוש ידני מדוקדק בלא תוצאות, הוכנסו הכלבים אשר הצביעו על מחסן מסוים שכבר עבר חיפוש, ואכן בחיפוש נוסף נמצאו כמה סוגי סמים מוסלקים מתחת לכמויות גדולות של זבל ולכלוך.

במקרה אחר הכלבים שהוכנסו לחפש סמים מצאו בחצר הבית מסתור של חומר נפץ מוכן לשימוש. היחידה כפופה לק. אג”מ משמר הגבול בירושלים אשר מקצה לה משימות ומחבר אותה ליחידות המשטרה או משמר הגבול הרלוונטיות. הכלבים מהווים אלמנט מרתיע גם בעת פעילות בט”ש וגם בעת פעילות מבצעית ולא אחת אנשי המודיעין מבצעים מעקב אחר עבריינים שעוזבים.

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy