"במלחמת לבנון ה-3 יפגעו אזרחים המתגוררים מעל מתקני שיגור"

האלוף (מיל') יעקב עמידרור אמר את הדברים בכנס הרצליה ה-14 המתקיים בימים אלה. הוא התייחס גם לסוגיית הריגול בין ישראל וארה"ב ואמר "הממשל האמריקאי היה רפה בעניין הזה והם יודעים שזה נכון"

(צילום: ארז חרודי-עושים צילום)

"במלחמת לבנון ה-3 לא תהיה ברירה מלפגוע באזרחים המתגוררים מעל מתקני שיגור רקטות. צריך להגיד את זה בגלוי, והעולם לא יכול לבוא אלינו בטענות", כך אמר האלוף (מיל') יעקב עמידרור בכנס הרצליה ה-14 המתקיים בימים האלה.

הוא המשיך ואמר כי "לא מנעתם את חיזבאללה כמדינה בתוך מדינה, לא מנעתם את התחמשותו ופריסתו בתוך אוכלוסייה אזרחית, אז אתם לא יכולים לבוא אלינו בטענות כשאזרחים נפגעים. הראינו הוכחות לאו"ם ולצלב האדום והם לא עשו דבר. מה נכון שישראל תעשה? ישנם מספר עקרונות שצריכים להנחות אותנו - ישראל תהיה מאוימת גם בעתיד כי סביבתנו לא מקבלת את עצם קיומנו. אנחנו נתקיים בעזרת עוצמת החרב גם אם לא נעשה בה שימוש וזאת מכיוון שעצם ידיעת עצמת כוחנו יביא לנו חברים ומשתפי פעולה. ביום שהם לא יחשבו שאנחנו חזקים הם לא יהיו שם. ביום שהסביבה תחוש בחולשותינו יהיו כוחות שילחצו להתנתק מישראל. 

"האיום הקלאסי שצבאות ערב יתקפו כולם את ישראל פחת. האיום שברצונה של איראן להיות מעצמת נשק גרעיני. הם רוצים נשק גרעיני וכל השאר זה טקטיקה של משא ומתן. איום הטילים והרקטות גם הוא איום קיים על ישראל. בלבנון יש כ50 אלף טילים ורקטות ואין לנו דרך להסיר את האיום הזה. האיום הסודני שמתמקד בחצי האי סיני הוא איום נוסף. ההצלחה שלנו להתמודד איתו באיו"ש היא אדירה. גם יצרנו התרעה גדולה ברצועת עזה. אבל זה לא יחזיק לנצח".

עמידרור התייחס גם ליחסים עם ארה"ב ואמר כי "ארה"ב תישאר בעלת ברית אסטרטגית ואין לה תחליף. אבל לא היא ולא אף אחד אחר יהיה נכון להחליף את ישראל אם יידרש שימוש בכוח. אנחנו צריכים להיות מוכנים לעשות את הדברים בעצמנו. חוסר הרצון בעולם להשתמש בכוח מביא אותם למשא ומתן עם איראן רק כדי לא להגיע למצב של הפעלת כוח". הוא דיבר גם על האיום שמציב חיזבאללה לישראל ואמר כי "יש חשיבות להרוס את התשתית של חיזבאללה כי חיזבאללה כבר לא כמו פעם ויהיה להם קשה לבנות אותה מחדש. אי מניעה מחיזבאללה לירות טילים לעבר ישראל תגרור אזרחים רבים הרוגים. 

שגריר ישראל בארה"ב לשעבר, מייקל אורן, אמר כי "בעבר מנהיגים פלסטינים וישראלים היו נפגשים רבות והיום כבר לא, פעם היו הפלסטינים מוכנים להיכנס לאו"ם ללא תנאים- היום עם תנאים. פעם גינו ובידדו את החמאס- היום הם משתפים פעולה. בעבר היה ברור לכולם שגושי ההתנחלויות יישארו בגבולות מדינת ישראל- היום גם הפלסטינים וגם האמריקאים לא מבדילים בין גילו לגבעת מורה. אפשר לסכם שכעבור שנים של פעילות דיפלומטית נראה כי חלה נסיגה משמעותית. האם הגיע הזמן לחשוב על גישה אחרת? הסיבה העיקרית לכישלון התהליך היא ששני הצדדים התבקשו לוותר על דברים שהם אינם מסוגלים לוותר עליהם. אף אחד לא יודע איך יראה ההסכם הסופי בין שתי המדינות.

"השאלה המתבקשת היא האם ניתן להגיע למצב ששני הצדדים יכולים לחיות באופן מעשי ולא באופן פורמלי. לדעתי לא ניתן להגיע לשתי מדינות בעתיד הנראה לעין אבל יש אפשרות להגיע למצב של שתי מדינות עם סכסוך גבול. שבבוא היום ניתן יהיה להסדיר את הסכסוך. בחודשים האחרונים מצאנו את עצמנו במגננה מול יוזמות בלי פוסקות. הגבולות שיקבעו על ידנו לא יהיה לרוחם של הפלסטינים וכך ישמשו כתמריץ לפלסטינים לשבת לשולחן המשא והמתן בכדי לשנות את התמונה. אין תוכנית נטולת סיכונים. אם נקבע את גבולותיה של המדינה היהודית, זה מה שיבטיח את החוסן הלאומי לדורות הבאים בעתיד. אני לא מציע לחזור על המתווה של היציאה מעזה. אני לא מביא פתרון, אני חושב שנכון לעבור ממגיבים לפועלים אקטיביסטים ציוניים ויש לזה חשיבות רבה".

שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו אמר ש"ארה"ב תשתמש בכוחות צבא במידת הצורך, כפי שקודסמן אמר כי יש צורך בשימוש כוחות צבאיים באזור הזה. - לא לכל בעיה יש תוצאה צבאית, לפעמים יש מכשולים שלא ניתן לפתור אותם על ידי פעולה צבאית. הסיבה היא לא רק תקציבית אלא בגלל ניסיון עבר. הנשיא הכריז כי ארה"ב תעבוד על דיפלומטיה, בידוד ועוד אמצעים להתמודד במצב כזה. - טרור הוא האיום הגדול ביותר כיום על ארה"ב לאחר ספטמבר 11. יש צורך בכוח ולהתמודד מול טרוריסטים בודדים. צריך להרחיב את גיבוי הקונגרס ויצירת בריתות נוספות. בקונגרס אחר הנוגע לישראל יש המון פוקוס לסייע לישראל בגלל האיומים שקיימים בסביבה, ושיתוף פעולה מודיעיני. לא מדובר בהסחה מביטחון לאומי, יש צורך בכבוד אדם בכל הנוגע לפעילות כנגד טרור".

ובאשר לסוגיית הגרעין האיראני, אמר שפירו כי "כיום יש יכולת להשיג פתרון. יש למנוע התדרדרות במשא ומתן עם איראן, איראן לא תוכל לפתח נשק גרעיני ואנו מעוניינים להשאיר את האזור הזה רגוע, אין לנו רשימת מכולת אנו מנסים למצוא פתרון דיפלומטי. יש דד ליין לשיחות הללו וכפי שאמרנו בעבר ואנו מסכימים אם ישראל שעדיף לסיים ללא עסקה מאשר עסקה גרועה. ארה"ב דואגת מאוד לביטחונה של ישראל ושל כלל האזור כולו".

השלושה לקחו חלק במושב שנושאו: אסטרטגיה ברקע תמורות אזוריות וגלובליות: בכירי האסטרטגים בעולם מעריכים אתגרים חדשים.

You might be interested also

Screenshot of the closing session from the OECD conference website 

Annual cyber conference of OECD, led by Israel, comes to an end

In the closing session, the heads of cyber agencies from around the world presented the cyber policies of their countries and expressed their desire to promote multinational cybersecurity cooperation. Israel's Yigal Unna said the ability to become more secure depends directly on the ability of the agencies to work together