בלתי מאוישים ואיום המנהרות

עוד כשבועיים, יקיים מגזין ישראל דיפנס את כנס הכלים הבלתי מאוישים הגדול בישראל בו יציגו 50 חברות ישראליות את הפיתוחים הכי חמים בתחום. הכנס יערך ב17.9.2014 באווניו שבשדה התעופה. במסגרת הכנסת תתקיים תערוכה פתוחה לכולם, ובחינם, כולל הדגמות חיות של רחפנים, רובוטים קרקעיים וכלים נוספים. במסגרת הכנס יתקיים דיון בשאלת מקומם של הרובוטים והכלים הבלתי מאוישים בעתידה של מדינת ישראל, ובהתמודדות עם איום המנהרות

אלון אונגר - יו"ר הכנס

במסגרת הכנס תתקיים תערוכה פתוחה של כלים ובלתי מאוישים וטכנולוגיות קשורות ובמקום תהיה הדגמה חיה של רחפנים, רובוטים קרקעיים וכלים נוספים. בין הדוברים בכנס: ח"כ ד"ר יובל שטייניץ - שר המודיעין; אל"מ חיים כהן – ראש מנהלת מל"טים במפא"ת. כמו כן, ישתתפו באירוע מומחים ובכירים ממרבית התעשיות הביטחוניות של ישראל. בכנס ידונו קשת רחבה של נושאים הקשורים לתחום הבלתי מאוישים. הנה מספר דוגמאות.

רובוטים נגד מנהרות?

הכנס יכלול דיונים ושיח ציבורי במספר נושאים 'חמים' שרלוונטיים לימים אלו של שוך הקרבות במבצע "צוק איתן". הנושא הראשון הוא טיפול במנהרות החמאס ושל חיזבאללה בצפון. אחת ההרצאות תעסוק בדיוק בכך - שימוש ברובוטים קרקעיים לצורך התמודדות עם לחימת תת קרקע. בנוסף, יתנהל דיון סביב שאלת תפקידם של רובוטים בקרב היבשה. גם כאן, תהיה התייחסות לתובנות שעלו מהמבצעים האחרונים בהם לחם צה"ל.

המודיעין: מצוק איתן ועד איראן

ד"ר יובל שטייניץ, שר המודיעין, ידבר בכנס על תפקידם של הכלים הבלתי מאוישים במערך המודיעין של ישראל. הן על יתרונות הטכנולוגיה באיסוף מודיעין במדינות צמודות גבול, והן בפעילויות חשאיות המתבצעות אלפי קילומטרים מישראל. רק לאחרונה, ביצע חיל האוויר הצרפתי ניסוי הפעלה מרחוק במל"ט ההרפנג, גרסה של מל"ט ההרון, בטווחים של 5000 ק"מ.

מקומן של התעשיות הביטחוניות

המארג התעשייתי – ביטחוני בישראל הוא הבסיס למקומה המוביל של ישראל בשוק הכלים הבלתי מאוישים. במהלך הכנס יחשפו התעשיות השונות, גדולות כקטנות, את מגוון הפיתוחים שלהן בתחום. כמו כן, מומחים ובכירים ייקחו חלק פעיל בדיונים שיתקיימו ביום הכנס בשאלה כיצד על מדינת ישראל להתכונן למהפכת הכלים הבלתי מאוישים וכיצד ישראל תשמור על מובילות בשוק העולמי.

לוחמה נגד מל"טים

נושא נוסף שעלה לאחרונה לכותרות הוא התמודדות עם חדירות מל"טים לשמי ישראל. בין שמדובר במל"טים מכיוון סוריה או עזה, מדובר באיום שתופס תאוצה וצריך מענה טכנולוגי וארגוני. מומחה מנאט"ו יגיע במיוחד לכנס ויסקור את המחשבה בברית הצפון אטלנטית סביב לוחמה נגד מל"טים מצד אחד, ועם הצורך בשרידות המל"טים שלך במשימות מעבר לקווי האויב. בין הנושאים שידונו כיצד ניתן להתמודד עם חסימות תקשורת, מתקפות סייבר על מל"טים, שיבושי GPS ומכשולים נוספים.

חימושים משוטטים

אחד הנושאים הכי חמים היום בעולם הכטב"מים הוא חימושים משוטטים. למעשה, מדובר בטיל חכם שיודע לשוטט מעל אזור מסוים ללא מטרה מוגדרת מראש, כאשר הוא שוהה באוויר ומחפש מטרות אד-הוק. אפשר לחשוב על הפתרון כ"טיל ללא מטוס". במקום להרים מטוס לאוויר שישגר טיל, משגרים את הטיל והוא עושה את אותה עבודה בלי לסכן את הטיס או המטוס. יתכן וזהו הדור הבא של כטב"מים.

בקרוב בישראל: מהפכת הרחפנים

טכנולוגיית הרחפנים שתפסה תאוצה בארה"ב, יפן, סין ואירופה מגיעה גם לישראל. אחד השימושים הראשונים ברחפן התבצע לאחרונה מעל למסלול הרכבת הקלה במזרח ירושלים במטרה לעזור למשטרה ולעיריית ירושלים להתמודד עם הפרות הסדר שהתרחשו בימי שקדמו ל"צוק איתן". בנוסף, הרחפנים צפויים להיכנס בקרוב גם לאולמות חתונה, בר מצוות, משחקי כדור-רגל ואפילו לשמש ככלי עזר בידיהם של חקלאי ישראל. בכנס יתנהל דיון ער סביב הנושא סביב מושב שלם שיוקדש כולו למהפכה האזרחית בתחום הכלים הבלתי מאוישים.

להרשמה לתערוכה בחינם לחץ כאן 

לאתר הכנס

You might be interested also