בכיר חיזבאללה ניבא שיחוסל

חשיפה: התחקירן רונן סולומון חושף קלטת שמע משנת 2010, בה נשמע חסן לאקיס, בכיר חיזבאללה, מדבר על האפשרות שישראל תפגע בו. לאקיס חוסל מחוץ לביתו בדצמבר 2013

חסן לאקיס, בכיר במנגנון חיזבאללה, חוסל בדצמבר 2013 מחוץ לביתו שבביירות מעט לאחר חצות, כאשר שב מעבודתו בארגון. בחיזבאללה האשימו את ישראל בחיסול. בישראל לא הגיבו רשמית לדיווחים.

כעת, התחקירן רונן סולומון חושף קלטת שמע משנת 2010, בה נשמע לאקיס מדבר על האפשרות שישראל תתנקש בו. וזה סיפור המעשה: באוקטובר 2010 ביקר בלבנון, סופר וחוקר איראני, מוותיקי משמרות המהפכה. הביקור היה כחלק מתפקידו כמנכ"ל הקרן להנצחת מורשת המודיעין והביטחון של משמרות המהפכה וההתנגדות האיסלאמית הזוכה לחסות המנהיג העליון, האייתוללה סייד עלי חוסייני חמינאי.

בשנים האחרונות עוסק החוקר בעיקר בזירה הלבנונית ואף עסק בחקירת גורלם של ארבעה דיפלומטים איראניים שנחטפו וכנראה נרצחו בלבנון על ידי הפלנגות במהלך 1982. בשנת 2012 פרסם באיראן בברכת המנהיג העליון, את הביוגרפיה של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה,. הביוגרפיה הייתה תוצאה של שעות רבות של ראיונות בלעדיים שערך בלבנון ביו השנים 2010-2012 עם נסראללה.

לאחר מותו של חסן לאקיס, פרסם עבדי בחשבון הפייסבוק שלו, חלק מאותה קלטת ותמונות נדירות מאותו מפגש ב-2010 בביתו של חסן לאקיס בבעל בק בו תיעד בהקלטה, שיחות שערך עם לאקיס, במסגרת התחקיר על נסראללה וההתנגדות בלבנון. באותה הקלטה ניתן לשמוע לראשונה את חסן לאקיס בקולו, בשיחת סלון קולחת בשפה הפרסית (עם מבטא ערבי), שפה אותה רכש אודות לשנים רבות של הכשרות צבאיות ועבודה משותפת עם משמרות המהפכה באיראן.

לאקיס מתייחס למדיניות החיסולים של ישראל והמלחמה הקרה בין החיזבאללה לישראל ולאפשרות שיחוסל בסופו של דבר. לאקיס אומר בקלטת כי ישנה אפשרות שישראל תתכנן לפגוע בו. "עכשיו המצב בינינו ובין ישראל הוא לא כזה ש... עכשיו אנחנו במלחמה קרה עם ישראל. אם היא (ישראל) תרצה, למשל... מישהו כמו סיד חסן (נסראללה) – אם היא תוכל עכשיו – היא תפגע. מישהו כמו כמו חג' עמאד (מורנייה) – אם היא תוכל היא תפגע – והיא פגעה. (מישהו) כמוני – לא. היא אומרת – דרגה שנייה לא. את אלה היא משאירה לאחר כך..".
 
בהמשך השיחה ניתן גם לשמוע כי הוא מתייחס לדרך הפגיעה בו, בצורה שלא תזוהה עם ישראל. "טוב? עכשיו, אם הם יוכלו "להכות" (לפגוע) כך שלא יבינו שהם עשו את זה – הם יעשו את זה. אבל עכשיו זה ידוע, כי זה יוביל למלחמה. דברים כאלה, לאט לאט מובילים למלחמה. אבל אני לא חושב שזה בלתי סביר שבעתיד הקרוב יהרגו מישהו מהחבר'ה, יפגעו בו. אנחנו נזהרים מאוד בתנועותינו. בסוף ימצאו אותנו ויפגעו בנו".

הסיפור המלא על חיסולו של חסן לאקיס - בגיליון מספר 20 של המגזין ישראל דיפנס, שייצא לאור בחודש מאי.

בתרגום סייעה: ד"ר תמר עילם גינדין, מומחית לאיראן, חוקרת במרכז עזרי באוניברסיטת חיפה

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy